Pārtikas ražotāji vēlas vēl augstākas cenas, skaidro LPTA

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) vēsta, ka joprojām turpinās preču piegādātāju pieprasījumi cenas paaugstināt, ko pārtikas mazumtirgotāji neakceptē. To liecinot  asociācijas biedru sniegtā informācija.

Kaut arī energoresursu un izejvielu cenas salīdzinājumā ar skarbākajiem inflācijas mēnešiem ir samazinājušās, teju 90% piegādātāju un pārstrādātāju nesteidzas ar regulāro cenu samazinājuma pieprasījumu. 

Šobrīd veikalos tiek īstenotas dažādas akcijas, kas nedaudz piebremzē cenu paaugstināšanos un veicina kaut nelielu cenu kritumu jūnijā, salīdzinot ar maiju. Lai cenas kristos būtiski ātrāk, tām jāsamazinās visā piegādes ķēdē no lauka līdz veikala plauktam.

Ar tirgotāju centieniem te vien ir par maz, uzsver LPTA.

Vairumā gadījumu ražotāji, pārstrādātāji un piegādātāji prasa celt cenas plašā amplitūdā – no 5% līdz pat 25%, to pamatojot ar ražošanas, piegādes, izejvielu, iepakojuma materiālu un darbaspēka izmaksu pieaugumu. Savukārt tādu ražotāju, kuri, pārskatot izmaksas, ir gatavi cenu samazināt, ir salīdzinoši ļoti maz – tikai katrs desmitais.

“Tirgotāji ir izdarījuši ļoti daudz, lai cenas mazinātu, uzlabojot savu energoefektivitāti un ar pašu līdzekļiem absorbējot būtisku preču sadārdzinājuma daļu.

Gribētos sagaidīt vairāk labās gribas arī no ražotājiem:

piemēram, maijā, kad visi gaidīja cenu samazinājumus, piegādātāji pie LPTA biedriem joprojām divreiz biežāk vērsušies ar prasību cenas celt, nevis mazināt. Turklāt starp mūsu biedriem ir tādi, kuri līdz šim no saviem piegādātājiem nav saņēmuši nevienu cenu samazināšanas pieteikumu,” saka LPTA izpilddirektors Noris Krūzītis.

Daudzi ražotāji, pārstrādātāji un piegādātāji, kas cenas pacēla krīzes brīdī, tās nesteidz mazināt, iespējams, tādēļ, ka preces saražotas brīdī, kad resursu cenas bija augstas, un joprojām turpinās krājumu iztirgošana. Citviet Eiropā jau ir jūtama tendence, ka par augstajām cenām saražotajam cenas tiek mazinātas, lai izpārdotu krājumus. Iespējams, kāda daļa no citviet saražotajiem produktiem nonāks arī Baltijā un Latvijā, tā paātrinot cenu samazināšanos šeit, prognozē LPTA.

Lasiet arī: Vidējais jūnija patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 7,9%

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas