Saskaņā ar Henlija pasu indeksa datiem Singapūras pase šobrīd ir pasaulē spēcīgākā pase, kas ļauj bez vīzas doties uz 195 no 227 galamērķiem, ziņo CNN.
Indekss, ko izveidojis Londonā bāzēts globālās pilsonības un uzturēšanās konsultāciju uzņēmums “Henley & Partners”, darbojas jau 20 gadus un, izmantojot Starptautiskās gaisa transporta asociācijas (IATA) datus, apseko globālās brīvības 227 valstīs un teritorijās visā pasaulē
Otrajā vietā ierindojas Japāna, kurai ir atvērtas durvis uz 193 galamērķiem. Tā nodrošināja otro vietu, pirmo reizi kopš Covid-19 ierobežojumiem atgūstot bezvīzu režīmu ar kaimiņos esošo Ķīnu.
ES dalībvalstis Francija, Vācija, Itālija, Somiju un Spānija ir 3.vietā kopā ar Dienvidkoreju, kuru iedzīvotāji bez vīzas var doties uz 192 galamērķiem.
Ceturtā vieta reitingā ir apliecinājums ES brīvās Šengenas zonas spēkam, kas garantē brīvu pārvietošanos vairāk nekā 425 miljoniem ES pilsoņu. To ieņem septiņas ES valstis, kuru iedzīvotāji bez vīzām var doties uz 191 galamērķi: Austrija, Dānija, Īrija, Īrija, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija, Zviedrija.
Piektajā vietā ierindojas piecas valstis – Beļģija, Jaunzēlande, Portugāle, Šveice un Apvienotā Karaliste, kuru iedzīvotāji bez vīzām var ceļot uz 190 citām valstīm.
Tālāk pirmajā desmitniekā ar dažiem izņēmumiem dominē Eiropas valstis. Austrālija un Grieķija ieņem dalītu 6.vietu, bet Malta, Polija un Kanāda – 7.vietu.
8.vietu dala Čehija un Ungārija, 9.vietā ir ASV un Igaunija, bet 10.vietā ir Latvija, Lietuva, Slovēnija un Apvienotie Arābu Emirāti.
AAE ir viens no indeksa lielākajiem veiksminiekiem globālās mobilitātes jomā, jo kopš 2015.gada tie ir nodrošinājuši piekļuvi vēl 72 galamērķiem, kas ļāva tiem pakāpties par 32 vietām uz 10.vietu ar bezvīzu piekļuvi 185 galamērķiem. Arī Ķīna ir pakāpusies no 94.vietas 2015.gadā uz 60.vietu 2025.gadā.
Pretējā reitinga galā Afganistāna ierindojas 106.vietā, un bez vīzas tās iedzīvotāji var doties tikai uz 26 galamērķiem – mazāk nekā pagājušajā gadā. Sīrija ir 105.vietā (27 galamērķi), un Irāka ir 104.vietā (31 galamērķis).
Atšķirība ceļošanas brīvībās starp visaugstāk un viszemāk novērtētajām pasēm šobrīd ir vislielākā līdz šim.
“Henley & Partners” priekšsēdētājs Kristians H. Kēlins (Christian H. Kaelin) sacīja, ka pilsonība būtu jāizvērtē no jauna, jo klimata pārmaiņas, dabas katastrofas, politiskā nestabilitāte un konflikti liek daudziem bēgt no savām mājām.
“Henley & Partners” ir viens no vairākiem finanšu uzņēmumiem, kas klasificē globālās pases pēc piekļuves ceļošanai.
Piemēram, “Arton Capital” pases indekss, kas tiek atjaunināts reāllaikā, ietver 193 ANO valstis un sešas teritorijas, bet neietver anektētos reģionus. Attiecībā uz 2025.gadu “Arton” pirmajā vietā ierindo AAE ar 180 galamērķiem, kam ar 179 seko Spānija.
Lasiet arī: Pneimonija plosa Latviju: saslimstība augstāka nekā jebkad desmitgadē