Pasaules Banka brīdina, ka pasaule, visticamāk, tuvojas globālai recesijai, jo pasaules centrālās bankas ir spiestas paaugstināt procentu likmes, lai cīnītos ar augsto inflāciju, vēsta britu ziņu medijs The Guardian.
Pasaules trīs lielākās ekonomikas (ASV, Ķīna un eirozona) ir strauji palēninājušās, un šis «mērenais trieciens» nākamajā gadā varētu izraisīt pasaules ekonomikas lejupslīdi, teikts Pasaules Bankas jaunā pētījumā.
Ziņojumā teikts, ka pasaules ekonomika šobrīd piedzīvo straujāko lejupslīdi kopš 1970.gada pēckrīzes atveseļošanās laika, un patērētāju uzticēšanās jau ir kritusies straujāk nekā pirms iepriekšējām globālām ekonomikas lejupslīdēm.
Pasaules Bankas prezidents Deivids Malpass (David Malpass) pauda bažas, ka jaunattīstības tirgos ekonomika piedzīvos «postošas sekas», ja šī tendence saglabāsies.
«Globālās [ekonomikas] izaugsme strauji palēninās, un, iespējams, tā turpinās samazināties, jo arvien vairāk valstu nonāk recesijā.»
Pasaules Banka arī brīdinājusi, ka nākamajā gadā pasaules pamatinflācija, izņemot energoresursus, varētu saglabāties aptuveni piecu procentu līmenī. Tas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā pirms pandēmijas piecgades vidējie rādītāji. Tomēr situācija var mainīties, ar nosacījumu, ka samazināsies piegādes traucējumi un spiediens uz darba tirgu.
Lai samazinātu inflāciju, centrālajām bankām, iespējams, būs jāpalielina procentu likme vēl par diviem procentpunktiem papildus jau iepriekš novērotajiem diviem palielinājumiem, norādīja Pasaules Banka.
Malpass aicināja politikas veidotājus pievērsties nevis patēriņa samazināšanai, bet gan ražošanas veicināšanai, kā arī veidot papildu ieguldījumus un veicināt produktivitātes pieaugumu.
Savukārt Lielbritānijā pagājušajā mēnesī mazumtirdzniecības apjomi samazinājās vairāk nekā tas bija gaidīts, proti, par 1,6%. Tas ir vēl viens ekonomikas lejupslīdes signāls, jo ir palielinājusies dzīves dārdzība augstās inflācijas dēļ.
Straujais Lielbritānijas mazumtirdzniecības apjomu kritums arī ir palielinājis bažas par recesiju.
Britu mārciņas kurss attiecībā pret dolāru ir nokrities līdz jaunam zemākajam līmenim pēdējo 37 gadu laikā.
Lielbritānijas mārciņa nokritās par vairāk nekā 1% – līdz 1,1350 ASV dolāriem, bet attiecībā pret eiro par 0,5% – līdz 1,1407 eiro.
Dolāra stabilitāte attiecībā pret vairākām galvenajām valūtām ir vēl viens ietekmējošs faktors, jo ASV Federālo rezervju sistēma ir «agresīvi» paaugstinājusi procentu likmes, attiecīgi piedāvājot investoriem labāku peļņu.