Pašlaik aptuveni 350 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju nav ID kartes

Pašlaik valstī ir aptuveni 350 tūkstoši iedzīvotāju, kuriem ir tikai pase vai vispār nav derīga personu apliecinoša dokumenta, otrdien, 14.februārī, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma teica Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšniece Maira Roze.

Viņa norādīja, ka pārvalde darot daudz, sevišķi ņemot vērā iestādes kapacitāti. Roze akcentēja, ka pārvalde turpina darbu, lai nodrošinātu iespēju iedzīvotājiem saņemt dokumentus. Pašlaik gan ID kartes nav aptuveni 350 tūkstošiem iedzīvotāju.

Vienlaikus viņa norādīja, ka pašlaik tiek strādāts pie tā, lai šādas rindas pēc dokumentiem neveidotos. Piemēram, atsevišķas lietas noformēt attālināti, bet uz PMLP atnākt vien nofotografēties.

«Jau no pirmā janvāra algas esam pacēluši,» teica Roze, skaidrojot, ka

algas palielinātas aptuveni par 200 eiro darbiniekiem, kuri apkalpo klientus.

Jau ir ziņots, ka Saeimad Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija pēc būtības konceptuāli atbalstīja Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) priekšlikumu izmaiņām Personu apliecinošu dokumentu likumā, ar ko paredzēts atteikties no 1.maija kā datuma personas apliecības obligātai saņemšanai.

Reizē tiks saglabāta pieeja, ka ar laiku personas apliecība visiem iedzīvotājiem kļūs par obligāti nepieciešamu dokumentu. Piemēram, ja iedzīvotājam vēl nebūs personas apliecība, tad, beidzoties pases derīguma termiņam, būs pienākums izņemt vai nu tikai personas apliecību vai, ja vēlēsies, klāt arī pasi.

Pašlaik likumā noteikts, ka no 1.maija tikai personas apliecība būtu obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsonim vai nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu. Savukārt pasi kā personas apliecinošu dokumentu varēs izmantot pēc izvēles.

ZZS aicinājusi atteikties no 1.maija kā datuma personas apliecības obligātai saņemšanai. Grozījumus iesnieguši partiju apvienības deputāti Harijs Rokpelnis, Uldis Augulis, Viktors Valainis, Daiga Mieriņa un Armands Krauze.

ZZS skaidro, ka iepriekš lemtais, ka ar 2023.gada 1.maiju ID karte ir primārais personu apliecinošs dokuments, kam ir jābūt obligāti, uzskatāms par sasteigtu. To apliecinot iepriekš novērotā valsts iestāžu nespēja tikt galā ar «nebeidzamajām rindām» PMLP nodaļās, kas raisīja iedzīvotāju neapmierinātību.

Jau vēstīts, ka pirms vairākiem gadiem tika nolemts ieviest regulējumu, kas noteiks, ka personas apliecība būs obligāta visiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kas sasnieguši 15 gadu vecumu. Pase turpmāk tiks paredzēta kā izvēles personu apliecinošs dokuments vai kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu.

Lasiet arī: Ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā pagarina līdz 10.maijam

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas