Patēriņa cenu līmenis šī gada maijā, salīdzinot ar pērno, audzis 12,1%

Centrālās statistikas pārvalde ziņo: tās apkopotie dati uzrāda, ka 2023. gada maijā, salīdzinot ar 2022. gada maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis* palielinājās par 12,1%. Savukārt mēneša laikā, salīdzinot ar aprīlī, tas auga par 1,2%. 

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām šā gada maijā, to salīdzinot ar attiecīgo mēnesi pērn, mūsu valstī bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+4,6 procentpunkti), ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+4,4 procentpunkti), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,7 procentpunkti), “dažādu preču un pakalpojumu” grupai (+0,7 procentpunkti), tāpat ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (-1,1 procentpunkts).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 17,9%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+33,5%), konditorejas izstrādājumiem (+18,7%), miltiem un graudaugiem (+8,3%). Dārgāka bija žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+17,7%), cūkgaļa (+12,7%) un gaļas izstrādājumi (+10,2%). Cenas pieauga sieram un biezpienam (+13,5%), olām (+22,3%), piena produktiem (+7,1%), pienam (+8,6%), jogurtam (+9,4%). Gada laikā cenas kāpa svaigiem dārzeņiem (+28,6%), kafijai (+26,3%), svaigiem augļiem (+16,6%), cukuram (+59,7%), saldējumam (+25,8%), augļu un dārzeņu sulām (+24,8%), šokolādei (+14,6%), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+20,4%), mērcēm un garšvielu piedevām (+38,0%), atspirdzinošajiem dzērieniem (+26,6%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 8,6 %. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 9,2 %, sadārdzinoties alum, stipriem alkoholiskiem dzērieniem un vīnam. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas auga vidēji par 7,4 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis auga par 24,8%.

Gada laikā būtiskākais cenu pieaugums bija siltumenerģijai (+50,4%) un elektroenerģijai (+25,2%).

Sadārdzinājās cietais kurināmais, dabasgāze, ūdensapgāde, kanalizācijas pakalpojumi, mājokļa apsaimniekošana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, kā arī atkritumu savākšana.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis kāpa par 10,4%. Gada laikā dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti, ārstu speciālistu pakalpojumi, zobārstniecības pakalpojumi.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 7,7%, ko galvenokārt noteica degvielas cenu kritums par 19,3%. Dīzeļdegviela palika lētāka par 24,2%, benzīns – par 14,7%, bet auto gāze – par 5,5%. Savukārt cenas pieauga personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, kā arī pasažieru aviopārvadājumiem.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa par 11,4% sadārdzinoties barībai lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, ziediem, laikrakstiem un žurnāliem, kancelejas precēm un zīmēšanas piederumiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 17,4%. Dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā cenu kāpums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem – par 13,2%, ēdnīcu pakalpojumiem – par 16,0% un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem – par 17,3%. Gada laikā sadārdzinājās arī viesnīcu pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 14,2%, ko būtiski ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāki bija frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, uzturēšanās izmaksas veco ļaužu pansionātos, autotransportlīdzekļu apdrošināšana.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, apģērbiem.

Šogad maijā, salīdzinot ar iepriekšēko mēnesi, vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā palielinājās par 1,2%. Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+1,2 procentpunkti), restorānu un viesnīcu pakalpojumiem (+0,1 procentpunkts), dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,1 procentpunkts), veselības aprūpei (+0,1 procentpunkts), tāpat ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,3 procentpunkti).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,1%. Cenas samazinājās svaigiem dārzeņiem (-3,6%) un svaigiem augļiem (-1,3%). Akciju ietekmē cenas samazinājās piena produktiem (-2,7%), šokolādei (-2,1%), mājputnu gaļai (-1,1 %), gaļas izstrādājumiem (-1,8%), makaronu izstrādājumiem (-2,5%), svaigām vai atdzesētām zivīm (-3,1%). Dārgāka bija cūkgaļa (+4,2%) un olas (+2,5%). Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga sieram un biezpienam (+1,6%), pienam (+2,3%), augļu un dārzeņu sulām (+2,5%), kartupeļiem (+3,0%), augu eļļai (+2,6%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,5%. Mēneša laikā dārgāki palika alkoholiskie dzērieni (+0,7%), galvenokārt noslēdzoties akcijām alum un vīnam. Tabakas izstrādājumi sadārdzinājās vidēji par 0,2%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 6,5%. Ar 2023.gada 1.maiju valsts atbalsta instrumenti energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai mājsaimniecībām zaudēja spēku: rezultātā elektroenerģijas cenas pieauga vidēji par 28,0%, siltumenerģija kļuva dārgāka vidēji par 8,4%. Dārgāka kļuva ūdensapgāde, atkritumu savākšana un kanalizācijas pakalpojumi. Saskaņā ar grozījumiem Enerģētikas likumā, no šāgada 1.maija mājsaimniecībām tika pilnībā atvērts dabasgāzes tirgus un dabasgāze vairs netiek piedāvāta par regulētu cenu. Rezultātā dabasgāze mēneša laikā kļuva lētāka vidēji par 26,6%. Cenas krita arī cietajam kurināmajam.

Mājokļa iekārtas grupā cenas pieauga vidēji par 1,3%. Noslēdzoties akcijām, dārgāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi. Veselības aprūpes grupā cenas pieauga par 1,0%. Sadārdzinājās ārstu speciālistu pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi kļuva lētāki par 2,3%, ko lielākoties ietekmēja degvielas cenu kritums par 5,2%. Dīzeļdegvielas cenas samazinājās par 7,0%, benzīna – par 3,5%, auto gāzes – par 1,4%. Lētākas bija rezerves daļas un piederumi personiskajiem transportlīdzekļiem, savukārt cenas auga automašīnu tehniskajai apskatei.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 4,1 %.

Pasaules hokeja čempionāta laikā viesnīcu pakalpojumi sadārdzinājās vidēji par 32,2%.

Cenas pieauga arī restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 2,2%. Galvenokārt akciju noslēgumu ietekmē dārgākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi. Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija apģērbiem un daiļliteratūras grāmatām. Savukārt cenas samazinājās barībai lolojumdzīvniekiem, apaviem un ziediem.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2023. gada maijā bija par 46,1% augstākas. Precēm cenas pieauga par 48,5%, bet pakalpojumiem – par 37,6%.

Lasiet arī: Vairāk kā ceturtdaļai iedzīvotāju gada laikā bijis grūti veikt komunālos maksājumus

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas