Patriotu mēnesī aicina pie apģērba spraust sarkanbaltsarkanu lentīti un apmeklēt svētku pasākumus

Gaidot Lāčplēša dienu, Aizsardzības ministrija aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti ar stūriem uz augšu, kā arī, atzīmējot 104.gadadienu kopš Latvijas armijas izšķirošās uzvaras Neatkarības karā, Rīgā apmeklēt tradicionālos svētku pasākumus.

Ar plašu programmu valstssvētkus svinēs arī Latvijas otra lielākā pilsēta Daugavpils.

Ministrijas Preses nodaļas vecākā referente Daniela Reihenbaha informē, ka Rīgā svētku atklāšana notiks pirmdien, 6.novembrī, pulksten 14.00 laukumā pie Latvijas Kara muzeja. Tur tiks iekurts Neatkarības kara piemiņas ugunskurs, kas degs līdz 11.novembrim.

Turpat 6.novembrī no pulksten 9.00 līdz 19.00 būs apskatāma Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstāde. Izstāde būs aplūkojama arī 11.novembrī no pulksten 9.00 līdz 22.00.

Lāčplēša diena, 11.novembris, sāksies ar ekumenisko dievkalpojumu Rīgas Domā pulksten 9.00. Pēc dievkalpojuma pulksten 11.00 aizsardzības ministrs Andris Sprūds un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš noliks vainagus Rīgas Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns, ar klusuma brīdi godinot Latvijas karavīrus, kuri atdevuši savas dzīvības par Latvijas brīvību un neatkarību.

Pulksten 12.00 pie Brīvības pieminekļa un pulksten 13.00 pie Rīgas pils norisināsies svinīgā goda sardzes maiņa. Savukārt pulksten 18.00 Latvijas Televīzijā un kanālā TV24 tiks translēta tiešraide no Rīgas Brāļu kapiem,

kur notiks svinīgā vakara junda,

lai godinātu Latvijas Neatkarības karā kritušo karavīru piemiņu.

Vienlaikus pulksten 18.00 koncertzālē Lielā ģilde norisināsies Lāčplēša dienas koncerts Brīvības skaņas, kur uzstāsies Zemessardzes orķestris ar diriģentu majoru Andi Kareli un solistiem. Savukārt no pulksten 16.00 līdz 19.00 laukumā pie Latvijas Kara muzeja notiks jauno mūzikas grupu koncerts Tu esi mana Latvija!.

Tāpat laika posmā no 11. līdz 18.novembrim ikviens interesents ir aicināts apmeklēt Latvijas Kara muzeju, kur notiks tematiskas ekskursijas, lekcijas, dažādas nodarbības, kas saistītas ar Latvijas neatkarības vēsturi, kā arī būs iespēja izzināt savas dzimtas vēsturi.

Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienā, 18.novembrī, Aizsardzības ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus doties uz 11.novembra krastmalu vērot militāro parādi, kurā piedalīsies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku karavīri un militārā tehnika, kā arī Iekšlietu ministrijas pakļautības dienestu pārstāvji un tehnika.

Līdztekus militārajai parādei no pulksten 11.00 līdz 16.00 Rīgas pasažieru ostā būs aplūkojama Nacionālo bruņoto spēku un Valsts robežsardzes tehnikas izstāde.

Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki aicina iedzīvotājus piedalīties piemiņas pasākumos un kopīgi atcerēties Latvijas Neatkarības karu, godināt kritušos karavīrus, kā arī kopā ar karavīriem un zemessargiem svinēt Latvijas armijas gūtās uzvaras pirms 104 gadiem. Arī karavīri, zemessargi un jaunsargi aktīvi piedalīsies daudzos Neatkarības kara piemiņas pasākumos Latvijas novados.

Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919.gada 11.novembrī. Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 3.novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11.novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.

Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919.gada 11.novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi Par Latviju. Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Neatkarības karā vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2 146 Lāčplēša Kara ordeņi.

Latvijas Neatkarības karš ilga no 1918.gada 18.novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920.gada 11.augustam, kad tika noslēgts Latvijas – Krievijas miera līgums. 11.augustu Saeima ir noteikusi par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu.

Ministrija aicina sekot līdzi svētku atspoguļojumam tās, Latvijas armijas, Esmu karavīrs un Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta kontos sociālajā tīklā Facebook.

***

Divas izstādes par zemessardzi, kas apmeklētājiem pieejamas jau no 1.novembra, Daugavpilī ievada Latvijas valsts svētku mēnesi un gatavošanos galvenajiem novembra svētkiem – Lāčplēša dienas un Latvijas valsts 105.dzimšanas dienas svinībām.

Pilsētas Vienības nama Latviešu un latgaliešu kultūras centra pārstāve Vita Viļevko vēsta, ka no 1. līdz pat 24.novembrim daugavpiliešiem un pilsētas viesiem ir iespēja apmeklēt virkni pasākumu, ko piedāvā Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādes un Nacionālo bruņoto spēku  struktūrvienības un partneri. Tie ir dažādi koncerti, fotoizstādes, militārās tehnikas izstādes, meistarklases, piemiņas un tematiskie pasākumi, akcijas – kopskaitā gandrīz 40 pasākumi.

Kā jau ierasts, Lāčplēša dienā, 11.novembrī, notiks kritušo karavīru piemiņas pasākumi,

svinīgais lāpu gājiens, kas šogad tiek organizēts jau devīto reizi,

un svētku koncerts Vienības laukumā, kur uzstāsies Rūta Dūduma-Ķirse un Laura Amantova džeza kvartets. Bet dienas noslēgumā, pulksten 19.00, ikviens tiek aicināts uz Daugavpils Vienības nama Latviešu un latgaliešu kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīva “Saime” 20 gadu jubilejas koncertu Vienības namā.

Turklāt 11.novembrī tiek atzīmēta arī Polijas Neatkarības diena, un tāpēc atsevišķu pasākumu programmu no 5.līdz 12.novembrim ir sagatavojusi poļu kopiena Daugavpilī.

Latvijas Republikas proklamēšanas 105.gadadienas svinības 18.novembrī Daugavpils valstpilsētas pašvaldība aicina svinēt, šajā dienā kopā apmeklējot svētku Dievkalpojumu Sv. Pētera ķēdēs Romas katoļu baznīcā un pulksten 17.00 Vienības laukumā dziedot Latvijas valsts himnu. Pēc tā sekos lāzeršova instalācija.

Savukārt 20.novembrī ikviens tiek aicināts uz koncertu Daugavpils Kultūras pilī Mārtiņš Brauns – LATVIJAI.

Atzīmējot Latvijas svētkus tiks godināti arī Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes apbalvojuma Gada Balva saņēmēji. Pasākums notiks 18.novembrī Daugavpils teātrī (ieeja ar ielūgumiem).

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas