Vēlētāji, kuri 14.Saeimas vēlēšanu laikā uzturēsies ārvalstīs, līdz šodienai, 9.septembrim, var pieteikties balsošanai pa pastu no ārvalstīm, informē Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).
Kā informē CVK, pieteikties vēlēšanai pa pastu var Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodrošinātajā e-pakalpojumā Vēlētāju datu pārvaldība vai jebkurā no 22 Latvijas diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām, kurā izveidots pasta balsošanas iecirknis.
Atbilstoši Saeimas vēlēšanu likuma nosacījumiem vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs tiek iekļauti Rīgas vēlēšanu apgabalā.
Tas nozīmē, ka vēlētāji ārvalstīs varēs balsot par Rīgas vēlēšanu apgabalā pieteiktajiem deputātu kandidātu sarakstiem.
Elektroniski pieteikties var tie vēlētāji, kuriem ir drošs elektroniskais paraksts vai iespēja autentificēties e-pakalpojumam ar kādu no Latvijas interneta banku piedāvātajām autentifikācijas iespējām.
Vēlētāji, kuriem nav iespēju pieteikties pasta balsošanai e-pakalpojumā, pasta balsošanai no ārvalstīm var pieteikties arī jebkurā no 22 Latvijas diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām.
Piesakoties jebkurā no 22 pārstāvniecībām nepieciešams rakstīt iesniegumu, kurā jānorāda vēlētāja vārds, uzvārds, personas kods, e-pasta adrese vai oficiālā e-adrese, uz kuru vēlas saņemt balsošanas materiālus. Iesnieguma paraugs pieejams Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā. Šajā gadījumā obligāta prasība ir iesniegumu parakstīt. Sūtot iesniegumu pa e-pastu, tam jābūt parakstītam ar drošu elektronisko parakstu.
Vēlētāju uzskaitei šajās Saeimas vēlēšanās pirmo reizi tiks lietots vēlētāju reģistrs, un spiedogs pasē par dalību vēlēšanās vairs netiks likts.
Tādējādi, lai pieteiktos balsot pa pastu, vairs nav nepieciešams uzrādīt pasi vai personas apliecību, informē CVK.
Kā notiek balsojuma procedūra?
Pēc CVK sniegtās informācijas, lai nobalsotu, vēlējam jāsagatavo divas aploksnes – viena lielāka, otra mazāka.
No visām vēlēšanu zīmēm jāizdrukā viena – tā vēlēšanu zīme, kas atbilst kandidātu sarakstam, par kuru vēlas balsot. Vēlēšanu zīmi varēs atstāt negrozītu vai arī izdarīt tajā atzīmes – ar «+» atzīmēt kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta, izsvītrot kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta.
Pēc tam izvēlētā vēlēšanu zīme jāieliek pirmajā – mazākajā aploksnē. Aploksne jāaizlīmē un jāieliek lielākajā aploksnē.
Lielākajā aploksnē jāievieto arī vēlētāja pašrocīgi parakstīts apliecinājums, ka balso personiski.
Apliecinājuma paraugs vēlētājam tiks nosūtīts kopā ar vēlēšanu materiāliem.
Balsojums jānosūta pa pastu tai pasta balsošanas vēlēšanu iecirkņa komisijai, kur vēlētājs pieteicies balsot pa pastu un kas norādīta balsošanas materiālos.
Balsojums jānosūta ar tādu aprēķinu, lai tas pienāktu attiecīgajā pasta balsošanas iecirknī līdz vēlēšanu dienai, 1. oktobrim.
Kā informē CVK, vēlētājs, kurš pieteicies balsot pa pastu, drīkst pārdomāt un nobalsot iecirknī vēlēšanu dienā.