Progresīvie: Valstij jānodrošina pieejama veselības aprūpe pilnīgi visiem Latvijas iedzīvotājiem

Pēc Jaunās Vienotības (JV) rīkotajām partiju sarunām Progresīvo līdzpriekšsēdētājs Andris Šuvajevs pauda, ka valsts veselības aprūpes budžets ir jāsaista ar valsts ekonomikas izaugsmi, lai nodrošinātu kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumus iedzīvotājiem. 

Progresīvie ir vienisprātis ar JV, ka Latvijas veselības aprūpes sistēma ir jāreformē un jānodrošina stabils un paredzams finansējums veselības aprūpei.  

“Mēs neatbalstām sistēmas tālāku fragmentāciju, jo veselības pakalpojumiem jābūt universāliem, pieejamiem ikvienam.

Jāsamazina veselības aprūpes situācijas atkarība no ikgadējiem politiķu lēmumiem, nodrošinot stabilu un prognozējamu finansējumu, kas piesaistīts algu līmenim vai citiem rādītājiem,” uzsvēra partijas Progresīvie Saeimas deputāts Edmunds Cepurītis.

Progresīvo ieskatā, ir jāizvairās no tā, lai sasaistītu tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus ar sociālo nodokļu nomaksu. 

Tas padarītu Latvijas veselības sistēmu vēl vairāk fragmentētu, pacientiem un ārstiem neizprotamu.  

No sabiedrības veselības un ekonomikas viedokļa ir pamatoti nodrošināt piekļuvi veselības aprūpei 100% iedzīvotāju, uzskata partijā. To ir sasniegušas visas Rietumeiropas valstis.  

Līdztekus Progresīvie uzsver, ka veselības finansēšanas modelim jāsniedz atbildes arī uz tādiem nopietniem izaicinājumiem kā pacientu līzmaksājumu prognozējamība un samazināšana, efektīva nozares digitālo sistēmu integrācija, kā arī datos balstīta izpratne par veselības pakalpojumu un izmeklējumu reālajām izmaksām.

Reformējot veselības aprūpi, svarīgākais ir sasniegt konkrētus labklājības rādītājus. Līdzšinējās reformas nav tikušas ar to galā.  

Līdz šim veselības aprūpes budžets nebija sasaistīts ar valsts ekonomikas izaugsmi, inflāciju vai kādiem citiem makroekonomiskajiem rādītājiem. 

Progresīvie norāda, ka tā apmēru gandrīz pilnībā nosaka politiķi.

“Tam būtu jāmainās, jo tas ir priekšnosacījums efektīvai pakalpojumu kvotu plānošanai,” pauž Progresīvo pārstāvji. 

Lasiet arī: Progresīvie nesaista Rīgas domē notiekošo ar koalīcijas paplašināšanas sarunām

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas