Protesti Briselē – no futbola mača Katarā līdz grautiņiem ielās

Svētdiena, 27.novembris, Beļģijā iezīmējās ar pamatīgiem grautiņiem pēc tam, kad Marokas fani svinēja uzvaru pār Beļģijas komandu Pasaules kausā futbolā, raksta Politico.

Policija bija spiesta izmantot asaru gāzi un ūdens lielgabalus Briseles centrā notikušajos grautiņos. Uz Ziemassvētku tirdziņa apkaimi Briseles centrā tika nosūtīta īpašā policijas vienība, un tika dotas norādes slēgt atsevišķas sabiedriskā transporta līnijas. Uz ielām tika dedzināta uguns, un satrakojušies futbola fani apmētāja transportlīdzekļus ar akmeņiem. Grupa Marokas atbalstītāju sadauzīja automašīnu un īres elektriskos skrejriteņus.

Uz notikuma vietu tika nosūtīti simtiem policistu, kas centās apturēt futbola fanus, kuri postīja ielu labiekārtojuma elementus un apmētāja policistus ar petardēm. Tika aizdedzināts vismaz viens auto.

«Dučiem cilvēku, ieskaitot tādus, kas nosedza sejas ar kapucēm, meklēja konfliktu ar policiju un apdraudēja sabiedrisko mieru,» pavēstīja Briseles policija. Vismaz desmit cilvēki ir aizturēti.

Marokas komandas uzvara radīja sajūsmu, un to Beļģijā ar milzīgu entuziasmu svinēja marokāņu izcelsmes fani. Briseles reģiona premjerministrs Rudi Vervorts (Rudi Vervoort) mikrobologošanas vietnē Twitter rakstīja: «Nekas neattaisno huligānisko vandālismu, un tas apkauno īstus fanus. Policija dara visu, kas ir tās spēkos, lai saglabātu kārtību.»

Marokāņu diasporu Beļģijā veido apmēram pusmiljons cilvēku, un lielākā daļa no viņiem uzvaru svinēja miermīlīgi, taču atsevišķi incidenti tika fiksēti Antverpenē un Ljēžā. Briseles mērs Filips Kloze (Philippe Close) nosodīja vardarbību un ieteica futbola faniem nedoties uz pilsētas centru. Beļģijas premjerministrs Aleksandrs de Krū (Alexander De Croo) norādīja: «Vardarbība šādā brīdī ir pilnīgi nepieņemama. Futbolam vajadzētu būt svētkiem.»

Grautiņi deva iemeslu radikāli labējai partijai Vlaams Belang kritizēt valdības reakciju un nākt klajā ar aicinājumiem marokāņu izcelsmes Beļģijas pilsoņiem pamest valsti.

Nīderlandes policija savukārt ziņojusi par vardarbības uzliesmojumiem Roterdamā, kur apmēram 500 futbola fanu apmētāja policiju ar pirotehniku un stikliem. Nemieri piefiksēti arī Amsterdamā un Hāgā.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas