Rīgas cirks nodots ekspluatācijā; skatītājus gaidīs jau decembrī

Ekspluatācijā nodota Rīgas cirka vēsturiskā ēka Merķeļa ielā 4, Rīgā. Šobrīd no arhitektu biroja NRJA izstrādātā cirka pārbūves projekta veikta pirmā būvdarbu kārta, kuras galvenais uzdevums bija ēkas energoefektivitātes celšana.

Pārbūves laikā arī uzlabota ēkas integrācija pilsētvidē. Jau decembrī un janvārī ēkā paredzētas Ziemassvētku izrādes ģimeņu auditorijai, informē Rīgas cirks.

Laikā no 2021.gada maija līdz 2022.gadam būvuzņēmējs PS AIDACO GROUP veica energoefektivitātes uzlabošanas darbus. Virs vēsturiskās kupola metāla kontrukcijas ārtelpas virzienā izbūvēta jauna kupola konstrukcija no pašnesošiem CLT paneļiem, nesošo balstu un pamatu sistēma, ieklāts jauns jumta segums un atjaunota nokrišņu ūdens ārējās sistēma, izbūvētas jaunas inženierkomunikācijas, veikta fasādes siltināšana un pagalma pārbūve. Ēkas fasādes siluets pietuvināts sākotnējam vēsturiskajam veidolam. Pārbūves rezultātā cirka arēna padarīta transformējama un pielāgojama mūsdienu cirka vajadzībām.

Arhitektu biroja NRJA izstrādātais cirka ēkas rekonstrukcijas projekts nākotnē paredz vēl arī citus darbus, kas ietver teritorijas labiekārtošanu un cirka skolas ēkas izbūvi. Tāpat arī galējos fasādes atjaunošanas darbus, tostarp vēsturisko kāpņu atjaunošanas darbus, plānots veikt nākamajās kārtās.

Ēkas gala nodošana pasūtītājam paredzēta tuvākā mēneša laikā. Jau no decembra vidus arēna būs gatava uzņemt skatītājus, taču arēnas labiekārtošana, kas ietver tribīņu, gaismas un skaņas sistēmu ierīkošanu, paredzēts pabeigt līdz 2023.gada nogalei.

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers ir pārliecināts, ka arēnas pārbūve jau tuvākajā laikā uzlabos cirka mākslas pieejamību un attīstību Latvijā un Baltijā: «Rīkojot Rīgas cirka izrādes ārpus cirka ēkas un organizējot laikmetīgā cirka festivālu Re Rīga!, ir pieredzēts, ka Rīgā ārkārtīgi trūkst mūsdienīgu, tehniski labi aprīkotu telpu ar augstiem griestiem un iekares punktiem. Tagad varēsim paši veidot izrādes un uzņemt viesizrādēs augstas kvalitātes iestudējumus. Varēsim izjust īsto cirka burvību!»

Arī Rīgas cirka valdes locekle Māra Pāvula uzsver infrastruktūras lomu cirka nozares attīstībā: «Vēsturiskās arēnas rekonstrukcija ir nozīmīgs notikums Latvijas cirka vēsturē, tomēr nozares attīstībai vitāli svarīgas būs tieši nākamās kārtas, kurās paredzēts izbūvēt melnās kastes jeb black-box tipa zāli, kā arī cirka skolas telpas un mākslas rezidenču centru.»

Rīgas cirka birojs un Rīgas cirka rīkotās izrādes turpmāk būs vēsturiskajā cirka ēkā, taču, kamēr cirks vēl gaida nākamās būvniecības kārtas, Rīgas cirka skolas nodarbības turpinās notikt Āgenskalnā, Zeļļu ielā 25 (bijušajās Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes telpās).

Jau decembra vidū Rīgas cirks sadarbībā ar teātra trupu Kvadrifrons gaidīs skatītājus uz Ziemassvētku eglīti visai ģimenei – uz Ziemassvētku maģijas cauraustu stāstu Ziemassvētku putekļi, kurā cirks satiksies ar teātri un vienradzis Ziemradzis kopā ar skatītājiem meklēs svētku brīnumputekļus. Savukārt 2023.gada pavasarī Rīgas cirkā gaidāmas pirmās viesizrādes.

Lasiet arī: Saeimas deputāts Pučka no Stabilitātei! iepriekš sodīts par valsts valodas nezināšanu

Kopējās projekta pirmās kārtas investīcijas sasniedz aptuveni 5,5 miljonus eiro. ES fondu līdzfinansētā projekta attiecināmās izmaksas noteiktas 2 980 880 eiro apmērā, no tām plānotais Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalsta apmērs – 2 533 748 eiro jeb 85% no projekta attiecināmajām izmaksām, savukārt valsts budžeta līdzfinansējums – 447 132 eiro  apmērā jeb 15% no projekta attiecināmajām izmaksām.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas