Saglabājas augsta spriedze starp Ķīnu un Taivānu

Taivānas armija virs nelielās Šijui salas netālu no kontinentālās Ķīnas krasta ceturtdien notriekusi «neidentificētu civilo dronu», kas ielidojis aizliegtajā zonā, ziņo Taivānas armija.

Šī ir pirmā reize, kad Taivānas bruņotie spēki notriekuši dronu, un tas noticis laikā, kad spriedze Pekinas un Taibei starpā sakāpināta līdz līmenim, kāds nav pieredzēts vairākas desmitgades.

Kā norādīja Taivānas Aizsardzības ministrija, neliels civilais drons ielidojis aizliegtajā zonā virs Šijui salas – nelielas klints, kas atrodas starp kontinentālo Ķīnu un Taivānas Kiņmeņas salu.

«Izvietotie karavīri ievēroja procedūru, lai ar brīdinājumiem piespiestu dronu doties prom, bet tam nebija nekādu sekmju. Tad drons tika notriekts ar aizsardzības uguni,» skaidroja Aizsardzības ministrija.

Kiņmeņa atrodas dažus kilometrus no Ķīnas krasta, un pēdējo divu nedēļu laikā nelieli droni tur lidojuši virs Taivānas karavīru pozīcijām, vēsta Taibei amatpersonas.

Šobrīd nav pilnīgas skaidrības par to, kas pilotē šos dronus.

Ķīnas kara lidmašīnas augustā Taivānas gaisa aizsardzības identifikācijas zonā ielidojušas vairāk nekā 440 reižu, liecina ziņu aģentūras AFP apkopotie Taivānas Aizsardzības ministrijas dati.

Komunistiskā Ķīna Taivānu joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu un vienmēr asi reaģē uz jebko, kas varētu norādīt uz to kā neatkarīgu valsti.

Īpaši asa bija Pekinas reakcija uz ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi (Nancy Pelosi) vizīti Taivānā, uz kuru reaģējot Ķīna sarīkoja pie nepakļāvīgās salas plašākos manevrus kopš pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidus.

Kopumā pagājušajā mēnesī Taivānas gaisa aizsardzības identifikācijas zonā ielidojušas 446 ķīniešu lidmašīnas, pamatā iznīcinātāji.

Tas ir vairāk nekā, piemēram, visa 2020.gada laikā, kad notika 380 šādi incidenti.

Līdz šim Ķīnas kara lidmašīnas Taivānas gaisa aizsardzības identifikācijas zonā šogad ielidojušas 1068 reizes, kamēr pērn tas notika 969 reizes.

Līdz šim ķīniešu aviācijas aktīvākais mēnesis, kopš Taivāna pirms diviem gadiem sāka publicēt šādus datus, bija pagājušā gada oktobris, kad tika fiksēti 196 šādi incidenti.

Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949.gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika, kas uzskata Taivānu par savas teritorijas sastāvdaļu.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas