Slimnīcas skandāls turpinās. Stradiņu valde sola jaunā korpusa būvprojektu pārņemt ar policiju

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) valde sola jaunā korpusa būvprojektu pārņemt ar policiju, ja būvnieks to pasūtītājam neļaus izdarīt labprātīgi, ceturtdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” apliecināja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis.

Tikmēr līdzšinējais būvnieks SIA “Velve” savas tiesības plāno nepieciešamības gadījumā aizstāvēt tiesā.

Tāpat LTV ziņoja, ka nākamnedēļ divas ārvalstu ekspertu komandas vēlreiz ņems paraugus Stradiņa slimnīcas jaunceļamā korpusa pagrabā, lai pārbaudītu, vai tur ir pelējuma sporu klātbūtne. Vienu uzaicinājusi pati slimnīca, otru – “Velve”.

Valsts zinātniskā institūta “BIOR” direktore Olga Valciņa norādīja, ka institūts, veicot pārbaudes, atradis pelējumu dažās vietās minimālā daudzumā. “Jāatzīst, ka tas, ko mēs esam atraduši, ir vairāku sugu pelējumi, līdz 20 kolonijām uz virsmas. Parastā tirgū, jebkurā nesterilā vidē būtu tikpat,” uzsvēra Valciņa.

Slimnīcas būvnieks uzsvēra, ka ir izdarīts viss iespējamais, lai novērstu jebkādas bažas par pelējuma klātbūtni. Arī eksperti pieļauj, ka atkārtotos paraugos diez vai atradīs pelējuma sporas, vēsta LTV.

Iepriekš PSKUS padomes konsultante Gundega Vārpa aģentūru LETA informēja, ka pēc PSKUS paziņojuma par līguma laušanu ar “Velvi” saistībā ar vairākkārtēju līguma termiņu nepildīšanu un citiem līguma pārkāpumiem būvnieks atteicies ielaist būvobjekta teritorijā slimnīcas pārstāvjus un tiesu izpildītājus.

“Velve” aģentūrai LETA pauda, ka jaunā A2 korpusa būvobjekta teritorijā tiek ielaisti tie slimnīcas pārstāvji, kuriem ir izsniegtas caurlaides un ir tiesisks pamats tur atrasties.

Būvkompānijā atzīmē, ka PSKUS būvobjektā kā ikvienā būvniecības stadijā esošā objektā nepiederošas personas nedrīkst atrasties. Lai saņemtu caurlaides objekta apmeklēšanai, ir procedūra, kas jāievēro, un to pasūtītājam ir jāzina. Turklāt ielaist objektā PSKUS minētās personas šobrīd nav nekāda tiesiska pamata, jo “Velve” uzskata, ka tai nav saistošs pasūtītāja paziņojums par vienpusēja līguma izbeigšanu.

Tāpat būvkompānijā ceturtdienas rītā saņemtais uzaicinājums par iespējamu savstarpējo tikšanos, lai risinātu it kā objekta nodošanu, nav pamatojams ar racionālu rīcību no pasūtītāja puses, uzsver “Velves” pārstāvji.

PSKUS vadība jau iepriekš pauda bažas, ka būvnieks varētu nesadarboties, un trešdien tās esot apstiprinājušās. Slimnīca aicina “Velvi” uz sarunu par būvobjekta nodošanas kārtību, cerot, ka “”Velves” pusē sapratne par konstruktīvas sarunas nepieciešamību ņems virsroku pār emocijām”.

PSKUS valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis uzsver, ka neatkarīgi no pretdarbībām PSKUS nemainīs lēmumu. “Mūsu personāls un pacienti ir pelnījuši strādāt un ārstēties cienīgos un ārstniecības procesam atbilstošos apstākļos, tostarp kvalitatīvi izbūvētās un drošās telpās, tāpēc – jo ātrāk spēsim vienoties, jo labāk Latvijas sabiedrībai,” viņš norāda.

Komentējot esošo situāciju, Veselības ministrijas (VM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders aģentūrai LETA norādīja, ka slimnīcas jaunās A2 ēkas būvniecības īstenošanā jau ilgstoši ir novērotas problēmas. Šī iemesla dēļ VM pagājušā gada oktobrī atcēla tā brīža PSKUS padomi un iecēla jaunu pagaidu padomi, kas, izvērtējot situāciju un visu pieejamo informāciju par būvniecības gaitu, izteica neuzticību PSKUS valdei, kura nespēja nodrošināt būvniecības procesa un finanšu plūsmas efektīvu pārraudzību un īstenošanu, savlaicīgi neidentificējot riskus un apdraudot projekta īstenošanu.

Pēc Šneidera paustā, VM pilnībā uzticas PSKUS esošās vadības lēmumiem un uzskata, ka tā ir PSKUS valdes izšķiršanās, vai turpināt vai neturpināt līgumu ar jaunās PSKUS A2 ēkas būvnieku SIA “Velve”.

VM vērtējumā, PSKUS veic visas nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu nepieciešamo un neatliekamo būvdarbu turpināšanu, kā arī saglabātu darbu un ieguldījumus, vienlaikus veicot nepieciešamās darbības un procedūras, lai iespējami ātrāk varētu tikt izvēlēts cits būvnieks, kas varētu ēku pabeigt.

“Gan valsts, gan slimnīcas un pacientu interesēs ir, lai slimnīcas A2 ēka tiktu uzbūvēta iespējami ātrāk, darbs būtu izdarīts kvalitatīvi un ēka būtu droša,” uzsvēra Šneiders.

Tāpat ziņots, ka pērnā gada rudenī bažās par risku zaudēt Eiropas Savienības finansējumu no amatiem atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kuras galvenie uzdevumi ir veikt ārēju būvniecības auditu un nodrošināt mediācijas pakalpojumu sniedzēja piesaiste minētā projekta sekmīgai realizācijai.

Novembrī būvkompānija “Velve” pabeidza slimnīcas A2 ēkas fasādes darbus. Tomēr mēneša beigās slimnīcas jaunā A2 ēkas pagrabstāvā nepareizas būvdarbu secības dēļ tika atklāts pelējums.

Pēc būvuzņēmēja pagrabstāva telpu tīrīšanas darbu pabeigšanas pagrabstāvā, PSKUS piesaistīja starp pusēm saskaņotus neatkarīgos ekspertus gan no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), gan Valsts zinātniskā institūta “BIOR” laboratorijas, kas veiks papildu pārbaudes, lai noteiktu, vai minētajā zonā darbus var droši turpināt un pelējums pilnībā likvidēts.

Slimnīca paziņojusi, ka no 13.februāra lauzīs līgumu ar “Velvi” par jaunā A2 slimnīcas korpusa būvniecību. Līgums tiek lauzts vienpusēji.

Slimnīcas padome norāda, ka “Velve” nespēj pildīt līgumā noteiktās saistības – netiek ievēroti būvniecības termiņi, būvobjektā konstatēti būtiski defekti, kas netiek novērsti, objektā notikusi nesaskaņotu apakšuzņēmēju nodarbināšana, kā arī fiksēti citi pārkāpumi.

Patlaban slimnīca gatavojas būvobjekta pārņemšanai 20.februārī.

Lasiet arī: Nosauc virkni valsts uzņēmumu, kurus varētu kotēt biržā
 
Seko mums arī FacebookDraugiem un X!
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas