Tuvākajās dienās gaidāms sals. Cik tas ir ierasts?

Otrdien, 2.maijā, Latviju no rietumiem šķērsoja atmosfēras fronte, aiz kuras valstī sāka ieplūst krietni aukstāka gaisa masa, skaido Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Aukstās gaisa masas ietekmē jau otrdienas laikā gaisa temperatūra daudzviet strauji pazeminājās par 5 līdz 10 grādiem (pēc Celsija). Tomēr gaisa masa mūsu reģionā būs visai noturīga, tādēļ

aukstums saglabāsies līdz pat nedēļas beigām.

Valsts svētki vēl aizritēs ar līdzīgu gaisa temperatūru kā trešdien – naktī gaisam atdziestot līdz -2…+3 grādiem, bet dienā laikam neesot siltākam par +6…+11 grādiem. Tomēr periods no piektdienas līdz svētdienai būs vēl aukstāks – gaisa temperatūra turpinās pazemināties un gaidāms, ka

naktīs sals teju visā Latvijā sasniegs 0…-5 grādus,

bet dienās termometra stabiņš nepakāpsies augstāk par +4…+9 grādu atzīmi. Piektdien un sestdien, vietām Latviju skarot nokrišņiem, iespējams arī slapjš sniegs. Nākamnedēļ pakāpeniski kļūs siltāks.

Klimatiskās standarta normas periodā (1991.-2020.gads) gandrīz katru gadu maija pirmajā dekādē kādā Latvijas reģionā gaisa temperatūra pazeminās zem 0 gŗadiem. Vienīgi 1992. un 1998.gadā nevienā no novērojumu stacijām maija pirmajās 10 dienās minimālā gaisa temperatūra nebija zemāka par 0 grādiem.

Visbiežāk normas periodā negatīva gaisa temperatūra maija sākumā bijusi Mērsragā un Zosēnos, 25 no 30 gadiem. Savukārt visretāk negatīva gaisa temperatūra maija sākumā ir bijusi Rīgā un Ventspilī – attiecīgi divas un trīs reizes.

Vidēji zemākā gaisa temperatūra Latvijā maija pirmajās 10 dienās ir -3 grādi, bet normas periodā līdz vismaz -5 grādiem gaiss ir atdzisis piecas reizes – 1999., 2000., 2007., 2017. un 2019.gadā.

Pēdējos piecos gados vienīgi 2018.gadā maija sākumā netika pārspēti minimālās gaisa temperatūras rekordi. Bet arī togad neiztika bez negatīvas gaisa temperatūras (Mērsragā 6. maijā bija -0,4 grādi). Gadu vēlāk pieredzējām stiprāko maija sākuma salnu pēdējos 5 gados, kad tika pārspēti 8 minimālās gaisa temperatūras rekordi, tostarp Latvijas 6.maija minimālās gaisa temperatūras rekords -4,8 grādi Madonā.

Savukārt 2020. gadā maija sākumā tika reģistrēts tikai viens minimālās gaisa temperatūras rekords, bet gaisa temperatūra pazeminājās zem 0 grādiem arī maija otrajā un pat trešajā dekādē. Savukārt 2021. un 2022.gadā novēroti atsevišķi minimālās gaisa temperatūras rekordi, vietām gaisam atdziestot līdz gandrīz -5 grādiem.

Kaut gan gan normas periodā gaisa temperatūra maija sākumā zem 0 °C pazeminājās gandrīz katru gadu, ne visos gados tās bija salnas, jo nebija sācies aktīvās veģetācijas periods (periods, kad gaisa temperatūra ir stabili virs +10 grādiem). Salnas negatīvāk iespaido augu attīstību nekā neliels sals pirms aktīvās veģetācijas perioda sākuma.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas