Ukrainas drošības dienests veic pārbaudes klosterī

Ukrainas drošības dienesta spēki veikuši pārbaudes vēsturiskā klosterī Kijivā, lai novērstu iespēju, ka Krievijas spēki izmanto klostera teritoriju spiegošanai, ieroču glabāšanai vai sabotāžas plānošanai, informē britu raidorganizācija BBC.

Kijivas Pečerska klostera saknes meklējamas 11.gadsimtā, un tas ir Ukrainas pareizticīgo baznīcas centrs. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā vietējā pareizticīgo baznīca atdalījās no Maskavas patriarhāta, un šķelšanos izraisīja Krievijas patriarha Kirila atbalsts karam. Par spīti paziņojumam, ka baznīca atdalījusies, joprojām tiek uzskatīts, ka vairāki augsti stāvoši garīgie līderi slēpti atbalsta Maskavu un izmanto savu stāvokli, lai ietekmētu konfesijai piederīgos.

Kremlis paziņojis, ka klostera pārbaude ir vēl viens Kijivas uzbrukums Krievijas pareizticīgo baznīcai. Tā pārstāvis Dmitrijs Peskovs sacīja, ka Ukraina jau sen ir izsludinājusi karu pareizticīgo baznīcai, un patriarhs Kirils nosodīja klostera ieņemšanu kā «uzbrukumu ticīgajiem». Krievu pareizticīgo baznīcas galva ir zināms kā Krievijas prezidenta Vladimira Putina atbalstītājs, un iestājas par karu Ukrainā. Patriarhs karu dēvē par nozīmīgiem centieniem pret rietumu grēkiem un «geju parādēm». Pēc viņa teiktā, Krievijas karavīri, kas karo Ukrainā, ir pielīdzināmi svētajiem mocekļiem.

Savukārt Ukrainā pārbaudes baznīcās ir gaidītas. Ukrainas pareizticīgo baznīca atšķēlās no Maskavas pēc gadsimtiem tās kontrolē, tomēr joprojām pastāv bažas, ka ir saglabājusies Kremļa ietekme.

Drošības dienests ziņojis, ka otrdien, 22.novembrī, veiktas pretizlūkošanas aktivitātes, lai mazinātu Krievijas specdienestu spēju darboties Kijivā. Dienests norādīja, ka vietās, kur pulcējas liels ļaužu skaits, pastāv uzbrukuma, sabotāžas un ķīlnieku krīzes risks.

Klosteris ir UNESCO pasaules mantojuma objekts, un ir viena no vairākām pareizticīgo baznīcām, kas 22.novembrī pārbaudītas. Tā ir varas iestāžu atbilde uz ziņojumiem par Krievijas slavināšanu un iespējamo sadarbību ar Kremli.

Ir uzsākta kriminālizmeklēšana par video, kas nonāca atklātībā pagājušajā nedēļā, un kurā redzams, kā baznīcā tiek izplatīta Krievijas propaganda, dziedot slavas dziesmas «mātei Krievijai».

Dažas dienas vēlāk Vinnicas diacēzes mācītājs tika apsūdzēts propagandas skrejlapu veidošanā un izplatīšanā.

Ukrainas puse paziņojusi, ka ticīgajiem un Ukrainas pareizticīgo baznīcai kopumā ir jāizlemj, ko tā atbalsta: «Dievu vai Kremļa varmākas.»

Lasiet arī: Braže: Krievija izmanto pret LGBT+ vērstu domāšanu, lai parādītu sevi kā reliģisku vērtību aizstāvi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas