VDD svētku laikā aicina neceļot uz Krieviju un Baltkrieviju

Ņemot vērā aktuālos drošības riskus reģionā, kas ir saistīti ar Krievijas sākto karu Ukrainā, kā arī Krievijas agresīvo retoriku attiecībā uz Latviju, Valsts drošības dienests (VDD) aicina Latvijas iedzīvotājus gaidāmo svētku brīvdienu laikā nedoties ceļojumos uz Krieviju un Baltkrieviju.

Vienlaikus VDD atgādina, ka šo valstu specdienestu pārstāvji visbiežāk uzrunā un mēģina savervēt Latvijas valstspiederīgos tieši savas valsts teritorijā.

Kā norāda dienestā, pirmā saskarsme visbiežāk notiek uz robežas, specdienestu pārstāvjiem uzdodoties par robežsargiem, taču tie var izmantot arī citus piesegus – kā spēka struktūru, tā jebkuras citas valsts vai pašvaldību iestādes.

Tādēļ VDD Latvijas iedzīvotājiem rekomendē būt piesardzīgiem, nonākot saskarē ar jebkurām Krievijas un Baltkrievijas valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī personām, kas strādā valsts uzņēmumos un augstākās izglītības iestādēs, pētnieciskajos institūtos un augsto tehnoloģiju sektorā.

Kā jau iepriekš VDD ir norādījis, Krievijas un Baltkrievijas specdienestiem ir raksturīgi izmantot tā dēvētos «piekomandētos virsniekus», kuri darbojas minēto institūciju piesegā.

Tāpat arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) norāda, ka Ārlietu ministrija vairākkārt ir aicinājusi Latvijas valstspiederīgos nedoties braucienos uz abām austrumu kaimiņvalstīm. 

Kā norāda Rinkēvičs, jau šobrīd Lukašenko režīms ir nepamatoti apsūdzējis un tur cietumā Latvijas valstpiederīgos. Tāpat iespēja sniegt atbalstu ir ierobežota.

Saistībā ar augstajiem riskiem VDD aicina ikvienu, kam jāšķērso Krievijas vai Baltkrievijas robeža, būt uzmanīgam un vērsties dienestā, informējot par potenciāli aizdomīgām situācijām.

Kā norāda VDD, par aizdomīgiem ir uzskatāmi gadījumi, ja robežšķērsošanas laikā vai uzturēšanās laikā šajās valstīs, ir veiktas pastiprinātas pārbaudes un iztaujāšana, kā arī notikusi piekļuve personas elektroniskajām ierīcēm. Tāpat VDD aicina Latvijas iedzīvotājus informēt dienestu par gadījumiem, kad tiek izvirzītas nepamatotas apsūdzības kādā pārkāpumā vai noziegumā vai kad tiek izteikts aicinājums sadarboties ar Krievijas vai Baltkrievijas specdienestiem.

Lasiet arī: Baidens, tiekoties ar Zelenski, apliecina, ka ASV sniegs atbalstu Ukrainai «cik ilgi vajadzēs»

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas