Viļņā valdība, pašvaldība un ebreju kopiena sagājusi ragos par Sporta pils pārbūves plānu

Viļņas mērs Valds Benkunsks (Valdas Benkunskas) kritizējis Lietuvas valdību par plānu bez konsultēšanās ar pilsētas vadību pārbūvēt pamesto Viļņas Sporta pili par konferenču centru.

Saskaņā ar Benkunska teikto, pilsēta jau izstrādā attīstības plānu citai vietai netālu no Seima, kur paredzēta A klases konferenču ēka, un valdības plāns viņu pārsteidzis nesagatavotu. Viļņas mērs LRT Radio sacīja, ka valdība bez jebkādām diskusijām ar pašvaldību paziņojusi, ka Sporta pilī būs konferenču centrs, kamēr pilsētai bija pašai savs plāns. Par valdības ideju Benkunsks uzzinājis no paziņojuma presē.

Mērs stāstīja, ka sava termiņa sākumā saņēmis apliecinājumu no premjerministra Gintauta Palucka (Gintautas Paluckas), ka valdība nepieņems vienpusīgus lēmumus par 1970.gadu brutālisma stila ēku, kas turklāt atrodas vēsturiski jutīgā vietā uz bijušās ebreju kapsētas. Lai gan lēmums bija jāpieņem pēc dialoga, ar pašvaldību neviens nav konsultējies. Turklāt pašvaldība jau teju bija izsludinājusi konkursu iespējamā konferenču centra arhitektūras risinājumam.

Arī ar Lietuvas ebreju kopienu neviens nav sazinājies. Kopienas priekšsēdētāja Faina Kukļanska (Faina Kukliansky) izteica bažas par caurspīdīgu trūkumu un iespējamu necieņu pret Sporta pils teritorijā apglabātajiem. Viņa norādīja, ka šāds projekts piesaistīs ebrejus no visas pasaules, ne jau uz konferencēm, bet

lai apskatītu, kā civilizētā, demokrātiskā valstī tiek apgānīti ebreju apbedījumi.

Ekonomikas ministra vietniece Agila Barzdiene (Agila Barzdienė) uzstāja, ka valdība sekojusi atbilstošajai procedūrai, un Sporta pils, kas šobrīd regulāri tiek demolēta, nav nedz aizsargājamā statusā, nedz tiek pienācīgi kopta kā svētvieta. Politiķe norādīja, ka pati Kukļanska 2019.gadā deva piekrišanu vietas pārveidei par konferenču centru. Tiesa, tolaik ebreju kopiena apstrīdēja šo lēmumu.

Barzdiene sacīja, ka neviens šobrīd nevar teikt, ka vieta būtu kopta kā svētvieta, vai tiktu uzraudzīta. Tā atrodoties izdevīgā vietā, bet nenes nekādu labumu valstij. Savukārt pašvaldības plāns esot finansiālā ziņā nereāls.

Viļņas Sporta pili pabeidza 1971.gadā, bet tā jau gadiem ir pamesta. Ierosinājumi to pārbūvēt ik pa laikam izskan jau kopš 2015.gada, bet regulāri izsauc iebildumus no ebreju grupām, jo Sporta pils atrodas uz vēsturiskas ebreju kapsētas. Valdība norādījusi, ka visi darbi notiks, cienot vietas vēsturisko nozīmi.

Sākotnējie aprēķini liecina, ka konferenču centrs ik gadu varētu ienest līdz 133 miljoniem eiro un radītu apmēram 1200 darba vietas. Drīzumā gaidāms jauns pētījums, kas iezīmēs arī projektam nepieciešamās investīcijas.

Visu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/2623182/government-city-and-jewish-community-at-odds-over-sports-palace-redevelopment-plan

Lasiet arī: Koledža Lietuvā piedāvā studēt krievu valodā; likumīgi, bet apbēdinoši

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas