Daugavpilī apstiprināti grozījumi pašvaldības mājdzīvnieku turēšanas noteikumos, kas paredz aizliegumu atrasties kopā ar suņiem bērnu laukumos un publisko pasākumu norises vietās.
Pēc pašvaldības pārstāvju vārdiem, izmaiņas izstrādātas, ņemot vērā iedzīvotāju viedokļus, un paredz gan stingrākus ierobežojumus, gan vairākus atvieglojumus. Izmaiņu mērķis ir uzlabot drošību publiskajās vietās un skaidrāk regulēt suņu īpašnieku atbildību.
Papildus Ministru kabineta (MK) noteikumos noteiktajam, ka suns bez pavadas var atrasties specializētos suņu pastaigu laukumos, grozījumi saistošajos noteikumos “Mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas noteikumi Daugavpils valstspilsētas pašvaldībā” paredz, ka ārpus īpašnieka teritorijas suns bez pavadas var atrasties arī mežā.
Lai suns neradītu riskus cilvēku vai citu dzīvnieku drošībai, grozījumi saistošajos noteikumos paredz aizliegt atrasties ar suni bērnu atpūtas un rotaļu laukumos, izglītības iestādēs un to teritorijās, sporta laukumos un trasēs, publisko pasākumu norises vietās. Tāpat nedrīkstēs ievest suni pašvaldības peldvietās, tas ir, Lielā Stropu ezera peldvietā, Lielā Stropu ezera peldvietā “Stropu vilnis” un Šūņu ezera peldvietā.
Vienlaikus pašvaldība turpmāk neierobežos suņu atrašanos publiskajās ūdenstilpēs, kuras nav noteiktas kā publiskās pašvaldības peldvietas.
Grozījumi saistošajos noteikumos paredz, ka ierobežojumi neattiecas uz suni pavadoni, suni asistentu, suni terapeitu un dienesta suni, ja kopā ar amatpersonu pilda dienesta pienākumus. Šajā gadījumā suņa īpašniekam vai turētājam ir jābūt klāt attiecīgai suņa apliecībai.
Savukārt ierobežojumi atrasties ar suni bērnu atpūtas un rotaļu laukumos, izglītības iestādēs un to teritorijās, sporta laukumos un trasēs, kā arī publisko pasākumu norises vietās neattiecas uz pasākumiem, kas saistīti ar suņu paraugdemonstrējumiem vai izstādēm.
Saskaņā ar MK noteikumiem tajās vietās, kurās pašvaldība nav atļāvusi atrasties ar suni, sunim ir jābūt ievietotam pārvietošanai piemērotā somā, konteinerā vai būrī.
Izstrādājot saistošo noteikumu grozījumus, veikta aptauja par suņu atrašanos publiskajās vietās pilsētas teritorijā, kurā divu nedēļu laikā piedalījās 1454 respondenti. Aptaujas rezultāti esot palīdzējuši pašvaldībai pieņemt lēmumus par ierobežojumiem un noteikumiem, kuru mērķis ir skaidrāk regulēt mājdzīvnieku turēšanu, kā arī veicināt drošību un kārtību pilsētā.
Aptaujā iedzīvotāji ir pauduši viedokli, ka daži ierobežojumi nebūtu attiecināmi uz maza izmēra suņiem.
“Taču, ja pašvaldība nosaka vietas, kurās ir atļauts atrasties bez pavadas, tad aizliegums attiecināms uz visa veida suņiem, neatkarīgi no to šķirnes vai lieluma, jo tā, saskaņā ar tiesisko regulējumu, nav pilnvarota noteikt šajā jautājumā jebkādus izņēmumus,” skaidro pašvaldībā.
Par noteikumu pārkāpumiem, tostarp dzīvnieku labturības prasību neievērošanu, tiks piemērota administratīvā atbildība saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likumu.