Eiropas Savienības līmenī stratēģiski svarīgās nozarēs ir jākontrolē gan ārvalstu investīcijas Eiropā, gan Eiropas kompāniju investīcijas ārvalstīs, otrdien, 22.novembrī, debatēs Eiropas Parlamentā teica deputāts Ivars Ijabs (LA).
Eiroparlamentārietis uzsvēra, ka Eiropas valstis jau ir sākušas ierobežot Ķīnas investīcijas tādās stratēģiskās nozarēs kā mikroshēmu ražošana un ostas. Kā norāda Ijabs, Eiropa ierobežo stratēģiskas nozīmes preču eksportu uz Krieviju un Ķīnu, taču ne mazāk svarīgi būtu regulēt arī Eiropas kompāniju investīcijas šādās valstīs.
«Naivumam Eiropas attiecībās ar Ķīnu nav vietas,» pauda politiķis.
«Galvenā ASV un Eiropas sāncenese globālajā konkurencē nav īpaši izvēlīga savos politikas instrumentos. Arī Eiropai jārīkojas vienpusēji, ja un kad to prasa tās stratēģiskās intereses,» uzsvēra Ijabs.
Dažas Eiropas valstu valdības jau ir pieņēmušas atsevišķus lēmumus, atzīmēja EP deputāts, piebilstot, ka jau šobrīd netiek izsniegtas garantijas uzņēmumiem, kas var gūt labumu no vergu darba vai masveida cilvēktiesību pārkāpumiem Ķīnā. Deputāta ieskatā šis princips ir jāpaplašina arī uz vissvarīgākajām tehnoloģijām, no kurām atkarīga Eiropas ilgtermiņa drošība visplašākajā nozīmē.
«Mums ir eksporta kontrole un oglekļa robežnodoklis. Tāpēc mums ir jāpārliecinās, ka ārvalstu ieguldījumi netiek izmantoti, lai apietu šo eksporta kontroli vai radītu oglekļa emisiju pārvirzi uz valstīm ar zemākiem emisiju standartiem,» sacīja Ijabs, uzsverot: «Tāpat kā ekonomiskās sankcijas, arī ieguldījumu kontrole nebūs bezmaksas.»
«Tā ir cena, ko ir vērts maksāt par mūsu drošību un stratēģisko autonomiju. Jo ātrāk mēs sapratīsim šīs izmaksas un novērtēsim arī mūsu bezdarbības izmaksas, jo labāk.»
Deputāts aicināja Eiropas Komisiju nākt klajā ar priekšlikumu pārskatīt ES tiešo ārvalstu tiešo investīciju pārbaudes un ārējo investīciju kontroles noteikumus, balstoties uz Krievijai noteikto sankciju un ASV un Ķīnas sāncensības pieredzi.
Ivars Ijabs Eiropas Parlamentā tika ievēlēts 2019.gadā no saraksta Attīstībai/Par!, un šobrīd strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas, Iekšējā tirgus un Ekonomikas komitejās, kā arī Eiropas liberālo centrisko spēku frakcijā Renew Europe.