Nedēļa Lietuvā | Lietuva varētu aizņemties līdz trīs miljardiem eiro no EIB aizsardzības infrastruktūrai, Klaipēda atklāj kruīza sezonu

Sākās Lietuvas 241 miljona eiro prasības izskatīšana pret Francijas uzņēmumu “Veolia”; prokuratūra paziņoja, ka par bijušā deputāta dzimumnoziegumiem prasīs desmit gadu cietumsodu

Lietuvas Aizsardzības ministrija klasificē audita konstatējumus par aizsardzības budžetu

Piektdien, 21.februārī, “LRT Radio” ziņoja, ka Aizsardzības ministrija ir paturējusi noslēpumā Valsts kontroles revīzijas secinājumus par to, kā pēdējo trīs gadu laikā tika izlietoti Lietuvas aizsardzības līdzekļi. Pārredzamības aizstāvji ir kritizējuši šo rīcību, apgalvojot, ka vismaz daļa ziņojuma būtu jāpublisko, kā tika solīts pirms revīzijas. Saskaņā ar valsts kontroliera Mindauga Macijauska (Mindaugas Macijauskas) teikto, revīzijā nav atklāti nekādi līdzekļu nelietderīgas pārvaldības vai ļaunprātīgas izmantošanas gadījumi aizsardzības nozarē. Organizācijas “Transparency International Lithuania” izpilddirektore Ingrīda Kalinauskiene (Ingrida Kalinauskienė) uzskata, ka daži secinājumi varēja palikt publiski pieejami.

Lietuva pirmdien sāks demontēt elektrolīnijas balstus uz Krieviju

Pēc tam, kad Baltijas valstis februāra sākumā pieslēdza savus elektrotīklus kontinentālās Eiropas sistēmai, Lietuva sāks demontēt elektrolīnijas uz Krievijas Kaļiņingradas eksklāvu. Lietuvas elektroenerģijas tīkls “Litgrid” ceturtdien, 20.februārī, paziņoja, ka nākamajā pirmdienā, 24.februārī, strādnieki sāks demontēt Krones hidroakumulācijas elektrostacijas (PSP)-Bitēna elektrolīnijas balstus. Demontāžas darbu uzsākšanā piedalīsies enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns (Žygimantas Vaičiūnas) un “Litgrid” izpilddirektors Roks Mašulis (Rokas Masiulis). Tā kā Baltijas valstis 8.februārī atvienojās no Krievijas energosistēmas un 9.februārī sinhronizējās ar Eiropas tīklu, elektrolīnijas uz Krieviju un Baltkrieviju vairs nav vajadzīgas. To vadi tika pārgriezti nākamajā dienā pēc sinhronizācijas. No 11 elektrolīnijām, kas pēdējos gados savienoja Lietuvu ar Baltkrieviju, pirms atslēgšanas darbojās tikai viena, un trīs no sešām līnijām uz Kaļiņingradu joprojām bija ekspluatācijā.

Atmīnēšanas koalīcija Viļņā apspriež atbalstu Ukrainai

Lietuvas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka ceturtdien, 20.februārī, Viļņā notika Ukrainas atmīnēšanas spēju koalīcijas 11.sanāksme. Gadu vecās koalīcijas pārstāvji apsprieda valstu apņemšanos atbalstīt Ukrainu 2025.-2026. un 2027.-2030.gadā. Diskusijās tika apspriesta arī finansējuma un aprīkojuma piešķiršana, iepirkumi un apmācība. Saskaņā ar Aizsardzības ministrijas Aizsardzības politikas direktora Vaidota Urbeļa (Vaidotas Urbelis) teikto sanāksmē piedalījās “pat 40 pārstāvji no 15 valstīm”. Koalīcija ir paredzējusi vairāk nekā 700 miljonus eiro ekipējuma iegādei Ukrainai.

Lietuva “ILGA-Europe” LGBTIQ reitingā pakāpusies par vienu vietu – uz 34.vietu

LGBTIQ tiesību organizācijas “ILGA-Europe” publicētajā “Varavīksnes kartē” Lietuva ierindojas 34.vietā no 49 valstīm un, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir pakāpusies par vienu pakāpi augstāk ar rādītāju 27,61%. Latvija un Igaunija ierindojas attiecīgi 37. un 21.vietā. Lai gan Lietuva ir pakāpusies par vienu pakāpienu augstāk, tā joprojām atrodas ES saraksta lejasgalā, un zem Lietuvas atrodas tikai Itālija, Latvija, Bulgārija, Rumānija un Polija. “Lietuva līdz šim nav pieņēmusi likumu par partnerattiecībām, nav aizliegusi kropļojošo “konversijas” terapiju, nav sagatavojusi pasākumu plānu līdztiesības nodrošināšanai un joprojām ierobežo un neaizsargā trans un nebināro cilvēku tiesības,” ceturtdien, 20.februārī, paziņoja LGBTIQ tiesību tīmekļa vietnes “GayLine.LT” redaktors Martins Norbuts ( Martynas Norbutas).

Klaipēda atklāj kruīzu sezonu ar Lielbritānijas kuģi “Ambience”

Klaipēdā ceturtdien, 20.februārī, Lietuvas ostas kruīzu terminālī piestāja Lielbritānijas kompānijai “Ambassador Cruise Holidays” piederošais kuģis “Ambience”, ar kuru tika uzsākta šī gada kruīzu sezona. Paredzams, ka visas sezonas laikā, kas ilgs līdz oktobra vidum, Lietuvas ostas pilsētu apmeklēs 63 kruīza kuģi, kas ir par 19% vairāk nekā 2024.gadā, paziņojumā presei norādīja Klaipēdas Valsts jūras ostas pārvalde. Kuģis “Ambiance” uz Klaipēdu atveda gandrīz 1 300 pasažieru, no kuriem lielākā daļa bija briti. Kā teikts paziņojumā presei, kuģis tika uzbūvēts 1991.gadā un modernizēts 2022.gadā, tam ir jaunākās balasta un notekūdeņu attīrīšanas sistēmas. Tas galvenokārt kuģo maršrutos pa Ziemeļeiropu, Baltijas jūru, Norvēģijas fjordiem un Britu salām. Gandrīz 40% kruīza kuģu, kas šogad gaidāmi Klaipēdā, ir garāki par 290 metriem. Pagājušajā gadā Klaipēda uzņēma 63 000 pasažieru no 53 kruīza kuģiem.

Tiesa sāk izskatīt ministrijas 241 miljonu eiro prasību pret Francijas uzņēmumu “Veolia”

Trešdien, 19.februārī, Viļņas apgabaltiesa sāka pēc būtības izskatīt Enerģētikas ministrijas prasību pret Francijas enerģētikas koncernu “Veolia”, tā meitasuzņēmumiem un saistītām personām par 240,7 miljonu eiro zaudējumu atlīdzību. Tas notika pēc tam, kad Lietuvas Augstākā tiesa pagājušajā gadā nolēma, ka prasība ir jāizskata, negaidot galīgo lēmumu no Starptautiskā ieguldījumu strīdu izšķiršanas centra (ICSID) Vašingtonā. Tiesa nolēma, ka tiesas sēdes būs atklātas, noraidot “Veolia” un citu apsūdzēto lūgumu, lai lietas izskatīšana notiktu aiz slēgtām durvīm. ICSID izskata lietu, ko “Veolia” 2016.gadā ierosināja pret Lietuvu un kurā uzņēmums pieprasa 79 miljonus eiro zaudējumu atlīdzības par saviem ieguldījumiem Viļņas centralizētās siltumapgādes sistēmā.

Bijušais Trampa padomnieks saka, ka ASV rotācijas spēki paliks

Neskatoties uz jaunās ASV administrācijas mainīgo attieksmi pret Eiropu, Lietuva var būt droša par amerikāņu karavīru klātbūtni valstī, trešdien, 19.februārī, Viļņas Drošības forumā Lietuvas Seimā sacīja bijušais ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) padomnieks Herberts Reimonds Makmasters (Herbert Raymond McMaster). Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), runājot šīs nedēļas sākumā, sacīja, ka nekas neliecina par to, ka ASV gatavojas izvest amerikāņu karaspēku no Baltijas valstīm. Atsaucoties uz vārdā nenosauktiem avotiem, laikraksts “Financial Times” pirmdien, 17.februārī, vēstīja, ka Eiropas amatpersonas uzskata, ka ASV prezidents, visticamāk, piekritīs izvest karaspēku no Baltijas valstīm un, iespējams, arī no tālākajiem rietumiem, tādējādi padarot ES neaizsargātāku pret Krievijas armiju, kas, kā brīdina NATO valdības, gatavojas plašākam konfliktam ārpus Ukrainas.

Prezidents saka, ka ir “pāragri” pieņemt lēmumus par karaspēka nosūtīšanu uz Ukrainu

Valsts prezidents Gitans Nausēda otrdien, 18.februārī, sacīja, ka ir pāragri pieņemt lēmumus par karaspēka nosūtīšanu uz Ukrainu. Apvienotās Karalistes premjerministrs Kīrs Stārmers (Keir Starmer) bija paziņojis, ka ir gatavs apsvērt britu miera uzturēšanas spēku nosūtīšanu miera uzturēšanai. Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) otrdien reģionālajam laikrakstam sacīja, ka, lai gan Parīze “negatavojas sūtīt sauszemes karaspēku uz fronti” Ukrainā, bet kopā ar savu sabiedroto Lielbritāniju apsver iespēju sūtīt “ekspertus vai pat karaspēku ierobežotā skaitā ārpus jebkuras konflikta zonas”. Tikmēr Vācijas kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz) paziņoja, ka diskusijas par miera uzturētāju nosūtīšanu uz Ukrainu ir “pilnīgi pāragras”.

Valdība izveido birokrātijas samazināšanas komisiju

Lietuvas valdība otrdien, 18.februārī, nolēma izveidot komisiju, kuras mērķis ir samazināt birokrātiju. Jaunā struktūra tiks nosaukta par Komisiju uzņēmumu pārmērīgu prasību novēršanai, un to vadīs premjerministrs. Ministru kabinets atbalstīja ekonomikas un inovāciju ministra Luka Savicka (Lukas Savickas) priekšlikumu iekļaut komisijā ministrus. Palucks pagājušajā gadā nāca klajā ar iniciatīvu izveidot birokrātijas mazināšanas komisiju pēc tam, kad “Teltonika” īpašnieks Arvīds Paukštis (Arvydas Paukštys) paziņoja, ka augsto tehnoloģiju uzņēmums birokrātisku šķēršļu dēļ aptur “Teltonika High-Tech Hill” parka būvniecību Viļņā.

Prokurors pieprasa bijušajam deputātam par seksuāliem noziegumiem piespriest desmit gadu cietumsodu

Prokurors pieprasa desmit gadu cietumsodu bijušajam deputātam Kristijonam Bartoševičam (Kristijonas Bartoševičius) par seksuāliem noziegumiem pret nepilngadīgām personām. Prokurors Donāts Skrebiškis (Donatas Skrebiškis) otrdien, 18.februārī, pēc tiesas sēdes Panevēžas apgabaltiesā sacīja žurnālistiem. Bartoševičam izvirzītas apsūdzības desmit noziedzīgos nodarījumos: divos gadījumos par mazgadīga bērna un nepilngadīgas personas seksuālu izmantošanu, četros gadījumos par personas, kas jaunāka par 16 gadiem, pavešanu netiklībā un četros gadījumos par vieglu miesas bojājumu nodarīšanu. Bijušais deputāts un viņa advokāts Oļegs Sibkovs (Olegas Sibkovas) piedalījās attālināti, kurš nākamajā tiesas sēdē 13.aprīlī sniegs noslēguma runu. Tiesa ir pieņēmusi trīs cietušo iesniegtās civilprasības.

Premjers saka, ka Lietuva no EIB varētu aizņemties līdz pat trīs miljardiem eiro

Eiropas Investīciju banka (EIB) drīzumā varētu aizdot Lietuvai 2-3 miljardus eiro infrastruktūras projektiem, tostarp militārajiem, pirmdien, 17.februārī, paziņoja premjerministrs Gintauts Palucks (Gintautas Paluckas), piebilstot, ka EIB aizdevumi ļautu Lietuvai vairāk savu un aizņemto līdzekļu tērēt bruņojuma iegādei. Viņš sacīja, ka nākamajā periodā Lietuva varētu sagaidīt investīcijas divu līdz trīs miljardu eiro apmērā visos infrastruktūras projektos. Lietuva ir iesniegusi EIB pieteikumu finansējuma saņemšanai pastāvīgas Vācijas militārās bāzes būvniecībai Rūdininkos, kurā strādās 5 000 cilvēku.

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas