Latvijā PET iepakojums veido 46,5% jeb 142,5 miljonus vienību no visiem šobrīd tirgū laistajiem depozīta iepakojumiem (dati par šā gada februāri–oktobri), un pārstrādei šobrīd nodotas jau vairāk nekā 2700 tonnas PET pudeļu.
Polietilēntereftalāts jeb PET ir viens no visizplatītākajiem dzērienu iepakojuma materiāliem. Viss SIA Depozīta Iepakojuma Operators (DIO)uzturētajā sistēmā savāktais plastmasas iepakojums tiek pārstrādāts Jelgavas rūpnīcā PET Baltija. Pārstrādāto PET pudeļu pielietošanas iespējas ir ļoti plašas – no tām var izgatavot jaunas pudeles, saimniecības preces un pat apģērbu.
«Eiropas Savienība prasa, lai līdz 2029.gadam otrreizējai pārstrādei tiktu savāktas 90% plastmasas pudeļu. Ar depozīta sistēmas palīdzību mērķtiecīgi tuvojamies šī rādītāja sasniegšanai.
Oktobrī tirgū laisti 32 miljoni depozīta iepakojumu, bet nodoti 27,5 miljoni tukšo iepakojumu.
Tādējādi atgriešanas rādītājs pārsniedz 85%, un paredzam, ka tas tikai pieaugs,» stāsta DIO valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.
Lai pilnvērtīgi apsaimniekotu tirgū laisto PET iepakojumu, visas depozīta sistēmā nodotās plastmasas pudeles nogādā uz šķirošanas centru Salaspils novadā, kur tās sagatavo pārstrādei. Manuāli pieņemto iepakojumu saskaita, no kopējās PET materiāla plūsmas atšķiro caurspīdīgo PET, tādējādi būtiski paplašinot tā izmantošanas iespējas. Apstrādes procesa noslēgumā iepakojumu sapresē ķīpās un transportē uz pārstrādes uzņēmumu.
No PET Baltija pārstrādājām vairāk nekā 2700 tonnām depozītiepakojuma iegūtās PET pārslas un granulas tiek eksportētas partneriem visā pasaulē. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Salvis Lapiņš skaidro: «PET pudeles ir viens no pārstrādei «draudzīgākajiem» iepakojumiem, salīdzinoši tīrs un viendabīgs, lai no tā varētu iegūt augstas kvalitātes gala produkciju.
Latvijas depozīta iepakojuma apjoms kopējā rūpnīcas pārstrādes jaudā ir tikai 6,5%, TaČu jāuzteic saņemtās taras kvalitāti.
Tas ir ļoti būtiski, jo daļa PET Baltija saražoto izejvielu, atbilstoši starptautiskiem kvalitātes standartiem, tiek izmantota arī pārtikas iepakojuma ražošanai. Tāpat, veicinot pilnu PET pudeļu aprites ciklu, kas pēdējos gados ieņem būtisku lomu visā pasaulē, šogad esam noslēguši darījumu par Čehijā vadošā šķiedru ražotāja Tesil Fibres iegādi. Tādējādi nodrošināsim, ka Latvijā pārstrādātās PET pudeles, kas ceļu līdz mums mēro arī caur Latvijas depozīta sistēmu, vēl ātrāk pārtaps jaunos produktos.»
PET taras pārstrādes process sākas ar to, ka izlietotais iepakojums 150-500 kg smagu ķīpu veidā nonāk karstās priekšmazgāšanas sistēmā. Tajā ar tvaiku sakarsētais ūdens no PET iepakojuma nomazgā lielāko daļu smilšu un citus netīrumus. Pēc tam PET pudeles atbrīvo no korķa un sašķiro pa krāsām, kur galīgo vizuālo kontroli veic vairāki darbinieki.
Derīgā pamata plūsma pēc šķirošanas nokļūst dzirnavās un tiek samalta PET pārslās, kas tālāk ar ūdens palīdzību tiek pārsūknētas uz mazgāšanas iekārtām. Tajās no pārslām tiek nomazgāta līme, pielipušās etiķetes un citi piemaisījumi. Pēc tam pārslas nonāk materiālu atdalīšanas iekārtā, kur tās tiek atdalītas no pāri palikušā korķu un etiķešu materiāla. Tīrās PET pārslas bez piemaisījumiem nonāk skalošanas iekārtā, bet pēc skalošanas ar sakarsēta gaisa palīdzību tiek izžāvētas un no tām atdala radušos smalkos PET putekļus un pieķērušās papīra šķiedras, tādējādi iegūstot tīru un vērtīgu gala produktu.