Ukraina un ASV ir panākušas “ievērojamu progresu” sarunās par derīgo izrakteņu nolīgumu un tuvākajā laikā parakstīs sadarbības memorandu, trešdien, 16.aprīlī, paziņoja Ukrainas premjerministra pirmā vietniece Jūlija Sviridenko, vēsta “Reuters”.
ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) cenšas panākt divpusēju derīgo izrakteņu nolīgumu kā daļu no viņa centieniem izbeigt Krievijas iebrukumu Ukrainā. Tramps to uzskata arī par veidu, kā atgūt miljardiem dolāru, ko ASV ir iztērējušas, sniedzot militāru palīdzību Ukrainai. Prezidents Volodimirs Zelenskis ir paziņojis, ka Ukraina neatzīs iepriekšējo ASV militāro palīdzību par aizdevumiem.
“Mūsu tehniskās komandas ir ļoti cieši sadarbojušās, lai izstrādātu nolīgumu, un ir panākts ievērojams progress. Mūsu juridiskais personāls ir koriģējis vairākus punktus nolīguma priekšlikumā,” sociālajā tīklā “X” publicētajā ierakstā sacīja Sviridenko.
Sviridenko sacīja, ka darbs pie nolīguma turpināsies un ka abas puses vienojās tuvākajā laikā parakstīt memorandu, lai pirmajā posmā atspoguļotu panākto progresu.
Ukrainas ekonomikas ministra vietnieks Tarass Kačka valsts televīzijai sacīja, ka sarunas virzās uz priekšu un ka, visticamāk, drīzumā varētu tikt parakstīts pagaidu dokuments jeb memorands.
“Galīgais dokuments šonedēļ netiks parakstīts. Vēl ir daudz darāmā, jo ASV puses nolīgumā iekļautās idejas ir jāpilnveido,” sacīja Kačka.
ASV ir samazinājusi savas aplēses par Ukrainai kopš Krievijas iebrukuma 2022.gadā sniegtās palīdzības apjomu no 300 miljardiem līdz aptuveni 100 miljardiem ASV dolāru, trešdien ziņoja aģentūra “Bloomberg”, atsaucoties uz šajā jautājumā informētiem avotiem.
Pagājušajā mēnesī Trampa administrācija ierosināja jaunu, plašāku derīgo izrakteņu līgumu, kas Ukrainai nākotnē nesniedz nekādas drošības garantijas, bet pieprasa, lai Ukraina visus ienākumus no dabas resursu iegūšanas, ko Ukrainas teritorijā veic valsts un privāti uzņēmumi, novirza kopīgam ieguldījumu fondam.
Gaidāmajam nolīgumam būtu nepieciešama ratifikācija Ukrainas parlamentā, un tiek sagaidīts, ka tas palīdzēs abu valstu ekonomiskajai izaugsmei, sacīja Sviridenko, bet sīkāku informāciju nesniedza.
“Tas radīs iespējas investīcijām un attīstībai Ukrainā un radīs apstākļus taustāmai ekonomiskajai izaugsmei gan Ukrainai, gan ASV,” viņa sacīja.
Lasiet arī: “Cietīs pirmās” – Krievijas spiegu šefs draud Polijai un Baltijas valstīm