Veselības ministra Hosama Abu Meri (JV) ieskatā bērnu vakcinācijas kalendāra aptvere ir teicama, bet izaicinājumi ir ar pieaugušo revakcināciju, aģentūru LETA informēja aģentūra “Divi gani”.
Saistībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra desmito gadskārtu un Eiropas Imunizācijas nedēļu Latvijā aģentūra “Divi gani” intervēja Abu Meri un Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktori Janu Feldmani.
Ministrs norādījis, ka šobrīd labi neveicas ar vakcināciju pret difteriju – daudzi pieaugušie joprojām nezina, ka ik pēc desmit gadiem pret to ir jāvakcinējas atkārtoti. Tāpēc drīzumā gaidāmi sabiedrības informēšanas pasākumi, jo revakcinācija ir temats, kas nemitīgi ir jāaktualizē, uzsvēris ministrs.
Viņš atzinis, ka, kolīdz ir kāda kampaņa, tā revakcinācijas rezultāti uzlabojas, tāpēc ministrija tieksies sākt sabiedrības informēšanu pēc iespējas laicīgāk. Līdztekus ministrs uzsver, ka sabiedrības informēšanā vairāk jāiesaistās nevalstiskajām organizācijām, lai sabiedrības aktīvajam mazākumam, kas iestājas pret vakcināciju, piedāvātu zinātnē balstītus argumentus par vakcinācijas efektivitāti.
Turpmāk regulāri jāskaidro arī tas, cik būtiska ir sezonālā vakcinācija pret gripu, no tās īpaši sargājot seniorus un bērnus.
Pēc viņa sacītā, VM arvien meklē iespēju iegādāties labāko, efektīvāko tirgū pieejamo vakcīnu pret gripu, taču tādas ir krietni dārgākas. Neskatoties uz to, ministrijā meklēs veidu, kā šādas vakcīnas iegādāties.
Savukārt Latvijas bērnu vakcinācijas aptveri Abu Meri vērtē kā ļoti labu – tā ir virs 95%. Ministrs norādījis, ka turpmāk plānots ļaut vecākiem pieņemt lēmumu par bērnu vakcināciju, vienlaikus skaidri informējot par vakcinācijas nozīmi un vecāku atbildību par bērna veselību un dzīvību. Vakcinācijas atteikuma veidlapa būs papildināta ar svarīgu informāciju, lai vecāks, kurš apsver atteikšanos no bērna vakcinācijas, ir skaidri informēts par iespējamajām sekām, ja bērns tomēr saslimst un smagi cieš vai mirst no kādas vakcīnkontrolējamas slimības, informējis ministrs.
Vienlaikus VM plāno organizēt medicīnas darbinieku izglītošanu, jo nereti ir arī gadījumi, kad paši ārsti pacientiem teikuši, ka bez vakcinācijas var iztikt. Piemēram, ja vecāks vēlas atteikties no bērna vakcinācijas, ārstam nopietni jāizskaidro, kādas var būt sekas – ne tikai no likuma viedokļa, bet ko nevakcinēšanās var nodarīt bērna veselībai, kāpēc vakcinācija ir paredzēta noteiktos vecumposmos, cik konkrētā slimība ir bīstama, kādas sekas tā var atstāt ilgtermiņā.
Ārstiem ir jāspēj saviem pacientiem par vakcināciju sniegt ļoti detalizētu skaidrojum, uzskata ministrs. Taču,viņaprāt, šobrīd visi ārsti to, visticamāk, nespēj. Iespējams, ārstniecības personām reizi piecos gados būs jāiziet resertifikācijas kurss par imunizāciju, nākotnes plānus komentējis Abu Meri.
Ministrs uzsvēris, ka jāatrod veids, kā ātrāk paplašināt vakcināciju arī pret cilvēka papilomas vīrusu, jo šī profilakse nopietni samazinās saslimstību ar vēzi. Viņaprāt, šīs vakcinācijas paplašinājums kaut nedaudz, bet notiks vēl šajā gadā.
Tāpat VM sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) diskutē par iespējām skolās atgriezt veselības mācību. Lai to izdarītu, ir jāsakārto mācību programma, jo mācību priekšmetu ir daudz un klāt nākusi arī valsts aizsardzības mācība. Pēc ministra paustā, IZM piekrīt, ka ir nepieciešams uzlabot veselības izglītības kvalitāti skolu programmās.
Šobrīd VM arī virza grozījumus Ministru kabineta noteikumos, lai būtu iespējams bez maksas vakcinēties tiem, kuru vecāki bērnībā bija atteikušies no vakcinācijas kalendārā noteiktajām vakcīnām. Plānots, ka to varēs darīt jaunieši līdz 25 gadu vecumam, un šīs izmaiņas tiks ieviestas vēl šajā gadā.
Lasiet arī: Strupiša ierosinātā pārbaude iekavēs ģenerālprokurora izraudzīšanās procesu