Polijas premjerministrs Donalds Tusks (Donald Tusk) informējis, ka no 7.jūlija uz laiku tiks ieviesta robežkontroles uz valsts robežām ar Vāciju un Lietuvu, vēsta “Politico”.
Lēmums pieņemts, jo pieaug spriedze jautājumos par nelegālu migrāciju Eiropas Savienībā.
Tusks 30.jūnijā paziņoja, ka Polija atsāks dokumentu pābaudes uz robežas ar Vāciju, ja atklāsies, ka Vācija sūta migrantus uz Poliju. Viņš arī norādīja, ka poļi darīs visu, lai nepieļautu nelikumīgu robežas šķērsošanu no Lietuvas puses. Polija esot pielikusi “lielas pūles, naudu, sviedrus, un, par noželu, arī asinis, lai padarītu tās austrumu robežu hermētiski noslēgtu,” piebilda Tusks.
Vācijas kanclers Frīdrihs Mercs (Friedrich Merz) 1.jūlijā aizstāvēja robežpārbaudes: “Protams, mēs vēlamies saglabāt Šengenas zonu, bet
kustības brīvība tajā ilgtermiņā darbosies vien tad, ja to ļaunprātīgi neizmantos tie, kas veicina nelegālo migrāciju,
jo īpaši nelikumīgi ievedot valstī cilvēkus.”
Mercs informēja, ka Polijas un Vācijas iekšlietu ministri apsprieduši situāciju garā telefonsarunā, un piebilda, ka ar Polija valdību notiek sarunas par kopīgu rīcību robežas kontrolēšanai. Atbildot uz Polijas mediju ziņām, Mercs vēlējās paskaidrot, ka Berlīne nesūta atpakaļ patvēruma meklētājus, kas jau nonākuši valstī. Viņš sacīja: “Daži cilvēki stāsta, ka pastāvot tāds, kā saka, repatriācijas tūrisms no Vācijas uz Poliju… Tā tas nav.”
Polija nav izņēmums, un jau 11 no 29 Šengenas zonas valstīm, tostarp Austrija, Francija, Vācija, Itālija un Nīderlande, informējušas Eiropas Komisiju, ka plāno atsākt kontroli uz savām robežām. EK informēja, ka ir saziņā ar visām bloka dalībvalstīm, kas ieviesušas iekšējo robežkontroli, un norādīja, ka Šengenas zonas noteikumi ļauj noteiktos apstākļos ieviest papildus mērus robežu drošībai.
Lasiet arī: ES vienojas par lauksaimniecības produktu tirdzniecības nosacījumiem ar Ukrainu