Interneta vietnes plāno ieviest rīku mākslīgā intelekta bloķēšanai

Miljoniem interneta vietņu, tostarp “Sky News”, “The Associated Press” un “Buzzfeed”, turpmāk varēs liegt mākslīgā intelekta (MI) botiem piekļuvi lapā publiskotajai informācijai, raksta britu raidorganizācija BBC.

Jauno sistēmu piedāvā tīkļa infrastruktūras uzņēmums “Cloudflare”, kas uztur apmēram piektdaļu no visā tīmekļa lapām. Ar laiku tīmekļa vietnēm būs iespēja pieprasīt samaksu par saturu, ko MI uzņēmumi ieguvuši no to lapām.

Daudzi pazīstami rakstnieki, mākslinieki, mūziķi un aktieri apsūdzējuši MI uzņēmumus par viņu darba izmantošanu sistēmu apmācīšanā, par to nepiedāvājot atlīdzību. Lielbritānijā tas radījis nesaskaņas starp valdību un māksliniekiem, viņu vidū mūziķi Eltonu Džonu (Elton John), jautājumā par pienācīgu autortiesību aizsardzību.

“Cloudflare” tehnoloģija strādā, atpazīstot MI uzņēmumu botus, tā sauktos rāpuļus (crawlers) – programmas, kuru galvenais uzdevums ir “izložņāt” tīklu, ievācot un kārtojot datus. Šīs programmas ir būtiska daļa no MI veidošanas un apmacības procesa, jo sagādā nepieciešamo informāciju, ar ko MI strādāt.

“Condé Nast”, kura paspārnē iznāk “GQ”, “Vogue” un “The New Yorker”, izpilddirektors Rodžers Linčs (Roger Lynch) norādīja, ka “Cloudflare” piedāvājums izdevējiem mainīs spēles noteikumus: “Šis ir būtisks solis, lai ieviestu taisnīgu apmaiņu internetā, kura

pasargātu autorus, atbalstītu kvalitatīvu žurnālistiku un liktu MI uzņēmumiem uzņemties atbildību.”

Tomēr eksperti uzskata, ka joprojām nepieciešama arī likumdošanā ierakstīta aizsardzība.

Sākotnēji sistēma automātiski tiks pielietota jaunajiem “Cloudflare” klientiem, kā arī tīmekļa vietnēs, kas jau sākotnēji piedalījušās mēģinājumos bloķēt rāpuļus.

Daudzi izdevēji apsūdz MI uzņēmumus neatļautā satura izmantošanā. Raidorgaizācija BBC draudēja ar tiesvedību ASV MI uzņēmumam “Perplexity”, pieprasot nekavējoties izbeigt BBC satura izmantošanu un samaksāt par jau izmantoto saturu.

Tīmekļa vietņu īpašnieki pamatā ir apmierināti ar meklēšanas rīku, piemēram, “Google”, rāpuļu darbību savā lapā, jo tādējādi meklētājs var novirzīt cilvēkus uz viņu lapu. Līdz ar to “Perplexity” apvainoja BBC par “”Google” monopolstāvokļa” atbalstīšanu.

“Cloudflare” gan norāda, ka MI uzņēmumi pārkāpj nerakstīto vienošanos starp autoriem un rāpuļiem. Tas ir, MI savāc saturu – rakstus, tekstu un attēlus – lai ģenerētu atbildes, tajā pašā laikā neaizvedot personu uz informācijas avotu, tādējādi atņemot satura veidotājiem peļņu. “Cloudflare” izpilddirektors Metjū Prinss (Matthew Prince) rakstīja: “Ja internets pārdzīvos MI laikmetu,

mums jādod autoriem kontrole, kas viņiem pienākas, un jāveido ekonomiskais modelis, kas ir izdevīgs visiem.”

Uzņēmums veido sistēmu “Maksā par rāpuli” (Pay Per Crawl), kas dos iespēju satura veidotājiem pieprasīt samaksu no MI uzņēmumiem, kas izmanto oriģinālsaturu.

Saskaņā ar “Cloudflare” teikto, šobrīd vērojama MI botu aktivitātes “eksplozija”. martā uzņēmums ziņoja, ka MI rāpuļi tā tīklā veic vairāk nekā 50 miljardus pieprasījumu dienā, un arvien pieaug bažas, ka MI boti spēj apiet šobrīd aktuālos protokolus aizsardzībai. Lai cīnītos pret pārkāpējiem, “Cloudflare” iepriekš izstrādājā sistēmu, kas nosūtīja uzbāzīgākos rāpuļus uz tīmekļa vietņu labirintu, kas bija piepildīts ar MI radītiem nevērtīgiem darbiem. Jaunā sistēma centīsies izmantot tehnoloģiju, kas pasargās vietņu saturu, vienlaikus ļaujot prasīt samaksu no MI uzņēmumiem par satura izmantošanu.

Lielbritānijā pašlaik norisinās skarbas diskusijas starp valdību, radošo industriju un MI uzņēmumiem par to, cik daudz no mākslinieku darba drīkst izmantot bez atļaujas un atlīdzības, lai apmācītu MI. Abās Atlantijas okeāna pusēs iesaistītas personas ne reizi vien devušās uz tiesu, lai novērstu MI uzņēmumu veikto radošo tiesību aizskārumu.

“Fairly Trained” dibinātājs Eds Ņūtons-Rekss (Ed Newton-Rex) norādīja, ka ar prieku gaida jauno sistēmu. Viņa uzņēmums sertificē MI veidotājus, kas savu programmu apmācībai izmanto atbilstoši iegūtus datus. Tomēr Ņūtons-Rekss sacīja, ka šī ir “tikai plākstera uzlīmēšana vaļējam lūzumam”, un

vienīgais veids, kā tiešām pasargāt autorus un māksliniekus no viņu intelektuālā īpašuma zādzībām, ir likumdošanas izmaiņas.

Režisore Bībana Kidrone (Beeban Kidron), kas jau ilgstoši mudina aizsargāt radošās industrijas, sacīja, ka “Cloudflare” parādījis iniciatīvu, un piebilda, ka MI uzņēmumiem ir jāsniedz savs ieguldījums kopienā, maksājot nodokļus, izlīgstot ar māksliniekiem, kuru darbi nozagti, lai apmācītu MI, un izmantojot tehnoloģijas tā, lai nodrošinātu vienlīdzību starp digitālo un cilvēku pasauli.

Lasiet arī: Latvijā mākslīgo intelektu izmanto vairāk nekā citur pasaulē; līdere – Indija

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas