Vēl nepieredzēta tūrisma burbuļa laikā spāņi paši nevar izbaudīt savas pludmales, jo viesnīcu un īres apartamentu cenas turpina kāpt, un vietējiem tās nav pa kabatai, raksta ziņu aģentūra “Reuters”.
Statistika liecina, ka 25 Spānijas labākajās pludmalēs pērn vietējo tūristu skaits samazinājies par 800 tūkstošiem, kamēr ārzemnieku – pieaudzis par 1,94 miljoniem. Tendence turpinās, un pasaules otrajā visvairāk apmeklētajā valstī (pirmā ir Francija) šogad varētu ierasties ap 100 miljoniem viesu.
26 gadus vecā Vendija Davila (Wendy Davila) “Reuters” stāstīja, ka cenas ir neprātīgi cēlušās, un visa Spānijas piekraste ir ļoti dārga. Viņa atcēlusi pārmērīgi dārgo ceļojumu uz Kadizu Spānijas dienvidu piekrastē, tā vietā dodoties uz Burgosu iekšzemē. Jaunā sieviete norādīja, ka tagad atvaļinājumā dodas turp, uz kurieni var atļauties, nevis turp, kur vēlas. Davila ar nostalģiju atceras ģimenes brīvdienas bērnībā pie jūras.
Spānijas, kuras iedzīvotāju skaits ir uz pusi mazāks nekā ikgadējā tūristu plūsma, ekonomiku lielā mērā balsta uz tūrismu; tas sastāda vairāk nekā 13% no IKP. Tomēr protesti kļūst skaļāki. Masu tūrisms ne vien radījis mājokļu pieejamības problēmas vietējiem, bet arī izdzinis spāņus no viņu iemīļotajām atpūtas vietām. Viesnīcu cenas pēdējos gados pieaugušas par 23%, līdz vidēji 136 eiro par nakti vienai personai.
Cenu uzraudzības uzņēmums “Tecnitasa” secinājis, ka
pie pludmales esošo īpašu īres cenas no 2023.gada vidus pieaugušas par 20,3%, turklāt viss ir rezervēts jau gada pirmajos mēnešos.
Ārzemju tūristi Spānijas pludmalēs vidēji pavadījuši astoņas dienas, kamēr vietējie tikai pusi no šī laika.
Spānijas sociālistiskā valdība, lieliski apzinoties augošu nepatiku un nevienlīdzību, sākusi mudināt ārvalstu tūristus apmeklēt apskates objektus valsts vidienē, lai novērstu pūļa koncentrēšanos noteiktos punktos. Tūrisma ministrs Hordi Ereu (Jordi Hereu) jūnijā sacīja, ka, ja Spānija vēlas palikt starp tūrisma galamērķu līderēm, jānovērš masu koncentrēšanās vienā vietā.
Spāņiem ir spēcīga tradīcija vasaras karstākajos mēnešos doties ģimenes brīvdienās, tomēr šobrīd vērojams, ka vairāk tiek izmantotas “Airbnb” iespējas nekā viesnīcas, un pludmales nomaina galamērķi iekšzemē, kurus var atļauties.
Lasiet arī: BNN padoms | 10 idejas spontānam vasaras izbraucienam Latvijā – bez lieliem tēriņiem