Ukrainas droni nolido 1400 kilometrus, lai uzbruktu Orskas naftas pārstrādes rūpnīcai Krievijā

Naktī uz trešdienu, 29.aprīli, ukraiņu raidītie bezpilota lidaparāti uzbruka stratēģiskiem objektiem Krievijas Orenburgas apgabalā, kas atrodas aptuveni 1400 kilometru attālumā no Ukrainas. Saskaņā ar sākotnējo informāciju, trāpījums tika veikts naftas pārstrādes rūpnīcai Orskā, ziņo Dialog.ua, atsaucoties uz sociālo mediju ierakstiem.

Trešdien, 29. aprīlī plkst. 4:10 no rīta Orenburgas apgabalā tika ieslēgta gaisa trauksmes sirēna, bet Orskas lidostā tika noteikti pagaidu lidojumu ierobežojumi. Neilgi pēc tam Orskā bija dzirdami vairāki sprādzieni. Vietējie iedzīvotāji soctīklos apgalvo, ka trāpīts naftas pārstrādes rūpnīcai.

Orskas mērs Artjoms Vorobjovs apstiprināja, ka pilsētas stratēģiskie objekti pakļauti bezpilota lidaparātu uzbrukumiem. Plkst. 6:38 viņš aicināja vietējos iedzīvotājus palikt mājās. Plkst. 7:20 Orenburgas apgabala gubernators Jevgēņijs Solncevs paziņoja par lidojumu aizlieguma noteikšanu visā reģionā.

Viņš aicināja iedzīvotājus saglabāt mieru.

Orskas naftas pārstrādes rūpnīca (kas gadā var pārstrādāt aptuveni 6,6 miljonus tonnu jēlnaftas) piegādā degvielu un smērvielas Krievijas armijai, padarot to par mērķi Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Ukrainas bruņotie spēki iepriekš ir vairākkārt uzbrukuši šim objektam, tostarp 2025. gada 11. novembra naktī, kā rezultātā tika ziņots par ugunsgrēkiem objekta telpās. Šo informāciju apstiprināja Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs.

Trīs uzbrukumi Tuapsei

Kā vēstīts, no Ukrainas raidīto dronu uzbrukumiem šobrīd cieš arī Krievijas pilsēta Tuapse Melnās jūras krastā. Tuapses pārstrādes rūpnīca pieder “Rosneft”, un pirms uzbrukumiem tā pārstrādāja aptuveni 12 miljonus tonnu naftas gadā. Pārstrādes rūpnīca piegādā degvielu Krievijas karaspēka grupām dienvidu frontē un okupētajā Krimā.

Pēc tikšanās ar Krasnodaras apgabala gubernatoru Venjaminu Kondratjevu Krievijas diktators Vladimirs Putins paziņojis, ka Tuapsē neesot “nopietnu draudu” vairāku ugunsgrēku dēļ, kas izcēlušies vietējā naftas pārstrādes rūpnīcā, vēsta Dialog.ua, atsaucoties uz Krievijas medijiem.

Putins apgalvojis, ka Tuapsē “cilvēki tiek galā ar draudiem, ar kuriem viņi saskaras”, un ka reģionā it kā nav “nopietnu draudu”.

Viņš norādījis, ka Ukrainas bruņotie spēki uzbrūk Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcām it kā frontes situācijas dēļ, nevis tāpēc, ka Kremlis tērē naudu no naftas eksporta, lai turpinātu karu pret Ukrainu.

Tuapses mērs Sergejs Boiko aicināja naftas pārstrādes rūpnīcas tuvumā dzīvojošos iedzīvotājus evakuēties “ugunsgrēka izplatīšanās draudu” dēļ. Pēc tam, kad degoša nafta sāka izplatīties pa ielām, 28. aprīļa pēcpusdienā Tuapses pašvaldības rajonā tika izsludināts reģionālais ārkārtas stāvoklis. Tajā pašā vakarā Krievijas ārkārtas situāciju ministrs Aleksandrs Kurenkovs paziņoja, ka naftas noplūde no Tuapses naftas pārstrādes rūpnīcas ir apturēta. Viņš arī atzina, ka veiktie pasākumi noplūdes ierobežošanai bija nepietiekami.

Tuapsē sprāgst mucas ar mazutu

Pēc Ukrainas trešā uzbrukuma Tuapsei, vietējā naftas pārstrādes rūpnīcā sāka sprāgt naftas produktu mucas. Degošs mazuts izplatījās pa pārstrādes rūpnīcas teritoriju. Uguns stabs pacēlās vairāk nekā 100 metru augstumā, un melni dūmi mutuļoja kilometru garumā. Publicētajos video materiālos redzams, kā degošs mazuts lavas veidā izplatās gar ēkām, apdedzinot visu visapkārt. Naftas produktu mucas sprāgušas no karstuma un augstās temperatūras.

Tāpat Tuapses iedzīvotāji sociālajos tīklos sūdzas par vides katastrofu pēc Ukrainas raidīto dronu uzbrukumiem. Mazuts izplūda Tuapses upē un Melnajā jūrā, pludmales klāja naftas plankumi, un pilsētu skāra “melnais lietus”.

Ukraina kopš aprīļa vidus sistemātiski uzbrūk Tuapses naftas pārstrādes rūpnīcai un ostai. Pēc 20. aprīļa uzbrukuma vietējās varas iestādes četras dienas dzēsa izcēlušos ugunsgrēku. 28.aprīļa naktī notika trešais uzbrukums divu nedēļu laikā – iepriekšējie bijuši 16. un 20. aprīlī.

Lasiet arī: 

Atklāj ekspedīcijas “Ārpus zonas” jaunās sezonas galamērķi un dalībniekus

Latvijā nogāzusies vēja turbīna vēl nav novākta, bet jau apzagta

Naudu vai mīlestību? “Mīlestības villas” vecpuisis Gunārs izdarījis savu izvēli

Rēzeknietis piesaista policijas uzmanību, prasot padomu 112, kā rīkoties ar mazuli

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas