Ja Maskava vēlas raidīt skaidru signālu Igaunijai, tā starp visiem saviem diplomātiem var izvēlēties atsaukt vēstnieku, raksta Igaunijas medijs ERR News.
Igaunijas Ārlietu ministrija trešdien, 11.janvārī, paziņoja, ka Krievijas vēstniecībai Tallinā ir jāsamazina diplomātu un darbinieku skaits, lai ievērotu paritātes principu. Tas nozīmē, ka Igauniju jāpamet 13 diplomātiem un astoņiem citiem vēstniecības darbiniekiem.
Bijusī Igaunijas ārlietu ministre Eva Marija Līmetsa (Eva-Maria Liimets) pastāstīja, ka attiecību sairšana ar Krieviju sākās jau iepriekšējā valdības sasaukumā. Līmetsa sacīja: «Jau kopš kara sākuma bija skaidrs, ka Igaunijai saglabāt diplomātiskās attiecības ar Maskavu un vispār attiecības abu valstu starpā ir neiespējami, un līdz ar to sekoja vēlme attiecīgi samazināt diplomātisko pārstāvniecību. Igaunija spēra pirmos soļus jau pavasarī, izraidot diplomātus, kuri, pēc mūsu domām, neveicināja diplomātisko attiecību veidošanos, bet gan apdraudēja Igaunijas drošību. Tad slēdzam divus Krievijas ģenerālkonsulātus, tādējādi samazinot Krievijas diplomātisko klātbūtni Igaunijā.»
Viņa piebilda, ka ir pilnīgi skaidrs, ka Krievijas izvērstais karš neļauj ar to saglabāt draudzīgas attiecības un nav jēgas valstī paturēt lielu daudzumu personu, kuru galvenais uzdevums normālos apstākļos būtu radīt labvēlīgu vidi sadarbībai.
Līmetsa norādīja, ka iepriekšējā valdība nav spējusi panākt paritātes principa īstenošanu par spīti vēlmei to darīt. Ja Krievija nolemšot reaģēt uz Igaunijas prasībām, izraidot diplomātus no Maskavas, būšot jādomā par citiem risinājumiem. Viņa skaidroja, ka diplomātiskajās attiecībās ir jāspēj piekāpties, un paritātes prasība nozīmē, ka katrā no valstīm ir vienāds diplomātu skaits. Ja neproporcionalitāte saglabājoties, tad esot jāmeklē citi risinājumi, kamēr sasniegts līdzsvars.
Krievija noteikti esot ieinteresēta Igaunijā paturēt visnoderīgākās personas, bet neesot izslēgts, ka tā var lemt atsaukt savu vēstnieku. Līmetsa teica: «Krievija noteikti vēlas atstāt visnoderīgāko personālu. Līdz ar to bez citiem paziņojumiem ir skaidrs, ka, ja tā atsauks vēstnieku, tas ir ļoti spēcīgs vēstījums. Rezultātā notikumi nākotnē var attīstīties dažādi. Ja Krievija nespers tik būtisku soli, tad tā vienkārši atsauks citus diplomātus, kuru uzturēšanās Igaunijā tai nav tik svarīga.» Bijusī ministre piebilda, ka šādos gadījumos, kad runa ir par izteikti nedraudzīgām attiecībām, mērķis ir likt otrai valstij justies pēc iespējas neērtāk. Ir saprotams, ka Krievija rūpīgi izsvēršot, kurus diplomātus atsaukt no Igaunijas.
Lasiet arī: Igaunija pieprasa samazināt darbinieku skaitu Krievijas vēstniecībā