Abu Meri: “Divu grozu” veselības aprūpes pakalpojumu modelis ir novecojis, un tam nav politiskā atbalsta

Tā saucamais “divu grozu” veselības aprūpes pakalpojumu modelis ir novecojis, un tam nav politiskā atbalsta, sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV), komentējot lēmumu minēto modeli atlikt vēl uz pusotru gadu.

Veselības ministrs sacīja, ka šobrīd šim modelim nav vienota atbalsta nedz koalīcijā, nedz ārpus tās, bet, viņaprāt, ir svarīgi panākt kompromisu. Tāpat ministrs norādīja, ka “divu grozu” modelis ir veidots pirms septiņiem astoņiem gadiem, un tas vairs precīzi nesaskaņojas ar jaunajām idejām par veselības nozares finansējuma stabilizēšanu.

“Šobrīd mums nav vienotība par to, ka šī sistēma, kas pieņemta 12.Saeimā ir ļoti laba. Man liekas, ka ir jāmeklē kompromiss un labāks variants. Tas neizslēdz to, ka nākamajā veselības aprūpes finansēšanas modelī būs daļa no “divu grozu” modeļa idejām, bet tomēr mums ir jāiezīmē normāls budžets, lai saprastu, no kurienes veselībai nāks nauda,” sacīja Abu Meri.

Ministrs paskaidroja, ka šobrīd nozarei nauda tiek piešķirta no kopēja budžeta,

taču VM vēlas izstrādāt tādu modeli, kurā daļa finansējuma veidojas no nodokļiem, un otra daļa – no valsts dotācijām. Lai to nodrošinātu, Veselības ministrija (VM) iecerējusi veidot apdrošināšanas fondu, kura finansējuma bāzi veidotu daļa no iedzīvotāju iemaksātajiem nodokļiem. Ja VM virzās ar šo ieceri, tad tā vairs nav saskaņojama ar grozu sistēmu.

“Mums ir jāveido modelis, kas vienmēr iezīmē konkrētu naudu, kas nāk no esošā nodokļa. Es uzsveru, tas nav papildu nodoklis, bet pašreizējais, kas aizietu uz to fondu. Un tad valsts nāk klāt ar papildu naudu tām grupām, kuras neiemaksā fondā, piemēram, bērni, invalīdi un citas grupas,” klāstīja Abu Meri.

Ministrs šobrīd nevarēja pateikt, cik procentus no nodokļiem varētu atvēlēt fondam. Par to vēl jādiskutē gan ar Labklājības un Finanšu ministriju, gan ar koalīcijas partneriem.

LETA jau vēstīja, ka, turpinot gan 13.Saeimas, gan pašreizējās 14.Saeimas pieeju, parlamentā atkal varētu tikt skatīts priekšlikums atlikt veselības pakalpojumu “divu grozu” sistēmas ieviešanu.

Pēc Sociālo lietu komisijas aicinājuma priekšlikumu par atlikšanu iesniedzis veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) un Veselības ministrija (VM).

Vēl 12.Saeimā tika atbalstīts princips, ka iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumi plašākā klāstā jeb “otrais grozs” būtu pieejami atkarībā no veiktajām sociālajām iemaksām. Tomēr līdz šim šādas sistēmas ieviešana vairākas reizes atlikta.

VM komisijā iesniegusi grozījumu piedāvājumu Veselības aprūpes finansēšanas likumā, kas paredz divu tā saucamo veselības aprūpes pakalpojumu “grozu” atlikšanu vēl uz pusotru gadu jeb līdz 2025.gada beigām līdz jaunas veselības aprūpes finansēšanas sistēmas izveidošanai.

Abu Meri piedāvātie grozījumi arī paredz līdz 2025.gada 1.martam uzdot Ministru kabinetam iesniegt likumprojektu par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas kārtību.

Lasiet arī: Izstrādātas vadlīnijas potenciālo patvertņu minimālajām tehniskajām prasībām

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas