Aicina iedzīvotājus vakcinēties arī gripas epidēmijas laikā

Lai pasargātu sevi no saslimstības ar gripu, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina iedzīvotājus vakcinēties arī gripas epidēmijas laikā.

“Neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst desmit nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam,” vēsta centrā.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, tas ir, ārpus riska grupām. Vakcinācijas iestāžu saraksts, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas SPKC tīmekļa vietnē “https://www.spkc.gov.lv/lv/valsts-apmaksata-vakcinacija-pret-sezonalo-gripu”, kā arī iedzīvotāji aicināti interesēties savā vakcinācijas iestādē.

No valsts apmaksātām vakcīnām dažās vakcinācijas iestādēs vēl ir pieejamas

“Efluelda” un “Influvac Tetra”. Vakcīna “Efluelda” ir īpaši piemērota senioriem. SPKC skaidro, ka tā ir augstākas iedarbības pretgripas vakcīna, kuru pasaulē lieto jau vairāk kā desmit gadus, jo standarta devas vakcīna senioriem ne vienmēr efektīvi un ilgstoši, visas sezonas garumā, var nodrošināt aizsardzību pret smagu gripu, gripas izraisītām komplikācijām un hospitalizāciju. Savukārt vakcīna “Influvac Tetra” piemērota gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Vakcinācija pret gripu īpaši svarīga cilvēkiem ar paaugstinātu gripas komplikāciju risku, kā arī cilvēkiem, kuriem ir cieša saskarsme ar augsta riska grupas pacientiem.

Gripai raksturīga tādu pēkšņu simptomu parādīšanās kā paaugstināta ķermeņa temperatūra, sauss klepus, stipras galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes, izteikts bezspēks, aizlikts deguns un iesnas, kā arī var būt vemšana un caureja, biežāk maziem bērniem. Smagāk ar gripu slimo mazi bērni, seniori un pacienti ar sirds un asinsvadu, plaušu un citām hroniskām slimībām, kā arī cilvēki ar novājinātu imunitāti.

Gripa izplatās gaisa pilienu ceļā ar relatīvi lieliem pilieniem, kas rodas inficētajam cilvēkam runājot, šķaudot vai klepojot īpaši attālumā līdz vienam metram, cieši kontaktējoties ar slimu cilvēku, saskaroties ar rokām, muti un tamlīdzīgi, kā arī, pieskaroties dažādiem priekšmetiem, kurus izmantojis vai, kam ar nemazgātām rokām pieskāries slims cilvēks.

Gripa atšķiras no citām saaukstēšanās slimībām ar izraisīto komplikāciju smagumu. Iespējamās gripas komplikācijas ir plaušu iekaisums, tai skaitā bakteriāla pneimonija, deguna blakusdobumu un vidusauss iekaisums, hronisku slimību, piemēram, hroniskas sirds mazspējas, bronhiālās astmas vai cukura diabēta paasinājums.

Ja gadījies saslimt, SPKC aicina palikt mājās, neapmeklēt darbu, skolu un publiskus pasākumus, mājās neuzņemt viesus, konsultēties ar savu ģimenes ārstu pa tālruni, uzturēties atsevišķā istabā, lietot tikai individuālus traukus un higiēnas piederumus. Tāpat, šķaudot, klepojot, ieteicams aizklāt degunu un muti ar salveti, pēc lietošanas to izmest un nomazgāt rokas, aizsegt degunu un muti ar saliektas rokas elkoņa locītavas iekšējo virsmu, uzturēties atsevišķā istabā un lietot atsevišķus traukus un higiēnas priekšmetus, bieži mazgāt rokas, vēdināt telpas, veikt telpu mitro uzkopšanu, lietot medicīnas masku vai FFP2 respiratoru, ja tomēr ir nepieciešams kontaktēties ar citiem cilvēkiem.

Ja ārsta padoms nepieciešams ārpus ģimenes ārsta darba laika, SPKC iesaka zvanīt uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni – 66016001. Tālruņa darba laiks: darba dienās no plkst.17 līdz 8, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.

BNN jau ziņoja, ka 12.janvārī Latvijā tika izsludināta gripas epidēmija.

Lasiet arī: Gripas epidēmijas laikā Austrumu slimnīcā ierobežos pacientu apmeklējumus

Lasiet arī: Latvijā sākusies gripas epidēmija

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas