Altum pārvaldītajās Covid-19 programmās situācija ir labāka, nekā cerēts

Situācija Covid-19 krīzes seku pārvarēšanas programmās ir labāka, nekā bija cerēts, atzina Attīstības finanšu institūcijas Altum (Altum) valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

«Ir tādi [uzņēmumi], kas neizdzīvoja, un, iespējams, būs vēl, jo pieteikumu bija vairāk nekā tūkstotis un lielākā daļa atbalstu saņēma. Taču kopumā ir labāk, nekā mēs prognozējām. Jāpiebilst, ka ir arī tādas Covid–19 ietekmes pārvarēšanas programmas, kur problemātisku projektu vispār nav, piemēram, Altum Kapitāla fondā,» sacīja Bērziņš.

Viņš arī norādīja, ka kopumā lielākais projektu skaits Covid–19 programmās bija apgrozāmo līdzekļu aizdevuma programmā, kurā ir pa kādam uzņēmumam, kas kavē maksājumus, bet kopumā ir labāk, nekā tika gaidīts.

Tāpat Bērziņš atgādināja, ka papildu aptuveni 50 miljoniem eiro, kurus apgrozāmo līdzekļu aizdevuma programmai piešķīra valsts, Altum piesaistīja vēl 80 miljonus eiro no Eiropas Investīciju bankas, un tādējādi

apgrozāmo līdzekļu aizdevuma programmā ir piešķirti vairāk nekā 100 miljoni eiro.

«Mērķis bija nevis naudu vienkārši izdāļāt un nodedzināt, bet finansēt uzņēmumu darbību, kur ir ticība par atgūšanos pēc pandēmijas,» uzsvēra Bērziņš. Savukārt jautāts, vai problēmas nevarētu parādīties tieši tagad, kad Latvijas ekonomika ieiet recesijā, Altum vadītājs sacīja, ka situācija tiek rūpīgi monitorēta.

«Šobrīd Altum portfelis ir kvalitatīvs, ieskaitot aizdevumus uzņēmumiem Covid–19 laikā. Skatīsimies, ko mums nesīs nākamais gads, taču līdz šim mēs esam bijuši piesardzīgi optimistiski. Pie mazākajām negatīvajām nobīdēm esam arī gatavi veidot papildu uzkrājumus,» sacīja Bērziņš. Viņš arī pauda, ka ir redzams, ka pēc pandēmijas un Krievijas iebrukuma Ukrainā uzņēmēju gatavība negatīviem pavērsieniem ir daudz augstāka nekā savulaik.

Altum ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas. Altum 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija, 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija. Altum obligācijas ir iekļautas biržas Nasdaq Riga parāda vērtspapīru sarakstā.

Lasiet arī: Pagarina atbalstu uzņēmējiem Krievijas agresijas radīto seku mazināšanai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas