ĀM: Krievija uzsāk krimināllietas par likumu, kas noteica okupācijas pieminekļu demontāžu Latvijā

Krievija ir uzsākusi krimināllietas un pārbaudes par Saeimas pieņemto likumu Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā, kā arī par pašvaldību pieņemtajiem lēmumiem saistībā ar minētā likuma izpildi – tādējādi nevar izslēgt, ka Krievijas Izmeklēšanas komitejas darbības var radīt riskus lēmumu pieņemšanā iesaistītajām amatpersonām, jo īpaši privāti ceļojot ārpus Latvijas valsts robežām, informē Ārlietu ministrija (ĀM).

Kā norāda ĀM, tā ir oficiāli informējusi Krieviju, ka tās centieni paplašināti piemērot ekstrateritoriālo kriminālo jurisdikciju ir uzskatāmi par iejaukšanos Latvijas iekšējās lietās, kā arī tie ir pretrunā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Statūtiem.

Latvija kategoriski iebilst pret Krievijas mēģinājumu īstenot tās nacionālo kriminālo jurisdikciju citas valsts teritorijā, un Latvijai, kā suverēnai un neatkarīgai valstij, Krievijas tiesību akti nav saistoši, norāda ĀM.

Tāpat ministrija akcentē, ka Latvijas spertie soļi atbilst Latvijas starptautiskajām saistībām un aktuālajai starptautiskajai situācijai.

Vienlaikus ĀM aicina amatpersonas, kuras bijušas iesaistītas minētajā jautājumā, tajā skaitā arī tās, kuras šobrīd vairs neieņem amatus, ieskaitot vēlētos amatus, rūpīgi izvērtēt nepieciešamību doties ārvalstu braucienos ārpus ES un NATO dalībvalstīm.

Apsverot iespējamu kādas valsts apmeklējumu, tajā skaitā arī tranzīta mērķiem, ĀM rekomendē izvērtēt to, cik ciešas ir konkrētās valsts attiecības un tiesiskā sadarbība ar Krieviju, kā arī cilvēktiesību aizsardzības līmeni šajā valstī.

Ja tomēr nepieciešams doties ārpus Latvijas, Ārlietu ministrija iesaka portālā latvija.lv reģistrēties Konsulārajā reģistrā, iepazīties ar konkrētās valsts ceļojuma brīdinājumu Ārlietu ministrijas mājaslapā un nodrošināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta un Latvijas pārstāvniecības, ja tāda ir attiecīgajā ārvalstī, kontaktinformāciju.

Tāpat Ārlietu ministrija vērš uzmanību un atgādina, ka tās iespējas sniegt konsulāro palīdzību ārkārtas situācijās ārvalstīs var būt ierobežotas, jo īpaši valstīs, kurās nav Latvijas pārstāvniecības.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas