Krievija un Ukraina ir veikušas gūstekņu apmaiņu, kurā Krievija nodevusi Ukrainai 215 gūstekņus, saņemot pretī prokrievisko politiķi Viktoru Medvedčuku un 55 Krievijas karavīrus, paziņoja Ukrainas prezidenta biroja vadītājs Andrijs Jermaks.
Starp atbrīvotajiem ir Mariupoles rūpnīcas Azovstaļ aizstāvji un komandieri, kareives grūtnieces, kā arī desmit ārzemnieki, kas bija cīnījušies Ukrainas armijas rindās.
Tēraudlietuvi Azovstaļ Mariupoles pilsētā ilgstoši aizstāvēja Ukrainas karavīri, līdz to ieņēma Krievijas karaspēks.
Savukārt Medvedčuks daudzus gadus bija ietekmīgs politiķis Ukrainā, un viņš ir tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina sabiedrotais.
Putins ir arī Medvedčuka meitas krusttēvs.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis savā videouzrunā trešdienas, 21.septembra, vakarā paziņoja, ka pieci Mariupoles aizstāvju komandieri Serhijs Volinskis, Svjatoslavs Palamars, Deniss Prokopenko, Olehs Homenko un Deniss Šleha līdz kara beigām paliks Turcijā.
«Ukraina vienojās ar Turciju, ka pieci mūsu komandieri, kas tiek atbrīvoti no gūsta, atradīsies pilnīgā drošībā, komforta apstākļos un Turcijas prezidenta personīgā protekcijā. Uz laiku līdz kara beigām. Tomēr mēs nodrošināsim viņu ģimenēm iespēju ar viņiem tikties,» atzīmēja Zelenskis.
Jermaks informēja, ka 200 karavīri tika apmainīti pret Medvedčuku, savukārt pieci Azovstaļ komandieri apmainīti pret 55 krievu gūstekņiem.
«Kopā ar vairāk nekā 200 Ukrainas karavīriem atbrīvoti pieci Lielbritānijas pilsoņi, divi ASV pilsoņi un pa vienam Zviedrijas, Horvātijas un Marokas pilsonim,» piebilda Jermaks, pateicoties Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam Erdoganam par viņa starpniecību šajā apmaiņā.
Turcijas ziņu aģentūra Anadolu citēja Erdogana teikto, ka šī gūstekņu apmaiņa ir «svarīgs solis» uz bruņotā konflikta izbeigšanu.
Atbrīvotie ārzemnieki jau atrodas Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā, paziņoja Jermaks.
Zelenskis atzīmēja, ka apmaiņas operācija tika gatavota diezgan ilgi, un tajā ir vairāki komponenti.
«Pirmais komponents: mēs apmainījām vienu Krievijas fanu pret 200 karavīriem. Vispirms mums piedāvāja atdot 50 mūsu cilvēkus apmaiņā pret vienu no tiem, kas atradās Ukrainas Drošības dienesta izmeklēšanas izolatorā. Mēs runājām, uzstājām. Skaitlis 50 pieauga līdz 200. Viņi jau ir Ukrainā,» teica Zelenskis.
«Otrs komponents – neskaitot [šos] 200 karavīrus, mēs atguvām vēl piecus kauju komandierus, par kuriem nācās pacīnīties visvairāk, visilgāk, vissarežģītāk. Viņiem draudēja visnežēlīgākais. Apmaiņā pret viņiem mēs atdevām 55 tos, kas nav pelnījuši ne žēlumu, ne līdzjūtību, ne vispār kādus vārdus,» sacīja Zelenskis.
Prezidents arī komentēja 1desmit ārzemnieku atbrīvošanu šīs gūstekņu apmaiņas ietvaros. Viņš atgādināja, ka ienaidnieks bija šiem ārzemniekiem piespriedis ilgu cietumsodu vai nāvessodu.
Lasiet arī: Krievijā izceļas masu protesti pēc mobilizācijas paziņojuma