Apvienotā Karaliste un ES panāk jaunu tirdzniecības un aizsardzības vienošanos

Apvienotā Karaliste pirmdien, 19.maijā, vienojās par nozīmīgāko attiecību atjaunošanu ar Eiropas Savienību (ES) kopš izstāšanās no bloka jeb Breksita pirms deviņiem gadiem, atceļot atsevišķus tirdzniecības ierobežojumus un uzsākot sadarbību aizsardzības jomā, lai palīdzētu attīstīt ekonomiku un palielinātu drošību kontinentā pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps izjauca globālo kārtību un piespieda abas puses pārtraukt aso šķiršanos, ziņo “Reuters“.

Apvienotās Karalistes premjerministrs Kīrs Stērmers pirmdien sagaidīja ES līderus Londonas samitā, lai atjaunotu attiecības ar EU.

Trampa tarifi un brīdinājumi, ka Eiropai vajadzētu darīt vairāk, lai sevi aizsargātu, ir piespiedusi valdības visā pasaulē pārskatīt saiknes tirdzniecības, aizsardzības un drošības jomā, kā arī tuvinājusi Stērmeru Francijas prezidentam Emanuelam Makronam un citiem Eiropas līderiem.

Valdība paziņoja, ka, atjaunojot attiecības ar lielāko tirdzniecības partneri, tiks samazināta birokrātija pārtikas un lauksaimniecības produktu ražotājiem, tādējādi pārtika kļūs lētāka, uzlabosies energoapgādes drošība un līdz 2040. gadam ekonomika palielināsies par gandrīz deviņiem miljardiem mārciņu.

Tas ir jau trešais darījums, ko Lielbritānija ir noslēgusi šomēnes pēc nolīgumiem ar Indiju un ASV, un, lai gan maz ticams, ka tas uzreiz radīs būtisku ekonomisko stimulu, tas varētu uzlabot uzņēmumu sentimentu, piesaistot tik ļoti nepieciešamās investīcijas.

“Ir pienācis laiks raudzīties uz priekšu,” paziņojumā sacīja Stērmers. “Lai pārtrauktu vecās debates un politiskās cīņas un rastu saprātīgus, praktiskus risinājumus, kas Lielbritānijas iedzīvotājiem dotu vislabāko.”

“Mēs esam gatavi sadarboties ar partneriem, ja tas nozīmē, ka mēs varam uzlabot cilvēku dzīvi šeit, mājās.”

Attiecību atjaunošanas pamatā ir aizsardzības un drošības pakts, kas ļaus Lielbritānijai piedalīties visos kopīgajos iepirkumos, taču būs nepieciešama turpmāka vienošanās, lai Lielbritānijas uzņēmumi, tostarp BAE, “Rolls Royce” un “Babcock”, varētu piedalīties 150 miljardu eiro vērtajā Eiropas bruņošanās programmā.

Saskaņā ar vienošanos Lielbritānijas un ES zvejas kuģi varēs izmantot viens otra ūdeņus 12 gadus. Apmaiņā pret to tiks samazināts dokumentu kārtošanas un robežkontroles apjoms, tādējādi palīdzot mazajiem pārtikas ražotājiem vieglāk eksportēt uz Eiropu.

Valdība apgalvo, ka Lielbritānijas atpūtniekiem Eiropā drīzumā nevajadzēs stāvēt pie robežkontroles “baisās rindās” un viņi varēs izmantot daudz ātrākos e-vārtus ES lidostās.

Lielbritānija ir arī piekritusi ierobežotas jauniešu ceļošanas programmas pamatplānam, par kura sīkākām detaļām tiks lemts vēlāk, un tiek apspriesta arī iespēja pievienoties studentu apmaiņas programmai “Erasmus+”.

Stērmers, kurš atbalstīja palikšanu ES, cer, ka taustāmi britu ieguvumi, piemēram, ātrākie e-vārti ES lidostās, atsvērs Breksita atbalstītāju kritiku. Naidžels Farāžs un Konservatīvā partija, kas virzīja Breksitu, ir asi kritizējuši jauno vienošanos.

Aptaujas liecina, ka lielākā daļa britu tagad nožēlo 2016.gada referenduma balsojumu, lai gan viņi nevēlas pievienoties ES.

Lasiet arī: Bijušajam ASV prezidentam Baidenam diagnosticēta “agresīva” prostatas vēža forma

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas