AREI: Starp Baltijas valstīm Rimi tīklā visdārgākās preces ir Latvijā, bet Maxima tīklā – Lietuvā

Starp Baltijas valstīm Rimi mazumtirdzniecības tīklā visdārgākās pārtikas preces ir Latvijā, bet Maxima tīklā – Lietuvā, liecina Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) šogad jūnijā un jūlijā apkopotā informācija.

Kopumā AREI Rimi tīklam apkopojumu par cenu atšķirībām Latvijā, Lietuvā un Igaunijā veicis par 189 izvēlētiem pārtikas produktiem. Izvēlētie produkti ietver gan pārtikas pamata grupas, gan saldumus, sāļās uzkodas un ekskluzīvākas preces, piemēram, olīvas, riekstus un avokado.

Analizēto produktu vidū ir arī ietverta virkne Rimi zīmola produkcijas.

No kopumā 189 produktiem Latvijā 80 precēm Rimi veikalos ir augstākā cena starp Baltijas valstīm, kamēr 58 precēm tā ir zemākā Baltijā. Vēl 38 produktiem cena ir vidējā līmenī.

Vienlaikus Lietuvā Rimi veikalos no izvēlētajiem produktiem 55 ir augstākā cena Baltijā, kamēr 83 precēm tā ir zemākā Baltijā.

Vidējā līmenī cena Lietuvas Rimi veikalos ir 36 produktiem.

Savukārt Igaunijā Rimi veikalos 64 precēm ir lielākā cena starp Baltijas valstīm, kamēr 56 precēm tā ir zemākā Baltijā, bet vidējā līmenī cena Rimi veikalos Igaunijā ir 55 produktiem.

Attiecīgi Latvijā 42,3% izvēlēto produktu Rimi veikalos ir dārgāki nekā citviet Baltijā, Lietuvā – 29,1%, kamēr Igaunijā – 33,9%.

Vienlaikus vienāds cenu līmenis visās Baltijas valstīs Rimi veikalos ir trim produktiem – Klusā okeāna mencas filejai bez ādas, Rimi attīrītajām, novārītajām un saldētajām garnelēm, kā arī kukurūzas eļļai Rimi Basic.

Tāpat ir gadījumi, kad cenas divās valstīs ir vienlīdz augstas, kamēr trešajā valstī tā ir zemāka. Starp šiem gadījumiem ir, piemēram, Rimi zīmola cukurs, kas Latvijā un Lietuvā maksā 1,35 eiro, kamēr Igaunijā – 1,29 eiro, kā arī Rimi cūkgaļas ribas, kas Lietuvā un Igaunijā maksā 6,99 eiro kilogramā, bet Latvijā – 5,39 eiro kilogramā.

Savukārt Maxima gadījumā AREI apkopojis informāciju par 107 izvēlētiem produktiem.

Šo produktu vidū ir arī Maxima Favorit un Well Done zīmola produkcija.

Kopumā Latvijā no izvēlētajiem produktiem Maxima veikalos augstākā cena ir 35, kamēr Lietuvā – 46, bet Igaunijā – 34 pārtikas produktiem.

Mazākā cena Latvijā ir 52 izvēlētajiem produktiem, kamēr Lietuvā šo produktu skaits ir 32, bet Igaunijā – 35.

Attiecīgi Latvijā visaugstākā cena ir 32,7% izvēlēto produktu, kamēr Lietuvā visaugstākā cena ir 43% izvēlēto produktu, bet Igaunijā – 31,8%.

Vidēja līmeņa cena Latvijā ir 18 produktiem, Lietuvā – 20 produktiem, bet Igaunijā vidēja līmeņa cena ir 19 izvēlētajiem produktiem.

Savukārt visās trijās Baltijas valstīs vienlīdzīgs cenu līmenis Maxima veikalos ir arbūzam bez sēklām, kā arī puraviem.

Līdzīgi kā Rimi, arī Maxima tirdzniecības tīklā ir gadījumi, kad cenas divās valstīs ir vienlīdz augstas, piemēram, dzeltenā paprika Latvijā un Lietuvā maksā 4,99 eiro kilogramā, kamēr Igaunijā – 3,19 eiro kilogramā, bet fasētās cūkgaļas ribas Well Done Lietuvā un Igaunijā maksā 5,99 eiro, kamēr Latvijā to cena ir 5,39 eiro.

AREI ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārraudzīta iestāde. Institūtu izveidoja Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta un Latvijas Valsts augļkopības institūta reorganizācijā.

Lasiet arī: “Jāņogu skandāla” dēļ aicina ar boikotu sodīt Rimi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas