ASV: Dumpis Krievijā atklāj reālas plaisas Putina autoritātē

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens uzskata, ka grupējuma Vagner vadītāja Jevgeņija Prigožina organizētais sacelšanās mēģinājums un veids, kā tas tika apturēts, atklājis reālas plaisas Krievijas līdera Vladimira Putina autoritātē.

Vagneriešu dumpis iezīmēja “tiešu izaicinājumu Putina varai”,  telekanāla CBS raidījumā Face The Nation sacīja Blinkens.

“Tāpēc tas rada nopietnus jautājumus, tas liecina par reālām plaisām,” sacīja ASV valsts sekretārs.

Blinkena izteikumi ir ASV pirmie publiskie komentāri par nesenajiem notikumiem Krievijā.

Kā ziņots, Prigožins piektdienas vakarā paziņoja, ka Vagner algotņi no Ukrainas iegājuši Krievijā un dodas uz Maskavu nolūkā gāzt Krievijas militāro vadību. Algotņi pārņēma savā kontrolē Rostovu pie Donas un ceļā uz Maskavu grupējuma kolonnas sasniedza Voroņežas un Ļipeckas apgabalus, savukārt Maskavā tika veikti pasākumi pilsētas aizsardzībai.

Jau sestdienas vakarā Prigožins paziņoja, ka vagnerieši pārtrauc virzīties uz Maskavu un dodas atpakaļ. Prigožinam Kremlis došot iespēju pārcelties uz Baltkrieviju, bet Vagner kaujinieki tiks atbrīvoti no kriminālatbildības par bruņoto dumpi, paziņojis Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, sakot, ka

neesot zināms, ar ko Baltkrievijā nodarbosies Prigožins.

Blinkens, kurš šodien piedalījās vairākos sarunu šovos, sacīja, ka ir pāragri spekulēt par šīs krīzes ietekmi uz Kremli vai karu Ukrainā. Taču viņš atzina, ka šī bijusi neparasta notikumu ķēde, kurā tuvs Putina sabiedrotais, kurš nosūtīja savus algotņus uz Ukrainu izcīnīt vienas no smagākajām kaujām, strauji nostājās pret Krievijas līderi un apdraudēja varas centru Kremlī.

Ja Krievijas armija pirms 16 mēnešiem atradās pie Kijivas sliekšņa, šajā nedēļas nogalē Krievijas spēki devās aizstāvēt Maskavu pret algotņiem, kurus radījis pats Putins, ABC News raidījumā This Week sacīja Blinkens. “Pats Prigožins visā šajā incidentā ir radījis dziļus jautājumus par Krievijas agresijas pret Ukrainu pamatojumu, sakot, ka Ukraina vai NATO neradīja draudus Krievijai, kas ir daļa no Putina naratīva,” norādīja Blinkens.

Putins kvēlā uzrunā sestdien, 24.jūnijā apsūdzēja Prigožinu valsts nodevībā un apsolīja sodīt vainīgos,

bet pēc tam piekrita amnestijas līgumam, saskaņā ar kuru Vagner priekšnieks izvairīšoties no kriminālvajāšanas un pārcelsies uz Baltkrieviju.

Blinkens sacīja, ka Maskavas aizņemtība ar sacelšanos rada “papildu priekšrocības” Ukrainai tās pretuzbrukuma operācijās pret Krievijas karaspēku. Taču “mēs nevaram spekulēt vai precīzi zināt, kur tas novedīs,” viņš piebilda.

Lasiet arī: Eksperti: Putins kļūst vājāks, tomēr notikumu attīstība Krievijā nav prognozējama

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas