Austrālija ierosina aizliegt sociālos medijus bērniem līdz 16 gadu vecumam

Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs (Anthony Albanese) ceturtdien, 7.novembrī, paziņoja, ka Austrālijas valdība pieņems likumu par sociālo plašsaziņas līdzekļu izmantošanas aizliegumu bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem, nosaucot to par pasaulē vadošo pasākumu kopumu, kas varētu stāties spēkā nākamā gada beigās, ziņo “Reuters”.

“Sociālie mediji nodara kaitējumu mūsu bērniem, un es aicinu to pārtraukt,” preses konferencē sacīja Albanīzs.

Viņš minēja riskus, ko pārmērīga sociālo plašsaziņas līdzekļu lietošana rada bērnu fiziskajai un garīgajai veselībai, jo īpaši riskus, kas apdraud meiteņu ķermeņa tēlu un mizoginisku saturu, kas adresēts zēniem, uzsverot problēmas, ko sociālie plašsaziņas līdzekļi rada jauniešiem pusaudžiem, kuri iet cauri kritiskiem dzīves posmiem.

Likumdošana Austrālijas parlamentā tiks iesniegta šogad, un likums stāsies spēkā 12 mēnešus pēc tam, kad to pieņems likumdevēji, teica Albanīzs.

Opozīcijas Liberālā partija ir paudusi atbalstu aizliegumam.

“Sociālo plašsaziņas līdzekļu platformām būs pienākums pierādīt, ka tās veic atbilstošus pasākumus, lai liegtu piekļuvi,” sacīja Albanīzs. “Pienākums nebūs jāuzņemas vecākiem vai jauniešiem.” Par aizlieguma neīstenošanu, platformu īpašnieki tikšot sodīti.

Ietekmētās platformas būs “Instagram” un “Facebook”, kā arī “TikTok” un “X”. Visticamāk, aizliegums attieksies arī uz “YouTube”.

Austrālija īsteno vienu no visstingrākajām politikām, lai ierobežotu sociālo mediju lietošanu bērnu vidū, ieviešot pasaulē pirmos priekšlikumus, kas cita starpā nosaka visaugstāko vecuma ierobežojumu un atšķirībā no citām valstīm Austrālija plāno piemērot šos noteikumus bez izņēmumiem attiecībā uz vecāku piekrišanu.

Neviena valsts līdz šim nav mēģinājusi izmantot arī tādas vecuma pārbaudes metodes kā biometriskie dati vai valsts identifikācijas dati, lai nodrošinātu sociālo plašsaziņas līdzekļu vecuma ierobežojumu – metodes, kas arī tiek izmēģinātas.

Digitālās nozares grupa, kas pārstāv “Meta”, “TikTok”, “X” un “Alphabet” piederošo uzņēmumu “Google”, norādīja, ka šis pasākums varētu mudināt jauniešus iepazīt tumšākas, neregulētas interneta daļas, vienlaikus samazinot viņu iespēju saņemt atbalstu no sociālajiem tīkliem.

Pagājušajā gadā Francija ierosināja aizliegt sociālos plašsaziņas līdzekļus personām, kas jaunākas par 15 gadiem, taču atļāva lietotājiem šo aizliegumu apiet ar vecāku piekrišanu. ASV jau gadiem ilgi tehnoloģiju uzņēmumiem tiek pieprasīta vecāku piekrišana, lai vāktu datus no bērniem, kas jaunāki par 13 gadiem, tāpēc vairums sociālo mediju platformu bloķē iespēju bērniem, kas jaunāki, izmantot to pakalpojumus.

Lasiet arī: Sabrūkot Šolca koalīcijai, Vācijai draud ārkārtas vēlēšanas

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas