Bijušais Vāgnera grupas komandieris pieprasa patvērumu Norvēģijā

Bijušais krievu algotņu Vāgnera grupas komandieris pēc grupējuma pamešanas pieprasījis patvērumu Norvēģijā, raksta britu raidorganizācija BBC.

Andrejs Medvedevs piektdienā, 13.janvārī, šķērsojis Krievijas–Norvēģijas robežu, kur viņu aizturēja norvēģu robežasargi. Viņš pieprasījis patvērumu Norvēģijā. Šobrīd Medvedevs atrodas Oslo, un, kā pastāstīja viņam nozīmētais advokāts Brinjulfs Risness (Brynjulf Risnes), algotnis tiek apsūdzēts par nelegālu robežas šķērsošanu. Medvedevs esot pametis Vāgnera grupu pēc tam, kad pieredzēja kara noziegumu veikšanu.

Norvēģijas robežsardze apstiprinājusi, ka aizturēts Krievijas piederīgais, kas šķērsojis robežu, bet drošības un personas privātuma dēļ sīkākus komentārus nesniedza. Finnmarkas policijas priekšnieks Tarje Sirms-Tellefsens (Tarjei Sirma-Tellefsen) norādīja, ka robežpārkāpējs pieprasījis patvērumu. Krievijas cilvēktiesību grupa Gulagu apstiprināja, ka robežu šķērsojis Medvedevs un ka viņš no grupas ir saņēmis palīdzību. Šis ir pirmais zināmais gadījums, kad kāds no Vāgnera grupas algotņiem aizbēdzis uz rietumiem.

Gulagu dibinātājs Vladimirs Osečkins BBC pastāstīja, ka Medvedevs Vāgnera grupai pievienojās 2022.gada jūlijā un noslēdza līgumu uz četriem mēnešiem. Viņš pametis grupējumu pēc tam, kad Ukrainā pieredzēja cilvēktiesību pārkāpumus un kara noziegumus. Medvedevs ir dienējis Krievijas armijā un pēc tam 2017.–2018.gadā atradās ieslodzījumā. Nonācis karadarbības zonā, Medvedevs iecelts par komandieri, un grupējums ik nedēļu piegādājis 30 – 40 jaunus karavīrus.

Pēc tam, kad viņš novembrī tika informēts, ka līgums tiks pagarināts uz nenoteiktu laiku, Medvedevs no Ukrainas aizbēdzis un pirms robežas šķērsošanas divus mēnešus slepeni dzīvojis Krievijā.

Saskaņā ar advokāta teikto, Medvedevs Ukrainā pieredzējis virkni kara noziegumu, tostarp dezertieru sodīšanu ar nāvi, ko veica Vāgnera grupas iekšējais drošības dienests. Viņš piebilda, ka Medvedevs, domājams, ir atvedis līdzi pierādījumus par kara noziegumiem, un tos nodos darba grupām, kas izmeklē notikumus Ukrainā.

Vāgnera grupas īpašnieks Jevgēņijs Prigožins apstiprinājis, ka Medvedevs ir bijušais grupējuma kaujinieks, tomēr norādīja, ka viņam esot Norvēģijas pilsonība, un viņš vadījis skandināvu karavīru bataljonu. Tāpat Prigožins apsūdzējis aizbēgušo algotni vardarbībā pret ieslodzītajiem, un informēja, ka Medvedevs esot ļoti bīstams. Norvēģu advokāts to noliedz.

Lielbritānijas amatpersonas uzskata, ka Vāgnera grupa veido apmēram 10% no Krievijas spēkiem Ukrainā, un spēlē nozīmīgu lomu karadarbībā pie Soledaras. Grupējums piesaistījis lielu skaitu skaitu cietumnieku, un Prigožins, kurš pats ir bijušais ieslodzītais, solījis brīvību apmaiņā pret sešu mēnešu dienestu Ukrainā. Pirms iebrukuma Ukrainā grupējumu galvenokārt veidoja pieredzējuši bijušie armijas karavīri, tostarp no elites vienībām, bet šobrīd Prigožins ir iemainījis kvalitāti pret kvantitāti.

Lasiet arī: Karš Ukrainā: Krievija uzbrūk civiliedzīvotājiem un Baltkrievijā rīko mācības

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas