Vācijas Federālā tiesa ceturtdien, 20.februārī, nolēma, ka Vācijas apavu ražotāja “Birkenstock” pasaulslavenās sandales nevar uzskatīt par “mākslas darbiem”, kuriem ir autortiesību aizsardzība, ziņo “Politico”.
Pieprasot autortiesības, “Birkenstock” bija centies izspiest no tirgus līdzīga izskata, bet lētākus savu apavu atdarinājumus.
“Šos apavus ir ietekmējusi brutālisma arhitektūra. Tas ir ļoti skaidri redzams atsevišķos apavu elementos. Tāpēc mēs esam pilnīgi pārliecināti, ka šie apavi ir uzskatāmi par ikonisku dizainu,” sacīja “Birkenstock” jurists Konstantīns Vēgners (Konstantin Wegner) Vācijas sabiedriskajai raidorganizācijai ARD.
Uzņēmums iesūdzēja “Birkenstock” līdzīgo apavu ražotājus Ķelnes apgabaltiesā, kas sākotnēji nolēma, ka no korķa veidotās apavu zoles var klasificēt kā mākslas darbus.
Tomēr augstākā tiesa Ķelnē prasību noraidīja, norādot, ka ar amatniecisku meistarību vien nepietiek, lai pierādītu, ka dizainā ir mākslinieciska koncepcija.
“Birkenstock” iesniedza apelāciju, bet Federālā tiesa nolēma, ka augstākā tiesa ir rīkojusies pareizi, norādot, ka uzņēmums nav pierādījis, ka sandaļu dizaina pamatā ir mākslinieciski motīvi.
“Lai saņemtu autortiesību aizsardzību, ir jāsasniedz tāda dizaina pakāpe, kas liecina par individualitāti,” norādīja tiesa.
Pēc sprieduma pasludināšanas uzņēmums pauda vilšanos, bet paziņoja, ka turpinās tiesvedību pret savu sandaļu atdarinātājiem.
Lasiet arī: ES vēlas vairāk ASV gāzes un atjaunojamās enerģijas, lai aizstātu piegādes no Krievijas