Lai arī kalendārs rāda jūlija vidu, sajūta ir gluži kā rudenī – pelēki mākoņi, slapjas ielas, un lietus, kas, šķiet, nekad nebeidzas. Latvijas vasara šogad vairāk līdzinās garam starpsezonas posmam nekā siltajam, saulainajam laikam, ko gaidījām. Un ko gan šādos apstākļos gribas darīt visvairāk? Iet laukā? Nē taču. Mēs paliekam iekšā – ar plediem, tēju, kādu gardumu un visbiežāk – seriālu sarakstu, kas tikai garāks kļūst.
Taču šādā režīmā dienas ātri vien saplūst. Mēs kustamies mazāk, jūtamies smagnējāk, un, lai arī fiziski varam būt atpūtušies, prāts kļūst izklaidīgs un garastāvoklis – pelēks, gluži kā debesis. Bet risinājums ir vienkāršāks, nekā varētu šķist. Tev nav jāskrien maratons vai jāielien sporta zālē. Pietiek ar vienu skaitli – 10 000 soļi dienā.
Kas ir tie slavenie 10K soļu – un kāpēc tas vispār svarīgi?
Šis skaitlis daudziem jau kļuvis par sava veida fitnesa simbolu. Bet kāpēc tieši 10 tūkstoši?
Vēsturiski šis mērķis radies Japānā, kad 1960. gados tika reklamēts pirmais pedometrs ar nosaukumu „manpo-kei”, kas burtiski nozīmē – „10 000 soļu mērītājs”. Laika gaitā šis skaitlis kļuva par simbolisku orientieri – ne pārāk maz, lai kustība būtu bezjēdzīga, bet arī ne pārāk daudz, lai to nevarētu sasniegt jebkurš, kurš pārvietojas kaut nedaudz vairāk par minimālo.
Mūsdienās dažādi pētījumi apliecina – regulāra ikdienas pastaiga ar vismaz 7 000 līdz 10 000 soļu palīdz:
-
uzturēt veselīgu sirds un asinsvadu sistēmu,
-
samazināt otrā tipa cukura diabēta risku,
-
uzlabot vielmaiņu un ķermeņa masas indeksu,
-
stiprināt garīgo veselību un mazināt depresijas simptomus,
-
veicināt labāku miegu un lielāku enerģiju dienas gaitā.
Un pats labākais – tev nav nepieciešams īpašs aprīkojums vai abonements. Tikai kājas, apavi un vēlme kustēties.
Bet ārā līst… Vai tiešām tagad iet pastaigāties?
Jā! Tieši tad. Protams, neviens neprasa, lai tu stundu stāvi lietū bez lietussarga. Bet viegla pastaiga, kad lietus tikai smidzina, var būt pat patīkama. Ja esi sagatavojies – ar lietusmēteli, ūdensizturīgiem apaviem vai kapuci, pat vasaras lietus kļūst par fona skaņu pastaigai, nevis šķērsli. Pastaiga lietū var būt atsvaidzinoša – gan ķermenim, gan dvēselei.
Atceries – mūsu ķermenis ir radīts kustībai, nevis dīvānam. Ja kustības nav, tiek traucēta asinsrite, vielmaiņa kļūst lēnāka, locītavas stīvākas, un tas viss atstāj iespaidu arī uz emocionālo labsajūtu.
Dzīvo laukos? Tad ej uz mežu!
Ja tev ir iespēja dzīvot ārpus pilsētas – izmanto to! Meža takas ir kā radītas pastaigām – tās paslēptas no vēja, pilnas ar dabas smaržām un tagad – arī ar sēnēm un ogām.
-
Sēņošana nav tikai brīvā laika izklaide – tā ir pilnvērtīgs treniņš! Staigāšana pa nelīdzenu reljefu, tupēšana, celšanās, līdzsvara noturēšana… Un tā nepamanot vari noiet 5–10 kilometru.
-
Ogošana – lielisks veids, kā bērnus iesaistīt kustībā. Viņi nedomās par „soļu skaitu”, bet skries starp krūmiem un groziņiem, kamēr tu – savāksi gan ogas, gan soļus.
Turklāt mežs piedāvā arī psiholoģisku ieguvumu – tas palīdz atslēgties no domām, mazināt stresu un atgūt iekšējo mieru. Tādēļ – nākamreiz, kad šķiet, ka viss ir par daudz, vienkārši uzvelc zābakus un dodies dabā.
Ko darīt pilsētā? Arī tur vari viegli savākt savus 10 000 soļus
Pastaiga nav tikai iziešana pa kvartālu. Tā var kļūt par piedzīvojumu – arī pilsētā.
Daži vienkārši, bet iedarbīgi veidi, kā savākt soļus:
-
Izmanto sabiedrisko transportu daļēji – izkāp vienu vai divas pieturas pirms galapunkta.
-
Aizej uz veikalu ar kājām, pat ja tas ir 15 minūšu attālumā. Atpakaļceļā būs ne tikai somas pilnas ar produktiem, bet arī vērā ņemami soļi.
-
Pastaigā randiņā! Tā vietā, lai tiktos kafejnīcā, piedāvā kopīgu gājienu – gar Daugavas krastmalu, Mežaparkā vai gar Pētersalas ielas industriālo šarmu.
-
Dodies iepazīt savu pilsētu. Katru nedēļu izvēlies jaunu apkaimi un vienkārši ej izpētīt – Sarkandaugava, Torņakalns, Jugla, Bolderāja… Tik daudz nezināmā tepat blakus!
Un, protams – uzliec austiņas ar iedvesmojošu podkāstu vai atskaņo iecienītāko mūziku. Pastaiga uzreiz kļūs dzīvīgāka.
Kā motivēt sevi piecelties no dīvāna?
Lūk daži vienkārši, bet efektīvi veidi:
✅ Seko saviem soļiem. Viedtālrunī vai viedpulkstenī uzstādi mērķi. Redzot, ka pietrūkst tikai 1 200 soļu – būs grūtāk to ignorēt.
✅ Veido rutīnu. Piemēram, pastaiga pirms vakariņām vai pēc rīta kafijas. Ja tā kļūst par ieradumu, arī slinkums atkāpjas.
✅ Izaicini sevi vai draugus. Kurš šonedēļ būs aktīvāks? Vai – cik dienas pēc kārtas spēsi sasniegt 10K?
✅ Atalgo sevi. Ja nedēļas laikā katru dienu esi sasniedzis savu soļu mērķi – kāpēc neapbalvot sevi ar kādu nelielu prieku?
✅ Pārsteidz sevi! Ievies nelielu pārmaiņu – vietas, maršruti, kompānija. Arī pastaigām var būt savs piedzīvojuma gars.
Un, protams – ūdens, ūdens, ūdens!
Neaizmirsti – kustība nozīmē arī mitruma zudumu. Pat ja nav karsti, organisms tērē šķidrumu. Tāpat ūdens palīdz uzlabot enerģijas līmeni un mazināt nogurumu. Tāpēc – paķer līdzi ūdens pudeli, kad dodies ārā, it īpaši garākā pastaigā.
Mēs, cilvēki, neesam radīti sēdēt. Mūsu ķermenis un prāts plaukst kustībā – un tieši ikdienas pastaiga var kļūt par vienkāršāko, bet iedarbīgāko veselības uzlabotāju. Īpaši tad, kad laikapstākļi šķiet nomācoši.
Tāpēc šovakar, pirms kārtējā seriāla sērijas – uzvelc ērtus apavus, uzliec kapuci vai paņem lietussargu un dodies ārā. Soļi nāks paši, domas attīrīsies, un garastāvoklis – solīti pa solītim – uzlabosies. 10 000 soļu? Tas ir tikai sākums.