BNN pēta | Lietuva atvadās no 2022.gada. 2023.gadam jābūt labākam!

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius), speciāli BNN

Ir skaidrs, kā atmiņā paliks 2022.gads. Tas bija gads, kad sākās karš Ukrainā, mežonīgas inflācijas laiks, un gads, kad, lai gan pandēmija pierima, turpinājām ar to cīnīties.

Tuvojoties gadu mijai, BNN aprunājās ar lietuviešiem, vaicājot, kāds ir bijis 2022.gads un interesējoties, kas tiek gaidīts no jaunā gada.

Politikas pētnieks, Vītauta Dižā Universitātes asociētais profesors Andžejs Pukšto (Andrzej Pukszto) BNN pastāstīja, ka viņam aizejošais gads noteikti lielākoties saistās ar karu Ukrainā.

«Viss, sākot ar zaudētajām dzīvībām un beidzot ar ekonomikas šaumīgajiem kritumiem, bija saistīts ar karu.

Tomēr, runājot par Covid pandēmiju, kas bija pārņēmusi pasauli un Lietuvu pēdējos pāris gadus, sabiedrības veselība pamazām atkopās. Par to gan mēs gada sākumā vēl nebijām droši,» sacīja pētnieks.

Pukšto norādīja, ka starptautiskā līmenī ASV prezidenta Džo Baidena (Joe Biden) administrācijai 2022.gads ir bijis daudz veiksmīgāks nekā bija gaidāms: «Savienotās Valstis kara apstākļos spēlē pirmo vijoli un parāda sevi kā tādu pasaules līderi, kādu mēs pazīstam jau gadiem. Baidena prezidentūra ir diezgan veiksmīga, un vidustermiņa pārstāvju palātas un senāta vēlēšanas to lieliski parāda.»

Politikas pētnieks kā vēl vienu vērā ņemamu starptautisku notikumu min Lizas Trasas (Liz Truss) atkāpšanos no Lielbritānijas premjerministres amata. Viņa atkāpās vien pēc sešu nedēļu būšanas amatā, tā kļūstot par īsāko laiku kalpojušo Lielbritānijas premjerministri. Pukšto piebilda: «Vairākos šī gada posmos šķita, ka Lielbritānijā valda haoss. Arī karalienes Elizabetes II aiziešana bija ievērojams, taču skumjš brīdis.»

Aicināts paust viedokli par kara gaitu 2023.gadā, profesors izteica minējumu, ka karš varētu noslēgties tuvāk nākamā gada izskaņai. «Tiesa, Ukrainas problēmas nekur nepazudīs. Valsts saskarsies ar izaicinājumiem, atjaunojot nopostīto, un rietumvalstis, lai gan visai vienotas šobrīd, pēc gada var vairs nebūt tik vienprātīgas,» prgnozēja Pukšto.

Par 5.martā gaidāmajām Lietuvas pašvaldību vēlēšanām Pukšto sacīja: «Tās būs neveiksmīgas valdošajai partijai [Tēvzemes savienība – Kristīgie demokrāti]. Tai nekad neveicas pašvaldību vēlēšanās. Un jo īpaši tagad, kad ekonomika ir nomocīta.»

Ievērojamais lietuviešu priesteris Antans Saulaitis (Antanas Saulaitis) BNN teica, ka 2022.gads ir nesis ne tikai kara izraisītas bēdas un sēras, bet arī gana daudz prieka. Tēvs Saulaitis pastāstīja, ka šogad klajā nāca Misionārs (Misionierius), kas ir žurnālistes Aurēlijas Savickienes (Aurelija Savickienė) sarakstīta grāmata par priesteri.

Gluži kā daudzi citi, arī tēvs Saulaitis cer, ka vienotība, ko rietumvalstis parādīja šogad, saglabāsies 2023.gadā.

Vaicāts par to, kas viņu satrauc garīgajā sfērā, priesteris atzina, ka ne tikai katoļi, bet arī citas konfesijas un ticības saņem nepelnītus sitienus: «Diemžēl dažkārt redzu aizspriedumu piepildītu, plašu vēršanos pret organizēto reliģiju… Es vēlos, lai mēs, cilvēki, 2023.gadā būtu taktiskāki, dāsnāki un garīgāki. Tomēr tas ir atkarīgs tikai no katra paša – vai mēs to vēlamies, ko mēs pielūdzam un kādas ir mūsu patiesās vērtības.»

BNN griezās arī pie bjušā Lietuvas Augstākās tiesas priekšsēdētāja, izcilā jurista Daiņus Žalima (Dainius Žalimas), un viņš norādīja, ka, tāpat kā daudziem citiem, arī viņa domas aizņem karš Ukrainā. Jurists sacīja:

«Skatoties uz priekšu, pēdējais, ko sagaidu, ir miera sarunas. Tās šobrīd šķiet neiespējamas. Galvenais, ko vēlos, droši vien sakrīt ar vairākuma vēlmi lai Ukrainai izdodas atbrīvot savu zemi.»

Starp vērā ņemamiem 2023.gada notikumiem Žalimas izcēla martā gaidāmās pašvaldību vēlēšanas. «Ir ļoti grūti tās prognozēt, bet domāju, ka rezultāts būs negaidīts,» viņš teica un piebilda, ka valdošās Tēvzemes savienības – Kristīgo demokrātu pozīcija ārpolitikā ir stingra un nepārprotama, tomēr iekšējās lietās tik labi neveicas, galvenokārt ekonomisko problēmu dēļ, un tikai pēc vēlēšanām būs redzams, kas vēlētājiem ir būtiskāk.

Tikmēr Lietuvas ekonomisti kā 2022.gada iezīmi izceļ augošo inflāciju, ko galvenokārt ietekmēja karš Ukrainā. Gada inflācija pārsniedz 20% piecus mēnešus pēc kārtas, un septembrī sasniedza augstāko punktu pēdējo 26 gadu laikā. Augstā inflācija ir nopietns izaicinājums mājsaimniecībām, jaunajiem māju īpašniekiem un tiem, kas vēlas iegādāties īpašumu. Tāpat ietekmēta uzņēmējdarbība un sabiedriskais sektors.

Kauņas Tehnoloģiju universitātes profesors Vaids Gaidelis (Vaidas Gaidelys) sacīja:

«Gada vidējā inflācija bija ļoti augsta, un tas samazināja mājsaimniecību pirktspēju, jo īpaši mājsaimniecībām ar vidējiem un zemiem ienākumiem. Tā arī paplašināja plaisu starp dažādiem sociālajiem slāņiem.»

Daži ekonomisti par būtisku aizejošā gada notikumu sauc 2023.gada budžeta pieņemšanu, kas paredz 4,9% budžeta deficītu un iespaidīgus atbalsta pasākumus, lai mājsaimniecības un uzņēmēji varētu vieglāk pārciest energoresursu sadārdzinājumu.

Lietuviešu operas zvaigzne Nomeda Kazlaus (Nomeda Kazlaus) BNN pastāstīja, ka 2022.gadā bija laimīga, jo viņai beidzot atkal bija iespēja uzstāties. «Pandēmijas ierobežojumi bija skarbi, tādēļ redzēt apmeklētājus atgriežamies koncertzālēs bija lieliski. Tomēr karš Ukrainā pamatīgi sabojāja šo prieku tā ir traģēdija, par ko ļoti skumstu. Es ceru, ka 2023.gads nesīs Ukrainai uzvaru. Runājot par garīgo pasauli, es gribētu cerēt, ka 2023.gads būs pārmaiņu gads, kad pārskatīsim savas vērtības – sapratīsim, ka dzīve nav tikai izklaides un iepirkšanās, ka būtiska ir mīlestība, labestība un jēgas meklējumi,» sacīja dziedātāja.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas