VIDEO| Caur krievu saspridzināto aizsprostu Kahovkas ūdenskrātuve aizplūdīs dažu dienu laikā

Krievijas karaspēka paveiktās aizsprosta saspridzināšanas dēļ Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) ūdenskrātuve var izzust trīs līdz četru dienu laikā, otrdien, 6.jūnijā prognozēja uzņēmuma Ukrhidroenerho ģenerāldirektors Ihors Sirota.

Atbilstoši pamata scenārijam nākamo trīs līdz četru dienu laikā Kahovkas ūdenskrātuves ūdens aizplūdīs pilnībā un būs redzama līdzšinējās ūdenstilpnes grunts, skaidroja amatpersona.

To iespējams noteikt pēc ūdens tecēšanas ātruma.

Ūdens līmenis sarūk par 15-20 centimetriem stundā, tomēr tas var arī notikt ātrāk.

Savukārt ja aizsprosta lejasdaļa būs saglabājusies, ūdenskrātuvē ūdens var palikt līdz trīs metru līmenim, norādīja Sirota.

Vienlaikus gan Ukrainas, gan Krievijas eksperti brīdina, ka ūdenskrātuves izzušana var novest pie ekoloģiskas katastrofas.

“Visbriesmīgākais, ja pēc ūdenskrātuves pilnīgas aizplūšanas atsegsies toksiskās nogulas, kas sāks putēt. Tā, lūk, ir īsta ķīmiskā bumba,” brīdināja Krievijas ekologs Maskavas Valsts universitātes docents Aleksejs Medvedkovs.

Kā ziņots, Krievijas karaspēks otrdien Hersonas apgabalā uzspridzinājis Kahovkas HES aizsprostu, paziņojis apgabala kara administrācijas vadītājs Oleksandrs Prokudins.

Viņš aicinājis apdraudēto teritoriju iedzīvotājus evakuēties.

Apdraudētajā teritorijā Ukrainas kontrolētajā Dņepras labajā krastā ir apmēram 16 000 iedzīvotāju, vēlāk pavēstīja Prokudins.

Ukrainas Iekšlietu ministrija norādījusi, ka jāevakuējas Hersonas Korabelas mikrorajona un desmit ciemu iedzīvotājiem.

Vairākas apdzīvotās vietas jau applūdušas, pavēstījušas amatpersonas.

Apgabala administrācija organizē evakuācijas autobusus. Būs arī evakuācijas vilciens.

Kahovkas HES atrodas Krievijas karaspēka kontrolē, taču pēc aizsprosta uzspridzināšanas applūst teritorijas gan Dņepras labajā krastā, kuras kontrolē Ukraina, gan Krievijas okupētās teritorijas kreisajā krastā.

Ukrainas Bruņoto spēku dienvidu pavēlniecība pavēstījusi, ka, pēc tās rīcībā esošās informācijas, evakuācija tiek organizēta arī Krievijas okupētajās teritorijās.

Kahovkas HES nodarītie postījumi ir tik lieli, ka to nebūs iespējams atjaunot, paziņojis Ukrainas valsts uzņēmums Ukrhidroenergo. Saspridzināta arī HES mašīntelpa.

Pēc Ukrhidroenergo vērtējuma, pēc četrām dienām Kahovkas ūdenskrātuves vairs nebūs.

Ukrainas ģenerālprokuratūra ierosinājusi krimināllietu par ekocīdu.

Saistībā ar aizsprosta uzspridzināšanu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sasaucis valsts Drošības un aizsardzības padomes ārkārtas sēdi.

“Krievijas teroristi. Kahovkas HES aizsprosta iznīcināšana tikai apliecina visai pasaulei, ka viņi jāpadzen no ikviena Ukrainas zemes stūrīša,” tviterī ierakstījis Zelenskis.

Viņš piebildis, ka Krievijai nedrīkst atstāt nevienu Ukrainas zemes metru, jo katru metru tā izmanto terorismam.

Savukārt Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba norādījis, ka Kahovkas HES uzspridzināšana, iespējams, ir lielākā tehnoloģiskā katastrofa Eiropā pēdējās desmitgadēs, kas apdraud tūkstošiem civiliedzīvotāju.

“Tas ir briesmīgs kara noziegums,” tviterī uzsvēris Kuleba.

Tikmēr bijušais Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Oleksijs Arestovičs tviterī paudis viedokli, ka HES uzspridzināšana liecina par to, ka Krievija vairs necer saglabāt kontroli Dņepras kreisajā krastā, kā arī pēc aizsprosta uzspridzināšanas var rasties nopietnas problēmas ar Krimas ūdensapgādi, tāpēc rodas jautājums, vai Krievija joprojām cer noturēt Krimu.

Lasiet arī: Vāc ziedojumus Kahovkas HES sprādziena radītajos plūdos cietušajiem, viņu evakuācijai un izmitināšanai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas