Dabasgāzei Nīderlandes TTF biržā – pirmskara cena

Dabasgāzes cena Nīderlandes biržā Title Transfer Facility (TTF) trešdienas, 4.janvārī, pirmajā pusē nokrita līdz līmenim, kāds tika reģistrēts pirms Krievijas sāktā kara Ukrainā – nākotnes līgumos nedaudz zem 70 eiro par megavatstundu.

Neilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā februāra beigās dabasgāzes cena veidoja aptuveni 88 eiro par megavatstundu. Savukārt augustā, kad Krievija būtiski samazināja gāzes piegādes Eiropai, cena pārsniedza 340 eiro par megavatsundu, bet 1.decembrī tā bija noslīdējusi līdz 140 eiro.

Analītiķi norāda, ka gāzes cenu kritumu veicina gaisa temperatūra, kas ir augstāka par normu, krātuvēs esošās gāzes izmantošana un Krievijas gāzes aizstāšana ar gāzi no citiem pasaules reģioniem.

«Mums šobrīd ir labi apgādāts ES gāzes tirgus – pat bez Krievijas gāzes,»

laikrakstam New York Times norādīja politiskā riska konsultāciju uzņēmuma Eurasia Group enerģētikas, klimata un resursu direktors Hennings Gloišteins. «Tas atspoguļojas pašreizējās cenās.»

Pēc Ukrainas kara sākuma Eiropa steidza nodrošināt sašķidrinātas dabasgāzes piegādes no ASV, Kataras un citām eksportētājvalstīm, kā arī būvēt termināļus, lai spētu saņemt sašķidrināto dabasgāzi. Jau ziņots, ka Vācijas jaunajā terminālī Vilhelmshāfenē otrdien no ASV ieradās pirmais tankkuģis ar sašķidrināto dabasgāzi (SDG), valstij cenšoties aizstāt energopiegādes, kas iepriekš tika saņemtas no Krievijas.

Arī Nīderlandē sācis darboties jauns SDG terminālis Ēmshāvenā, valsts ziemeļos. Vienlaikus gan Eiropas uzņēmumi, gan privātie patērētāji samazinājuši gāzes patēriņu par aptuveni 20%, reaģējot uz augstajām cenām un valdību aicinājumiem.

Šīs būtiskās izmaiņas attiecībā gan uz piegādēm, gan pieprasījumu nozīmē, ka gāzes glabātavās, kas rudenī gandrīz pilnībā tika piepildītas, joprojām ir liels dabasgāzes apjoms. Janvāra sākumā gāzes glabātavās ES valstīs gāzes krājumu apjoms vidēji veidoja 84% no maksimāli iespējamā, salīdzinot ar 52% pērn.

Pietiekami gāzes krājumi, lai palīdzētu apmierināt lielo pieprasījumu ziemas laikā, bieži vien ir dabasgāzes cenu noteicošais faktors. Analītiķi skaidro, ka Eiropa ziemu varētu noslēgt ar pietiekami augstu gāzes krājumu līmeni, lai apjomīgā gāzes iepirkšana, kas tika veikta pērn rudenī un veicināja cenu kāpumu, vairs varētu nebūt nepieciešama.

Lasiet arī: Latvijai dabasgāzi pilnībā piegādās no SDG termināļiem

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas