Dāmu basketbola valstsvienība, uzvarot Izraēlu, nodrošina ceļazīmi uz Eiropas finālturnīru

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība svētdien, 27.novembrī, Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlē Rīgā pārspēja Izraēlas valstsvienības komandu – 79:73, tādējādi nodrošinot pirmo vietu J grupā un ceļazīmi uz finālturnīru, informē Latvijas Basketbola savienība (LBS).

Plānots, ka Eiropas čempionāts basketbolā sievietēm notiks no 15. līdz 25.jūnijam. Pirmajā posmā divu grupu turnīri un astotdaļfināla spēles notiks Izraēlā un Slovēnijā, bet izslēgšanas turnīrs paredzēts Slovēnijā. Piecas labākās komandas iegūs tiesības piedalīties olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.

Ceļazīmes uz finālturnīru jau nodrošinājušas Latvijas, Spānijas un Itālijas dāmu valstsvienības.

Ar Kitijas Laksas un Anetes Šteinbergas precizitāti uzbrukumā ātri panāktais pārsvars (14:4 – 5.minūtē) strauji izkusa, kad pretinieces atrada pieejas mūsu soda laukumam un, savukārt, cieši noslēdza savējo. Pirmajās 20 minūtēs abu komandu veikumu uzbrukumos no tuvās un pustālās distances raksturoja skaitļi 3/15 – 12/22. No tālienes latvietēm veicās labāk (6/12 – 2/6), tomēr ne pietiekami, lai varētu runāt par stabilitāti uzbrukumā. Tāpēc rezultāts mainījās viļņveidīgi – 16:21 (10. minūtē), 31:23 (16.), 33:37 (20.).

Trešajā ceturtdaļā spēles raksturs nemainījās, un vismaz deviņas minūtes pretinieces savus trumpjus izmantoja labāk. Spēles 26.minūtē – 45:54, 29.minūtē – 50:59. Jāatzīmē, ka komandas aizsardzību īstajā brīdī papildināja Ilzes Jākobsones un Aijas Jurjānes tālmetieni, uzlabojot spēles situāciju pirms pēdējā pārtraukuma (58:61).

Pēdējās spēles desmit minūtēs Latvijas komandas aizsardzība kļuva aizvien nepiekāpīgāka, bet uzbrukumā tika atrastas iespējas gūt punktus no tuvās distances.

34.minūtē izdevās atgūt vadību, tiesa, Izraēlas komanda nesalūza arī tad, 140 sekundes pirms beigām mājinieces panāca 74:65. 38 sekundes pirms beigām – 74:73, bet pēdējo uzbrukumu pēc elegantas bumbas izspēles ar aukstasinīgu 2+1 pabeidza Karlīne Pilābere – 79:73.

Kitija Laksa guva 23 punktus, Anete Šteinberga guva 22 punktus, izcīnīja 10 bumbas un izdarīja 7 rezultatīvas piespēles. Savukārt Izraēlas valstsvienībā 28 punktus guva Edena Rotberga, kamēr 18 punkti un astoņas atlēkušās bumbas bija Aleksandrai Koenai.

Kā norāda Latvijas valstsvienības galvenais treneris Gundars Vētra, Latvijas sieviešu valstsvienības dāmas pierādīja, ka vēlas spēlēt Eiropas čempionāta finālturnīrā, piebilstot, ka ir gandarījums par to, ka tiesības spēlē finālturnīrā tika izcīnītas jau vienu spēli pirms turnīra beigām.

«Spēle ritēja, kā pa kalniem. Pazīstu treneri Drukeru, zinu viņa darba principus, un gaidījām, ka izraēlietes izmantos jauktu aizsardzību. Treniņos tai gatavojāmies, tomēr reizēm pietrūka pacietības atrast labus metienus, reizēm neizdevās tos realizēt. Izšķirošo lūzumu izdevās panākt kad uztaustījām sastāvu, kādā aizsardzībā kļuvām ātrāki, fiziski stiprāki, nepiekāpīgāki. Piespiedām pretinieces izdarīt daudz smagus metienu un tas palīdzēja atraisīties arī uzbrukumā,» norāda Vētra.

Savukārt valstsvienības līdere Kitija Laksa atzīmēja: «Protams, gribējās uzvarēt vienkāršāk, bet tas mums īsti neizdodas. Prieks par panākumu, tagad un tad jau domāt par finālturnīru.»

Kvalifikācijas turnīrs beigsies februārī, kad 9.februārī J grupā spēlēs Izraēla–Zviedrija, bet 12.februārī Zviedrija–Latvija.

Kā norāda LBS, Latvijas sieviešu valstsvienība Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlēs desmito reizi. Līdz šim labākie panākumi – ceturtā vieta 2007.gadā, kā arī sestā vieta 2005. un 2017.gadā.