Depozīta sistēmā nodots vairāk nekā pusmiljards dzērienu iepakojumu

Kopš pagājušā gada februāra, kad Latvijā sāka darboties depozītu sistēma, tajā nodoti kopumā 511 miljoni iepakojuma vienību, norāda SIA Depozīta iepakojuma operators (DIO) pārstāvji.

DIO norāda, ka veicinot aprites ekonomiku, pārstrādei nodotas jau 7700 tonnas PET iepakojuma, 10 000 tonnas stikla un 2140 tonnas alumīnija.

Savukārt dzērienu ražotājiem atkārtotai uzpildei atgriezti 92 miljoni stikla pudeļu. 

DIO apkopotie dati par šo gadu liecina, ka no visiem pārdotajiem iepakojumiem iedzīvotāji visaktīvāk atgriež ūdens (88%), limonāžu (84%) un PET iepildīta alus iepakojumus (91%). Mazāk tiek atgriezti jaunā tvēruma produkti – no visa veida alkoholiskajiem dzērieniem PET un skārdenēs pašlaik atgriež 42%, bet no dzērienu sīrupiem 29%.

Tādēļ DIO aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību depozīta zīmei uz produktu etiķetēm, lai visi atbilstošie iepakojumi tiktu nodoti atpakaļ sistēmā.

“Mūsu lielākais gandarījums, sasniedzot pusmiljarda slieksni, nav šis ievērojamais cipars – būtiskākais blakusefekts ir tīrāka vide mums apkārt, ko apliecina ne vien mūsu pašu novērojumi, bet arī vairāku pašmāju vides organizāciju monitoringu rezultāti,” stāsta DIO valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Depozīta iepakojumu atgriešanas rādītājus ietekmē vairāki faktori, tostarp konkrētajā mēnesī tirgū laisto iepakojumu skaits, iedzīvotāju patēriņa un iepakojumu nodošanas tendences, dažādi svētki un brīvdienas.

Piemēram, 2023.gada pirmajā pusgadā atgriešanas rādītājs bija 72%, jūlijā tas sastādīja 98%, bet augustā – 84%, kas skaidrojams ar to, ka iedzīvotāji atgrieza iepakojumus par iepriekšējiem periodiem, tostarp Jāņu brīvdienām.

Paredzams, ka gada otrajā pusē atgriešanas īpatsvars būs lielāks, jo pakāpeniski atgriezīsies siltajā sezonā izlietotais iepakojums.

Tāpat kopš šī gada janvāra paplašināts nododamo iepakojumu klāsts – būtiskākais papildinājums bija stiprie alkoholiskie kokteiļi, kas veido 84% no visa klāt pienākušā iepakojumu apjoma.

Šī dzērienu kategorija bija tā, kuru pērn vēl varēja atrast mētājamies dabā, bet pēc iekļaušanas depozīta sistēmā to klātbūtne vidē ir būtiski samazinājusies.

Stūrītis uzsver, ka Latvija šobrīd ir vienīgā valsts Baltijā, kur depozīta sistēmā ir iekļauti visi PET un skārdenēs pildītie alkoholiskie dzērieni, tostarp arī stiprie alkoholiskie dzērieni. 

Analizējot apkopotos datus DIO secina, ka vislabāk nodod to dzērienu iepakojumus, kurus cilvēki biežāk patērē ārpus mājām –  tie ir dažādi stiprie alkoholiskie kokteiļi. Bet tādiem dzērieniem kā bezalkoholiskajam vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem PET iepakojumā, kurus patērē neregulāri vai visbiežāk mājās, atgriešanas rādītāji ir zemāki.

“Savukārt dzērienu sīrupu patēriņa īpatnība ir tāda, ka šo produktu patērē lēni, tādēļ arī iepakojumu atgriešanas laiks ir ievērojami ilgāks,” skaidro  Stūrītis.

DIO pārstāvis tāpat atgādina, ka depozīta sistēmā jau no tās darbības pirmās dienas ir iekļauti arī tādi dzērieni kā smūtiji, bezalkoholiskais vīns un kafijas dzērieni.

Lasiet arī: Atjaunota depozīta kuponu atprečošanas pakalpojuma darbība

 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas