Dezinformācijas vētra sēj neuzticību pirms ASV vēlēšanu dienas

Tā kā pirms ASV vēlēšanām tiešsaistē strauji pieauga dezinformācija par krāpšanos, vēlēšanu amatpersonas saskaras ar izaicinājumiem, lai atspēkotu melus un saglabātu vēlētāju uzticību, gatavojoties otrdienas, 5.novembra, vēlēšanu dienai. Ne tikai atsevišķas personas, bet arī neatkarīgas un ar republikāņiem saistītas grupas un neliels skaits demokrātu izplata nepatiesus ziņojumus, kā arī ārvalstu dalībnieki, tostarp Krievija, it kā izplata viltotus video, lai mazinātu uzticību vēlēšanu procesam, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Maldinošs saturs par gaidāmajām ASV vēlēšanām, tostarp simtiem apgalvojumu par pārkāpumiem vēlēšanās, sociālajos plašsaziņas līdzekļos ir guvis miljoniem skatījumu.

Daudzi ieraksti atspoguļo Donalda Trampa (Donald Trump) nepatiesos apgalvojumus par uzvaru 2020 gada vēlēšanās un vedina domāt, ka gaidāmajā 5.novembra balsojumā viņš atkal varētu tikt krāpts.

Neseno debašu laikā Tramps paziņoja, ka pieņems 2024.gada vēlēšanu rezultātus tikai tad, ja tie būs “godīgi un likumīgi”, savukārt CNN/SSRS aptauja liecina, ka

70% amerikāņu sagaida, ka viņš neatzīs vēlēšanu rezultātus, ja zaudēs.

Šonedēļ pats Tramps apgalvoja, ka Pensilvānijā, svārstīgajā štatā, ir plaši izplatīta krāpšanās. Štata galvenā vēlēšanu amatpersona, republikānis Als Šmits (Al Schmidt), aicināja būt piesardzīgiem un brīdināja vēlētājus, lai viņi rēķinās ar “puspatiesībām” un dezinformāciju, kas cirkulē sociālajos medijos.

Citi ieraksti tiešsaistē nepatiesi liecina, ka balsot var arī nepilsoņi, un izplata neuzticību balsu skaitīšanas procesam.

Piemēram, tika publicēts safabricēts video, kurā balsoja Haiti pilsoņi Džordžijā. ASV drošības amatpersonas pie video izplatīšanas vainoja “Krievijas ietekmes aģentus”. Citā maldinošā ziņojumā vietnē “X” tika publicēta bilde, kurā kāds Kanādietis balsojis vēlēšanās Floridas štatā, kas arī tika atzīts par viltotu un saistīts ar ekstrēmo ziņu portālu “4chan”.

Turklāt vietnē “X” tika publicēts video no Pensilvānijas, kurā redzams vīrietis, kurš tiesas ēkā nogādā konteineru ar vēlēšanu biļeteniem, un tika apgalvots, ka tas esot aizdomīgi. Izrādījās, ka viņš bija pasta darbinieks, kas piegādāja pa pastu iesūtītas vēlēšanu zīmes, kas ir ierasta procedūra.

Eksperti apgalvo, ka ASV prezidenta vēlēšanās, kas notiek visos 50 štatos un kurās 2020.gadā piedalījās vairāk nekā 150 miljoni vēlētāju,

vienmēr notiek atsevišķi balsu viltošanas gadījumi un administratīvas kļūdas.

Reālie incidenti, piemēram, kad Kalifornijā lietus notekcaurulē tika atrasti desmitiem biļetenu vai kad Mičiganā nelegāli nobalsoja kāds ķīniešu students, līdz ar nepatiesiem apgalvojumiem tiešsaistē tiek uzpūsti, tādējādi barojot sazvērestības teorijas par “falsificētām” vēlēšanām.

Lai gan iestādes uzsver, ka šie incidenti ir pierādījums vēlēšanu drošības pasākumiem, jo visi reālie pārkāpumi tiek fiksēti un izmeklēti, tiešsaistes dezinformācija grauj sabiedrības uzticību demokrātijai, piesaistot tos, kas vēlas apšaubīt vēlēšanu integritāti, norādījis “Democracy Works” vadītājs Luiss Lozada (Luis Lozada).

Paredzams, ka dezinformācija par vēlēšanām turpināsies arī pēc vēlēšanu dienas, un pirmdien Iekšzemes drošības departaments brīdinājis, ka sazvērestības teorijas var veicināt ekstrēmismu valstī.

Aptaujas liecina, ka vēlēšanas būs vienas no ciešākajām mūsdienu ASV vēsturē un, lai saskaitītu visas balsis un noteiktu uzvarētāju, var paiet vairākas dienas.

Neraugoties uz šo “neuzticības ekosistēmu”, Luiss Lozada no “Democracy Works” apgalvo, ka “patiesa informācija tiek izplatīta”, norādot, ka vēlēšanu amatpersonas joprojām ir apņēmušās nodrošināt godīgu vēlēšanu procesu.

Lasiet arī: Nedēļa Lietuvā | Viesmīlības un restorānu darbinieki Viļņā protestē pret augsto PVN; Tiesa noraida “Foxpay” lietā aizdomās turētā apelācijas sūdzību

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas