Dienvidkorejas policija veic kratīšanu prezidenta birojā, kamēr atstādinātais ministrs mēģina izdarīt pašnāvību

Dienvidkorejas policija trešdien, 11.decembrī, centās veikt kratīšanu prezidenta Juna Sukjola birojā, un nu jau bijušais aizsardzības ministrs Kims Jonhjuns ir mēģinājis atņemt sev dzīvību aizturēšanas centrā, kur viņš tiek turēts pēc svētdien notikušā aresta, paziņoja Tieslietu ministrijas amatpersona, turpinoties izmeklēšanai par valsts vadītāja pagājušajā nedēļā īslaicīgi izsludināto karastāvokli, ziņo “Reuters”.

Izmeklēšana ir uzsākta pret Junu un augstākajām policijas un armijas amatpersonām saistībā ar 3.decembrī negaidīti izsludināto karastāvokli, kas Āzijas ceturto lielāko ekonomiku iegrūda konstitucionālā krīzē.

Drīz pēc karastāvokļa izsludināšanas likumdevēji nobalsoja par to, lai prezidents nekavējoties atceltu rīkojumu, un dažas stundas vēlāk viņš to arī izdarīja.

Pašlaik pret prezidentu Junu ir uzsākta kriminālizmeklēšana saistībā ar apsūdzībām par sacelšanos, un viņam ir aizliegts izbraukt no valsts, taču varas iestādes viņu nav arestējušas vai nopratinājušas.

Prezidents kopš sestdienas nav redzēts sabiedrībā.

Prezidenta drošības dienesta amatpersona iepriekš trešdien paziņoja, ka policijas reids Juna birojā tiek veikts, apstiprinot plašsaziņas līdzekļu ziņojumus.

Taču vēlāk “Yonhap” paziņoja, ka izmeklētāji prezidenta kompleksā vēl nav iegājuši galvenajā ēkā, norādot, ka policijai nav izdevies vienoties ar Slepeno dienestu par aizturēšanas un kratīšanas metodi.

Aizsardzības ministrs Kims ir atkāpies no amata un atvainojies par savu līdzdalību īslaicīgā karastāvokļa ieviešanā, sakot, ka viņš viens pats ir par to atbildīgs.

Pēc pašnāvības mēģinājuma aizturēšanas centrā viņš tagad ir novērošanā, un viņa dzīvībai pašlaik nedraud briesmas, sacīja amatpersona.

Dienvidkorejas Augsta ranga amatpersonu korupcijas izmeklēšanas biroja vadītājs, kas ir viena no aģentūrām, kas pašlaik izmeklē karastāvokļa fiasko, sacīja, ka viņa birojs ir gatavs vajadzības gadījumā arestēt Junu.

Spiediens arestēt Junu pieauga pēc tam, kad militārie līderi apgalvoja, ka viņš licis karaspēkam 3.decembrī neļaut likumdevējiem nobalsot par kara stāvokļa atcelšanu.

Armijas Īpašās kara pavēlniecības komandieris Kvaks Jongguns otrdien liecinājis, ka Juns deva rīkojumu karaspēkam “uzlauzt durvis” un “izvilkt” likumdevējus no parlamenta, turklāt līdzīgus rīkojumus esot devis arī bijušais aizsardzības ministrs Kims.

Trešdien tika arestēts valsts policijas priekšnieks Čo Dzjiho, kurš apsūdzēts par policijas izvietošanu, lai bloķētu likumdevēju iekļūšanu parlamentā, vēsta ziņu aģentūra “Yonhap”.

Juna varas pozīcijām vājinoties, viņa birojs otrdien atteicās paziņot, kurš šobrīd vada valsti, norādot, ka tam “nav oficiālas nostājas”.

Juna partijas “Tautas spēka partija” (PPP) līderis paziņoja, ka premjerministrs Hans Daksū pārraudzīs valsts lietas, kamēr viņi centīsies panākt “pienācīgu” prezidenta demisiju, bet opozīcijas partijas un tiesību eksperti kritizēja šo plānu kā konstitucionāli apšaubāmu.

Opozīcijā esošā Demokrātiskā partija (DP) plāno trešdien vēlreiz ierosināt impīčmentu pret Junu, paredzot balsojumu sestdien pēc tam, kad pirmais mēģinājums bija neveiksmīgs.

Nu arī vairāki Juna partijas biedri, kuri boikotēja iepriekšējo impīčmentu, ir pauduši atbalstu šim priekšlikumam.

Ja parlaments nobalsos par impīčmentu, Konstitucionālā tiesa izskatīs lietu un lems, vai atstādināt prezidentu.

Lasiet arī: Haiti banda nogalina aptuveni 180 cilvēkus aizdomās par buršanos

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas