Eiropas dienvidos un ASV turpinās liels karstums

Daudzviet Eiropas dienvidos un ASV arī svētdien turpinās liels karstums, un prognozes liecina par karstumu arī nākamnedēļ.

Itāliju, Spāniju un Grieķiju jau vairākas dienas pārņēmis karstuma vilnis “Cerbers”, bet nākamās nedēļas vidū sāksies jauns karstuma vilnis, kam dots nosaukums “Harons”.

Itālijas Veselības ministrija nedēļas nogalē izsludinājusi “sarkano” brīdinājumu 16 pilsētās, arī Romā, Boloņā un Florencē.

Valdība ieteikusi visiem, kas atrodas teritorijās, uz kurām attiecas “sarkanais” brīdinājums, izvairīties no tiešiem saules stariem laikā no plkst.11 līdz 18 un īpaši rūpēties par vecākiem un neaizsargātiem cilvēkiem.

Meteorologi prognozē, ka Sicīlijā un Sardīnijā tuvākajās dienās temperatūra var sasniegt 48 grādus pēc Celsija.

“Temperatūra sasniegs maksimumu no 19. līdz 23.jūlijam – ne tikai Itālijā, bet arī Grieķijā, Turcijā un Balkānos. Šajās dienās var tikt pārspēti vairāki vietējie karstuma rekordi šajās teritorijās,” raidsabiedrībai BBC sacīja Itālijas meteorologs un klimata eksperts Džūlio Beti.

Tikmēr Grieķijā pēdējās dienās gaisa temperatūra  sasniegusi 40 grādus vai vairāk. Atēnu Akropole un citi iecienīti tūrisma objekti karstākajās stundās tiek slēgti, lai  pasargātu apmeklētājus.

Svētdien, 16.jūlijā

Grieķijā termometra stabiņš noslīdējis zem 40 grādu atzīmes, tomēr meteorologi prognozē, ka no trešdienas karstums atkal pieaugs.

Grieķijas amatpersonas brīdina, ka sausā un karstā laika dēļ palielinājusies meža ugunsgrēku izcelšanās iespēja.

Palmas salā, kas atrodas Spānijas Kanāriju salu arhipelāgā, savvaļas ugunsgrēka dēļ evakuēti vismaz 4000 cilvēku. Ugunsgrēks nodarījis postījumus 4500 hektāru platībā, nodegušas 12 ēkas.

Kanāriju salu reģionālās valdības prezidents Fernando Klaviho ugunsgrēka straujo izplatīšanos skaidroja ar “vēju, klimatiskajiem apstākļiem, kā arī karstuma viļņiem, ko mēs piedzīvojam”.

Savukārt ASV Arizonas štata galvaspilsētā Fīniksā karstums pārsniedz 43 grādu atzīmi jau 16 dienas pēc kārtas. Sestdien Finiksā, termometra stabiņam sasniedzot 48 grādus, tika reģistrēts temperatūras rekords kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma.

Fīniksā darbojas mobilās klīnikas, kurās tiek sniegta medicīniskā palīdzība bezpajumtniekiem, kas karstuma dēļ guvuši trešās pakāpes apdegumus.

Gaidāms, ka temperatūras rekordi ASV dienvidos un rietumos būs arī svētdien. Kalifornijas Nāves ielejā gaisa temperatūra varētu sasniegt 54 grādus. 

Teritorijās, uz kurām attiecas brīdinājumi par karstumu, dzīvo apmēram 113 miljoni amerikāņu jeb apmēram trešdaļa valsts iedzīvotāju.

ASV amatpersonas aicina cilvēkus nenovērtēt par zemu risku, ko karstums rada dzīvībai, lietot pietiekami daudz šķidruma, izvairīties no aktivitātēm ārpus telpām un pēc iespējas uzturēties vēsumā.

Lasiet arī: Nedēļas izskaņa būs karsta, jaunnedēļ – biežs, bet īslaicīgs lietus

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas