EP vēlēšanu process kļūs tehnoloģiskāks

Nakamgad maijā tiks rīkotas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, un tādēļ Centrālās vēlēšanu komisija (CVK) skaidro šīs procedūras informācijas tehnoloģiskos aspektus un jaunievedumus. 

Iespējami būtiskākās pārmaiņas vēlēšanās nodrošinās Elektronisko tiešsaistes vēlētāju reģistrs (ETVR) – tas, tāpat kā 14. Saeimas vēlēšanās, nodrošinās iespēju pilsoņiem balsot jebkurā sev ērtā vēlēšanu iecirknī gan Latvijā, gan ārzemēs. Iepriekšējo reizi, 2019.gadā, vēlētāji par Latvijas pārstāvošo EP deputātu kandidātiem drīkstēja balsot tikai iepriekš pēc deklarētās dzīves vietas noteiktā iecirknī. Tāpat ETVR dos iespēju balsojot izmantot gan pases, gan personas apliecības jeb ID kartes.

Savukārt Vēlēšanu vadības sistēma (VVS) pārvalda tādas vēlēšanu sastāvdaļas kā kandidātu sarakstu iesniegšana, vēlēšanu zīmju skenēšana, vēlēšanu rezultātu apkopošana un publicēšana. Tās galvenās priekšrocības, salīdzinot ar manuālo metodi, ir balsu skaitīšanas laika samazināšana, uzskatāmība un precizitāte, vēlēšanas komisijas locekļu un citu VVS lietotāju darba atvieglošana un rezultātu regulārāka un agrāka publicēšana. Tomēr

apmēram ceturtdaļā Latvijas iecirkņu vēlēšanu zīmes neskenē,

– mazos iecirkņos ieguvumi no tā ir mazāki, un pašvaldības pašas lemj par ierīču iegādi.

Neatkarīgi no izmantotās balsu skaitīšanas metodes, tiek nodrošināti konkrēti drošības pasākumi. Balsu skaitīšana sākas tūlīt pēc vēlēšanu iecirkņa slēgšanas, vēlēšanu kastes un citus vēlēšanu materiālus nekur neved, ārdurvis tiek aizslēgtas, nepiederošas personas iecirknī netiek ielaistas. Balsis novērotāju un plašsaziņas līdzekļu pārstāvju klātbūtnē skaita iecirkņa vēlēšanu komisija, kas iepriekš ir izgājusi apmācības darba pareizai veikšanai.

VVS lietošanas gadījumā visas skenētās vēlēšanu zīmes tiek parādītas uz ekrāniem, un visi komisijas locekļi, novērotāji un mediju pārstāvji var paralēli cits citam pārbaudīt reģistrētās informācijas patiesumu. Savukārt manuālajā metodē tiek nodrošināts “četru acu princips” ar diviem neatkarīgiem balsu skaitītājiem, kā arī procesu uzrauga novērotāji.

Abās metodēs tiek izmantota arī aritmētiskā salīdzināšana, kas nozīmē, ka visiem balsu skaitīšanas laikā konstatētiem skaitļiem jāatbilst cits citam, piemēram, vēlēšanu kastēs atrasto derīgo vēlēšanu aplokšņu skaits nedrīkst pārsniegt vēlētāju parakstu skaitu par vēlēšanu materiālu saņemšanu vai kandidātu sarakstu balsu skaita summai jāsakrīt ar iepriekš noskaidroto derīgo vēlēšanu zīmju kopskaitu.

Šobrīd visas iesaistītās puses ir atzinušas ETVR par kritisko IT sistēmu, kas jānodrošina uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Tikmēr VVS vēlēšanu specifikas dēļ būtu vēlama, bet ne kritiska, kā pašvaldību un Saeimas vēlēšanās. Tas ir tāpēc, ka vēlētāju aktivitāte EP vēlēšanās parasti ir zemāka nekā citās, kas nozīmē, ka vēlēšanu iecirkņu darbiniekiem ir mazāks darba apjoms balsu skaitīšanā. Pie tam

vēlēšanu rezultātus drīkst oficiāli paziņot tikai tad, kad vēlēšanas ir noslēgušās visās Eiropas Savienības valstīs.

Tas nozīmē, ka Latvijas CVK ir papildus diena, ko tās darbinieki var izmantot kvalitatīvai nodoto pilsoņu balsu skaitīšanai.

Lasiet arī: Politiķu novājināto CVK valdība nodos Valsts kancelejas “maizē”

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas