Forbes: ASV nosūtīs Ukrainai Latvijā izstrādātos dronus Penguin

ASV jaunākā militārās palīdzības pakete Ukrainai, par kuru tika paziņots jūlijā, ietver arī Latvijas uzņēmuma SIA Edge Autonomy Riga (iepriekš UAV Factory) izstrādātos dronus Penguin, ziņo ASV žurnāls Forbes.

“Penguin”, kas tiek ražoti Edge Autonomy Riga mātesuzņēmuma Edge Autonomy rūpnīcā Kalifornijā, ir civilie droni, kas izmantojami arī militāriem nolūkiem. Tie atgādina Turcijā ražotos dronus Bayraktar TB-2,  taču tiem ir mazāks spārnu garums – no 3,2 līdz 3,5 metriem.

Šie droni pieejami vairākās variantos.

ASV palīdzībā Ukrainai, visticamāk, būs modeļi Penguin B un Penguin C, kas tika pasūtīti Edge Autonomy 2022.gadā, raksta Forbes.

Abi modeļi ir daudzpusīgi izmantojami un var pārvadāt dažādas kravas, tomēr Penguin C ir uzlabota aerodinamika, lielāks darbības rādiuss un 20 stundu lidojuma laiks. Turklāt, lai gan lielākā daļa Penguin ir palaižami ar katapultu, dažām Penguin C modifikācijām ir vertikālās pacelšanās un nolaišanās iespējas. 

Viena no šo dronu, īpaši Penguin B, izcilākajām iezīmēm ir to modularitāte, kas atvieglo dažādu lietderīgo kravu vieglu integrāciju un pielāgošanu.

Dronu kravnesība ir aptuveni četri kilogrami, kas ir vairāk nekā pietiekami, lai tajos varētu ievietot augstas izšķirtspējas sensorus un multispektrālās kameras datu iegūšanai un analīzei, norāda Forbes.

Penguin spēj izpildīt iepriekš noteiktas misijas un lidojuma maršrutus, izmantojot modernas autopilota sistēmas un misiju plānošanas programmatūru. Šos dronus izmanto dažādās nozarēs, tostarp lauksaimniecībā, infrastruktūras pārbaudēs, zinātniskajos pētījumos, kā arī militārajā jomā.

Ukraina jau iepriekš izmantojusi Penguin karā ar Krieviju. 

Forbes vērtējumā, Penguin iekļaušana jaunākajā palīdzības paketē labi atbilst Ukrainas vajadzībām pašreizējā konflikta stadijā. Bezpilota lidaparātiem paredzēta svarīga loma Ukrainas pretuzbrukumā. Ukrainas spēkiem jāpārvietojas pa mīnu laukiem, jāatspiež Krievijas aizsardzības līnijas un jāizrāda pretdarbība Krievijas artilērijai.

Droni Penguin ir ātri piemērojami dažādām vajadzībām. 

Turklāt Penguin modulārā programmatūras arhitektūra varētu ļaut dronam darboties ar augstāku autonomijas pakāpi, līdz ar to dronu mazāk ietekmētu Krievijas izmantotā elektroniskās kaujas taktika, kas vērsta pret dronam nosūtītajiem komandu signāliem. Tā darbības elastība augstuma un lidojuma ātruma ziņā arī palīdzētu izvairīties no tā, ka dronus atklāj radaru sistēmas.

Turklāt bezpilota lidaparāta lietderīgās slodzes konfigurējamības dēļ ir iespējams pievienot elektroniskus komponentus, kas var neitralizēt Krievijas pretdronu sistēmas, raksta Forbes.

2022.gadā Edge Autonomy Riga apgrozījums bija 21,196 miljoni eiro, kas ir 2,4 reizes vairāk nekā 2021.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga 8,2 reizes un bija 4,493 miljoni eiro, liecina Firmas.lv informācija.

Uzņēmums reģistrēts 2009.gadā, un tā pamatkapitāls ir 1 041 505 eiro. Uzņēmuma īpašnieks ir ASV uzņēmums Edge Autonomy Holdings, LLC.

Lasiet arī: Krievijā no amatiem atbrīvo spēcīgāko armijas vienību komandierus

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas