Dabasgāzes sadales sistēmas operators AS Gaso ir iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) jaunus dabasgāzes sadales pakalpojuma tarifus, kas paredz palielinājumu, gan tarifu mainīgajai daļai, gan arī fiksētajai daļai.
Par to informē paziņojums oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis. Lietotājiem, atkarībā no to gadā patērētā gāzes apjoma tarifu par megavatstundu bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) plānots palielināt, sākot no pieciem procentiem līdz pat 2,1 reizei.
Tāpat tarifa mainīgā daļa pieaugs lietotājiem ar sezonālu dabasgāzes patēriņu. Tostarp lietotājiem, kuri izvēlējušies specializēto tarifu un gadā patērē no 2635,1 līdz 263 450 kilovatstundām dabasgāzes, tarifu plānots palielināt pat trīs reizes – no 11,2379 eiro par megavatstundu līdz 34,0287 eiro. Specializēto tarifu var izvēlēties lietotāji, kuru dabasgāzes patēriņš no maija līdz novembrim ir vairāk nekā 85% no objekta gada patēriņa. Klientiem ar sezonālo dabasgāzes patēriņu netiek piemērota tarifa fiksētā daļa.
Vienlaikus tarifa fiksētā daļa visām lietotāju grupām pieaugs par 22%.
Piedāvātais tarifs varētu stāties spēkā no 2023.gada 1.janvāra. Tā pieaugums, pēc paziņojumā skaidrotā, ir saistītas ar būtisku dabasgāzes cenu pieaugumu, ar inflācijas un darbaspēka izmaksu radīto pieaugumu, kā arī ar būtisku lietotājiem nodoto dabasgāzes apmēra kritumu, kas nozīmīgi ietekmē Gaso darbības rezultātus.
Kopējo dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifu veido mainīgā daļa un fiksētā daļa sadales sistēmas jaudas uzturēšanai un attīstīšanai. Gaso ieņēmumi no līgumiem ar klientiem 2022.gada pirmajā pusgadā bija 28,556 miljoni eiro, kas ir par 6,9% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās 2,4 reizes – līdz 4,242 miljoniem eiro.
«2021.gada aprīlī sadales sistēmas pakalpojuma tarifi tika apstiprināti ar tā brīža dabasgāzes cenas prognozi vidēji 18 eiro par megavatstundu, kas kopš tarifa apstiprināšanas pieauga pat līdz 1 280%. Dabasgāzes cenas pieaugums, ko esam piedzīvojuši šajā laikā, veido lauvas tiesu no izmaksu pieauguma, ko nespējam akumulēt ar uzņēmuma efektivitātes celšanu, ekspluatācijas izmaksu samazināšanu un enerģijas taupības pasākumu īstenošanu,» skaidro Gaso valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane.
Gaso ir AS Latvijas gāze meitasuzņēmums. Kompānija ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Uzņēmuma Latvijas gāze lielākie akcionāri ir Gazprom (34%), Marguerite Gas II.S.a.r.l. (28,97%), Uniper Ruhrgas International GmbH (18,26%) un SIA Itera Latvija (16%).